Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Americká burza: Jak investovat do indexu S&P 500?

Americká burza: Jak investovat do indexu S&P 500?

7.5.2020 12:09, SPY, VOO, SH, UPRO, IVV, SSO, SPLG, SPXU*, SDS

Jaké možnosti investování a obchodování se nabízí do nejpopulárnějšího světového indexu S&P 500? Jaké ETF na index S&P 500 jsou nejpopulárnější?

Jak koupit index S&P 500?


Aktualizováno 19. 1. 2022


Index S&P 500 je klíčovým americkým indexem s celosvětovým vlivem. V tomto článku z našeho seriálu „Americká burza“ jsme se podívali na jeho historii, důležitost a sektorovou klasifikaci. V minulém potom na pravidla pro zařazení, váhu jednotlivých společností, jejich přístup k dividendám a zpětným odkupům akcií a jejich geografickou expozici.

V tomto dílu se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu – jaké možnosti investování do indexu S&P 500 se nabízí?

Začínající investoři se často ptají: „Jak koupit index?“ Přímo do samotných indexů ovšem investovat nelze – index je jen statistická metrika, vážený průměr cen akcií.

Možné je investovat do jednotlivých akcií z indexu, nebo do nějakého finančního instrumentu, který je na index navázán: např. futures nebo do pasivních veřejně obchodovaných fondů ETF (exchange traded fund) emitovaných velkými finančními společnostmi.

Investice do jednotlivých akcií

První možností, jak přes Fio banku investovat do indexu S&P 500, je investice do jednotlivých akcií. Investor nákupem akcií získává podíl ve firmě a s ním spojená práva – podílet se na zisku a hlasovat na valné hromadě.

Nákup úvěrovatelných akcií v USA lze také až z 50 % financovat úvěrem na cenné papíry od Fio banky. Pro nákup pozice např. za 1000 USD tak investorovi stačí vlastní prostředky v objemu 500 USD. V USA také lze spekulovat na pokles akcií.

Aktivní investování, respektive výběr individuálních akcií nebo instrumentů, dává možnost překonávat, ale i zaostávat za trhem, naopak pasivní investoři se této možnosti vzdávají výměnou za nízké náklady při dosahování průměrných výnosů. Podrobnější představení těchto konceptů naleznete v našem seriálu "Jak (z)bohatnout díky akciím".

Pro oba typy investorů by však bylo náročné replikovat celý index S&P 500, tedy 505 titulů. Veřejně obchodované fondy (ETF), jejichž nákup a prodej funguje stejně jako u akcií, jsou tak důležitou součástí obou investičních filosofií a nabízí snadnou a levnou diverzifikaci portfolia.

ETF na index S&P 500

Na index S&P 500 jako na hlavní americký a vlastně i světový akciový index je navázáno velké množství ETF fondů od řady emitentů. Některé sledují index S&P 500 pasivně, jiné si z něj vybírají část akcií ať už z hlediska sektorů (ty si představíme v dalších dílech spolu s jednotlivými sektory), nebo určité kvantitativní charakteristiky – valuace, růst hospodaření, dividendový výnos, volatilita akcií a další…

V tomto přehledu proto zmíníme jen ty největší nebo nějakým způsobem zajímavé. Nejedná se o investiční doporučení nebo jejich aktivní nabídku, pouze o jejich výčet pro vzdělávací účely.

ETF na index S&P 500

S fondy ETF se obchoduje úplně stejně jako s akciemi na burze. Stejně jako akcie mají přidělený ticker, několikapísmennou zkratku, pod kterou ji najdete v e-Brokeru.

Většina ETF drží přímo akcie z indexu S&P 500, jiné dosahují co nejbližší výkonnosti synteticky, prostřednictvím derivátů. To se týká především pákových ETF.

Prvním ETF na index S&P 500 a vůbec nejstarším americkým ETF je „SPDR S&P 500 ETF Trust“ s tickerem SPY. Skrze toto ETF je koncem ledna 2022 zainvestováno přes 442 mld. USD, expense ratio (nákladovost) dosahuje 0,0945 % ročně a v posledních 45 dnech se na něm v průměru zobchodovalo 33,43 mld. USD denně. Dividendy z držených akcií ETF distribuuje kvartálně.

