Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Zabezpečení

Aplikace Fio Internetbanking je vybavena vícestupňovou ochranou před zneužitím. Vstup do aplikace je chráněn uživatelským jménem a heslem. Samotné operace jako je změna hesla, převody peněz, nastavení trvalých příkazů apod. jsou potvrzovány pomocí unikátních klíčů chráněných dalším heslem majitele nebo jednorázovým kódem zaslaným SMS zprávou na klientem zvolené telefonní číslo. K dispozici je také možnost autorizovat příkazy oběma způsoby současně, popřípadě určit, které operace není potřeba autorizovat vůbec.

Silné ověření

Přihlašování do Internetbankingu je chráněno tzv. silným ověřením klienta. U nás toto v praxi funguje tak, že pokud se budete hlásit ve svém obvyklém prohlížeči, nic se pro Vás nemění. Jestliže se však budete přihlašovat jinde a my vyhodnotíme, že se jedná o zvýšené riziko, raději si od Vás vyžádáme dodatečné oveření pomocí SMS. Ani to Vás ale nemusí zatěžovat stále. Jestliže se jedná třeba o Váš počítač/prohlížeč v práci, můžete ho jednoduše označit jako "důvěryhodný" a dále po Vás nic navíc chtít nebudeme a budete se přihlašovat jako doposud, přihlašovacím jménem a heslem. Ověřovací SMS po Vás budeme chtít také při přihlašování v anonymním režimu prohlížeče.

Způsoby autorizace pokynů

1) pomocí SMS kódů

Rozhodnete-li se pro autorizaci jednorázovými sms kódy, je třeba si zvolit telefonní číslo, na které bude banka zasílat SMS zprávy s autorizačním kódem.
Při aktivaci služby si zároveň můžete zvolit, jak dlouhý má být autorizační kód, kolik pokusů pro zadání kódu vám internetbanking povolí a také jak rychle od zaslání musí být kód zadán ve formuláři pokynu. Další informace o autorizaci pokynů sms kódy naleznete v odpovědích na nejčastější otázky.

2) elektronickým klíčem

Rozhodnete-li se pro elektronický klíč, je třeba před započetím používání Internetbankingu spustit aplikaci pro podepisování pokynů, pomocí které si vytvoříte svůj vlastní jedinečný elektronický podpis. Aplikace Fio podpis běží v programu Java, není tedy omezena na konkrétní operační systém. Použití technologie Java Web Start zajišťuje, že budete spouštět vždy aktuální verzi aplikace a zároveň nebudete muset při každém startu vždy znovu stahovat celou aplikaci. Podepisovací klíče si můžete vygenerovat již před podpisem smlouvy - pak vše potřebné vyřídíte během jedné návštěvy pobočky. Návod ke spuštění a ovládání aplikace Fio podpis naleznete zde.

3) oběma způsoby současně

Můžete si zvolit i kombinované zabezpečení, tzn. autorizaci pokynů vždy oběma způsoby současně.

Zvolený způsob autorizace můžete kdykoliv změnit. Stejně tak můžete kdykoliv změnit svůj elektronický klíč či nastavení SMS kódů.

 


Převody bez autorizace pokynůPřevody bez autorizace

Pokud vás autorizování pokynů zdržuje, máme pro vás řešení. U tří typů plateb můžete autorizace deaktivovat. 

1) platby mezi vlastními účty

U plateb mezi vlastními účty stačí, když vyberete účet, ze kterého chcete platbu odeslat a následně účet, na který ji chcete připsat. Vyplníte částku, zvolíte měnu platby a stisknutím tlačítka "Odeslat" peníze přepošlete. V tomto případě je platba na druhém účtu připsána ihned.

2) platby na vybrané účty

Posíláte často platby na stejné účty? Například někomu z rodiny nebo svým známým? Pokud ano, vytvořte si pro tyto platby šablony, poprvé je autorizujte a další platby už provádějte bez ověření.

3) platby menších částek

Zvykli jste si platit bezkontaktní kartou částky do 500 Kč bez nutnosti potvrzovat je PINem? Nastavte si stejný způsob autorizace také v Internetbankingu. Částky do 500 Kč již nebudete muset autorizovat. Tímto způsobem budete moci zadat pět obdobných plateb za sebou, a to v součtu do 2 000 Kč. Pro další platbu bude systém vyžadovat z bezpečnostních důvodů jednorázové ověření.

Podrobnější informace najdete ve FAQ.

Jak platby bez nutnosti autorizace nastavit?

Pro platby mezi vlastními účty a platby menších částek můžete způsob autorizace změnit v Internetbankingu v sekci Nastavení, kde naleznete záložku Autorizace.

Platby na vámi vybrané účty nastavíte jednoduše pomocí šablon. Stačí, když si pro ně vytvoříte šablonu, poprvé ji autorizujete a další platby dle této šablony už provádíte bez ověření. V sekci Šablony si můžete jako tzv. "podepsané" nastavit i ty šablony, které jste vytvořili dříve.

Jak nastavit platby bez autorizace - video


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR26,7137128,19629
USD22,7599224,02308
GBP29,5976831,24032
CHF24,9817726,36823
PLN5,765366,08534

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X