Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Jak (z)bohatnout díky akciím: Od podílových fondů po individuální investování (II)

Jak (z)bohatnout díky akciím: Od podílových fondů po individuální investování (II)

10.8.2019 18:05

Nový průvodce světem investování: Proč investovat a jak? Tentokrát o individuálním aktivním a pasivním investování.

Spořit nestačí

prvním díle našeho seriálu jsme si vysvětlili, proč je důležité investovat. V druhém díle jsme se podívali na klíčovou roli reinvestování. Třetí díl se potom věnoval možnostem aktivního investování s profesionály, v tomto si představíme individuální aktivní a pasivní investování.

Individuální investování do akcií: aktivní řízení portfolia plně ve vaší režii

Individuální investování je vhodné pro klienty se zájmem o kapitálové trhy, kteří chtějí mít své portfolio plně ve svých rukou a preferují si za své investice zodpovídat sami. Investor se sám rozhoduje, do jakých akcií bude investovat, v jaké výši a kdy. Zhodnocení portfolia tak závisí pouze na jeho schopnostech a výši rizika, které je ochoten podstoupit.

Prostřednictvím Fio banky jako obchodníka s cennými papíry lze s nízkými poplatky obchodovat na řadě trhů v ČR (Burza cenných papírů Praha, RM-SYSTÉM), Německu (Xetra, Frankfurt), USA (NYSE, Nasdaq, OTC) a Maďarsku (BET). Ve Spojených státech se zároveň obchodují akcie (nebo depozitní certifikáty akcií) nejvýznamnějších světových firem z dalších zemí. Americký trh je tak bránou do celého světa. Na německé Xetře se zase obchodují akcie z dalších zemí Evropské unie, její trh je tak cestou k evropskému trhu.

Zkušení obchodníci ocení také možnost obchodování akcií na páku a spekulací na pokles prostřednictvím margin účtu nebo obchodování futures kontraktů na akciové indexy, měnové páry a komodity. Snížení měnového rizika potom nabízí měnový úvěr.

Fio banka klientům zdarma poskytuje informační servis v podobě investičního zpravodajství z českého, amerického a německého trhu. Její analytici vydávají analýzy a investiční doporučení k nejdůležitějším českým společnostem. Pro konzultace investic jsou k dispozici makléři. Inspirací pro klienty jsou modelová portfolia PortFio, které pasivně následuje doporučení analytiků Fio banky, a TradeFio, které obsahuje nápady makléřů Fio banky.

Finanční gramotnost klientů je pro Fio banku prioritou, a tak ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM pořádá již patnáctým rokem sérii vzdělávacích seminářů Škola investování. Semináře se konají v ČR i na Slovensku na jaře a na podzim v podvečerních hodinách a přináší atraktivní témata pro začínající i zkušené investory.

Výhody: Možnost dosahovat vyšší výkonnosti oproti trhu, plná kontrola portfolia

Nevýhody: Možnost dosahovat nižší výkonnosti oproti trhu, nákladnější diverzifikace, časově a psychologicky náročnější

Individuální investování do indexových ETF: Nízkonákladová pasivní strategie

Další možností, jak investovat do akcií, nabízí ETF fondy neboli burzovně obchodované fondy (Exchange traded funds). Jedná se o podílové fondy, s jejichž podílovými listy se obchoduje na burze, stejně jako se obchoduje s akciemi firem. Stejně jako akcie je tak lze u Fio banky obchodovat prostřednictvím aplikace e-Broker, pokyny se zadávají úplně stejným způsobem.

ETF fondů existuje celá řada druhů (existují ETF fondy řízené pasivně nebo aktivně, ať už profesionály či algoritmy, ETF zaměřené i na další třídy aktiv mimo akcie, …). Pokud se však mluví o investování prostřednictvím ETF, v převážně většině jde o indexové ETF (občas také přezdívané „indexové akcie“). Jedná se o pasivně řízené fondy, které následují složení konkrétního akciového indexu. V ETF najdeme stejné akcie se stejnou váhou jako v podkladovém indexu.

Indexové ETF neusilují o překonávání trhu, nýbrž o výnos co nejvíce odpovídající podkladovému indexu s co nejnižšími náklady.