Prostřednictvím Fio banky lze úvěrem na obchodování (tzv. margin) financovat až 90 % hodnoty pozice v titulu SPY. Pro nákup pozice např. za 1000 USD tak investorovi stačí vlastní prostředky v objemu 100 USD.

SPY historicky patří mezi největší a nejobchodovanější ETF na světě, na který je navázaný také velký objem opcí. Mezi další velké ETF pasivně sledující index S&P 500 patří např. ještě „iShares Core S&P 500 ETF“ s tickerem IVV a „Vanguard S&P 500 ETF“ s tickerem VOO.

Rozdíl mezi ETF SPY, IVV, VOO na index S&P 500 a "menším" ETF SPLG

Zatímco SPY má formu trustu, IVV a VOO jsou otevřené fondy, což má mírné dopady: SPY tak nemůže půjčovat držené akcie a mezi distribucemi reinvestovat obdržené dividendy. Z hlediska nákladovosti jsou zmiňované otevřené fondy oproti SPY ještě levnější, když expense ratio u nich činí 0,03 %.

IVV je druhé největší ETF se zainvestovanými aktivy 327 mld. USD, VOO čtvrté se 272 mld. USD. Obě ETF dividendy distribuují kvartálně. Denní zobchodovaný objem v posledních 45 dnech činil průměrně 2,5 mld. USD, respektive 2,56 mld. USD.

Cena všech výše zmíněných ETF se pohybuje v řádu nižších stovek (v době aktualizace článku v lednu 2022 přes 400 USD). V prosinci 2019 se proto společnost State Street Global Advisors (která za fondy z rodiny SPDR stojí) rozhodla, i s ohledem na limitace SPY v právní formě trustu, u svého otevřeného fondu s tickerem SPLG od 24. ledna 2020 změnit sledovaný index na S&P 500 z dříve sledovaného indexu SSGA Large Cap Index.

Pod novým názvem „SPDR Portfolio S&P 500 ETF“ tak SPDR nabízí ETF na index S&P 500 s aktuální cenou něco přes 50 USD a nákladovostí expense ratio na 0,03 %. Pod správou má však zatím v porovnání s výše zmíněnými ETF drobných 13,5 mld. USD a denně se zobchodovalo za 169 mil. USD. Dividendy distribuuje kvartálně. Díky přibližně desetinové ceně oproti výše zmíněným ETF tak SPLG umožňuje plynulejší úpravy pozice.

Můžu jako český občan investovat do amerických ETF?

V důsledku nařízení Evropské unie (tzv. PRIIPs) přestala část obchodníků s cennými papíry americká ETF nabízet, jelikož k nim američtí emitenti nevydali dokument s klíčovými informacemi pro investora, tzv. KIID (key investor information document), který by splňoval požadavky unijní regulace.

Dopady tohoto nařízení na jednotlivé investiční služby ovšem závisí na postoji konkrétního národního regulátora. Na Fio banku dohlíží Česká národní banka, která v tomto směru vydala pro obchodníky relativně vstřícné stanovisko a investorům klasické obchodování amerických ETF nadále umožňuje, i když k nim obchodníci s cennými papíry nemůžou klientům poskytovat poradenství či tato ETF klientům aktivně nabízet.

Klienti Fio banky tak i nadále mohou investovat do amerických ETF bez omezení.

Evropské ETF na index S&P 500

Do indexu S&P 500 je možné investovat také prostřednictvím evropských ETF. Na rozdíl od amerických ETF, které vždy z daňových důvodů distribuují přijaté dividendy, evropské ETF existují vedle distribuční verze také jako akumulační ETF, které dividendy opět reinvestují.

Prostřednictvím Fio banky je v Evropě možné investovat do všech ETF na německém trhu Xetra, na jejíchž stránkách je podrobný přehled.

Evropským ETF na index S&P 500 se budeme věnovat v samostatném článku, na jehož vydání pracujeme.