Podrobné informace o ETF fondu naleznete v jeho prospektu a ve stručné podobě také v dokumentu se základními údaji, tzv. fact sheetu. Alespoň jeho prostudování důrazně doporučuji, abyste měli přehled o jeho fungování: zda skutečně následuje index nebo strategii, kterou si přejete (u menších ETF zaměřených na sektory název ne vždy úplně odpovídá složení, případně nemusí kupovat všechny akcie a výnosu dosahují prostřednictvím derivátů), jaká je nákladovost fondu a přístup k dividendám (některé ETF dividendy vyplácí, některé je reinvestují). Některé fondy také využívají páku, případně jsou určené pro krátkodobou spekulaci na pokles – prostudování charakteristiky ETF je tak opravdu na místě.

Jelikož se ETF obchodují na burzách stejně jako akcie, lze do nich prostřednictvím Fio banky investovat na trzích, kde Fio banka působí. Širokou nabídku ETF naleznete především v USA, ale také v Německu. V květnu 2018 byla trojice ETF uvedena také na pražskou burzu.

Největším světovým ETF fondem je fond „SPDR S&P 500 ETF“ (obchodovaný pod tickerem SPY), prostřednictvím jehož bylo v červnu 2019 investováno 269,6 mld. USD. Tento fond následuje složení hlavního amerického indexu S&P 500, který obsahuje akcie 500 největších amerických společností. Je nejstarším americkým ETF, začalo se s ním obchodovat v lednu 1993. Jeho nákladovost (net expense ratio) činí 0,0945 %.

Není však jediným ETF, který index S&P 500 následuje: konkurují mu např. „iShares Core S&P 500 ETF“ s nákladovostí 0,04 % nebo „Vanguard S&P 500 ETF“ s nákladovostí 0,03 % od dalších renomovaných emitentů.

Vzhledem k tomu, že ETF se obchodují na burze, je potřeba vzít v potaz také jejich likviditu (jak moc jsou obchodované), spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) a odchylku tržní ceny od aktuální hodnoty (NAV). U největších ETF se cena ETF od jeho aktuální hodnoty příliš neodchyluje, problém by mohl nastat u menších, „exotických“ fondů.

V roce 2017 se podle agentury FactSet 20 největších ETF fondů podělilo o polovinu prostředků směřujících do amerických ETF. O druhou polovinu se tak dělilo tisíce dalších ETF, což má dopad na výše zmíněné rozdíly v obchodní aktivitě, ale také na životnost menších ETF fondů.

Zatímco u podílových fondů je cena stanovena na závěr obchodního dne, ETF lze obchodovat kdykoliv během obchodních hodin burzy.

Burzovně obchodované fondy jsou dalším investičním nástrojem, podobně jako akcie. Individuální investování do ETF tak stále klade psychologické nároky na investora.

Výhody: snadná diverzifikace, výkonnost indexových ETF kopíruje výkonnost podkladových indexů, nízké poplatky oproti aktivnímu investování

Nevýhody: výkon indexových ETF nemůže překonat trh, složení menších ETF nemusí plně odpovídat jeho názvu, menší ETF můžou být staženy z trhu, neexistuje ETF zaměřený pouze na český trh, psychologicky náročnější

Sledujte nás na Twitteru

V našem seriálu bychom vás rádi provedli světem investování od individuálního po kolektivní a ukázali, na jaké oblasti je dobré se zaměřit a na co si dát pozor. V dalším dílu se podíváme na nástrahy časování trhu.

Sledujte proto náš twitterový účet @Fio_investice, ať vám další díl neuteče. Jako autor článku také na účtu @JanTomanekFio ocením zpětnou vazbu.

Seriál "Jak (z)bohatnout díky akciím"
Díl:Téma:
1. Spořit nestačí
2. Objevte kouzlo reinvestování
3. Od podílových fondů po individuální investování (I)
2. Od podílových fondů po individuální investování (II)

 


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7545726,12843
USD21,9323923,14961
GBP29,0654530,67855
CHF23,7387625,05624
PLN5,389785,68892

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X