Inverzní a pákové ETF na index S&P 500

Inverzní a pákové ETF jsou vysoce rizikové nástroje vhodné pouze pro velmi zkušené investory ochotné podstoupit vysokou míru rizika ztráty investice!

Před otevřením pozice v inverzních nebo pákových ETF se tak ujistěte, že důkladně rozumíte principům jejich fungování. Zejména při delším držení takových instrumentů může být jejich výkon negativně ovlivněn podstatou podkladových aktiv a volatilitou.

Např. emitent níže zmiňovaných inverzních a pákových ETF ProShares tyto efekty vysvětluje zde.

Inverzní ETF pro krátkodobou spekulaci na pokles indexu S&P 500

Krátkodobě spekulovat na pokles indexu S&P 500 lze například prostřednictvím reverzního ETF „ProShares Short S&P500“ s tickerem SH.

Tento instrument kopíruje vývoj indexu S&P 500 inverzně, tj. o co hodnota indexu procentuálně za den klesne (vzroste), o tolik by měla vzrůst (klesnout) hodnota tohoto ETF před poplatky a náklady. Díky inverznímu vztahu s indexem S&P 500 se tedy spekulace na jeho pokles otevře nakoupením tohoto instrumentu. Zejména při delším držení tohoto instrumentu může jeho výkon negativně ovlivnit podstata podkladových aktiv a volatilita na trhu.

Marginovým úvěrem od Fio banky lze krýt až 85 % pozice v titulu SH.

Pákové ETF pro krátkodobou spekulaci na růst indexu S&P 500

Alternativou k marginovému účtu pro krátkodobou spekulaci na růst indexu může být například instrument „ProShares Ultra S&P 500“ (ticker SSO) s 2násobnou denní pákou, respektive „ProShares UltraPro S&P500“ (ticker UPRO) s 3násobnou denní pákou.

Pákové ETF pro krátkodobou spekulaci na pokles indexu S&P 500

Alternativou k marginovému účtu pro krátkodobou spekulaci na pokles indexu může být např. instrument „ProShares UltraShort S&P500“ (ticker SDS) s 2násobnou denní inverzní pákou, respektive „ProShares UltraPro Short S&P500“ (ticker SPXU) s 3násobnou denní inverzní pákou.

Seriál článků o amerických indexech

V nejbližší době se můžete těšit na další články o amerických akciových indexech, podíváme se třeba na technologický index Nasdaq Composite nebo na jednotlivé sektory indexu S&P 500.

Sledujte proto náš Twitter @Fio_investice, ať vám neuteče. Jako autor článku také na @JanTomanekFio ocením zpětnou vazbu.

Rozcestník seriálu o indexech zde.

Zdroje a další zajímavé čtení o indexu S&P 500

Oficiální informace o indexu, výkonnosti a metodologii jeho tvorby naleznete na stránkách společnosti S&P Dow Jones Indices. Najdete tam celou řadu dalších zajímavých zdrojů k indexům, třeba „An Investor’s Guide to Indices“, nebo „VIX – The CBOE Volatility Index“. Hezké shrnutí historie indexů nabízí článek „A Look at Index History“ od Davida Blitzera

Spoustu informací o ETF naleznete na webu etf.com včetně zhodnocení jejich silných a slabých stránek analytickými agenturami. Dle mého názoru "povinná literatura" pro každého zájemce o investování do ETF, především těch menších a specifičtějších.

Článek o změně ETF SPLG naleznete na webu MarketWatch.

Při zpracování tohoto dílu o S&P 500, rozděleného nakonec na tři části, jsem čerpal také z těchto zdrojů: Coispeau, Olivier - Finance Masters, Global Financial Data, Siegel, Jeremy J. a Schwartz, Jeremy D. – Long Term Returns on the Original S&P 500 Companies, Reuters, Quartz, The Wall Street Journal.


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6451126,01289
USD23,1291824,41282
GBP28,8445830,44542
CHF25,3262126,73179
PLN5,757636,07717

Kompletní informace zde