Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > O nás > Časté dotazy

Často kladené otázky - FAQ

Zde jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Sekce je rozdělena na odpovědi týkající se bankovních služeb a odpovědi týkající se investičních služeb.

Bankovní služby

Investiční služby


Depozitáře

1. Nedávno jsem se přestěhoval/a a chtěl/a bych tuto informaci nahlásit Centrálnímu depozitáři cenných papírů, a.s. (CDCP), kde jsou vedeny moje cenné papíry. Mohu tuto změnu nahlásit prostřednictvím Fio banky?

Středisko cenných papírů (SCP) nahradil 7.7.2010 Centrální depozitář cenných papírů, a.s. (CDCP). Veškeré majetkové účty byly převedeny do CDCP. Pokud budete chtít změnit adresu trvalého bydliště v CDCP (popřípadě jiné osobní údaje) prostřednictvím Fio banky, a.s., je potřeba mít s Fio bankou uzavřenu komisionářskou nebo rámcovou smlouvu a pod Fio bankou vedený majetkový účet (nově zřízený nebo převedený z tzv. nezařazené evidence).

Následně je možné podat žádost o provedení služby - zapsání změn osobních údajů v Centrálním depozitáři cenných papírů, a.s.

2. Kdo je majitelem majetkového účtu v CDCP? Obchodník s cennými papíry (Fio banka) nebo já jako akcionář?

Majetkový účet i cenné papíry evidované v CDCP vlastní sám klient / investor.

3. Je možné nakoupit cenné papíry na Burze cenných papírů Praha, a.s. (BCPP) a následně je prodat na RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s. (RMS)?

Emise cenných papírů evidované v CDCP jak pro RMS tak pro BCPP (tzv. české emise jako je ČEZ, KB, Philip Morris, Unipetrol, Telefónica ČR apod. + vybrané zahraniční emise jako je Fortuna) nakoupené na RMS je možné okamžitě prodat na BCPP (díky vypořádání v čase T+0). Obráceně, tedy české emise cenných papírů nakoupené na BCPP je možné prodat na RMS nejdříve v době vypořádání nákupu (tedy nejdříve v čase T+2).

Emise cenných papírů evidované v CDCP pro Burzu cenných papírů Praha a v SE Fio banky, a.s. pro RM-SYSTÉM, českou burzu cenných papírů (tzv. zahraniční emise jako je CETV, Erste Group Bank, Pegas Nonwovens, VIG apod.) je potřeba nejdříve převést mezi jednotlivými evidencemi (CDCP a SE Fio banky) v nadnárodním depozitáři ClearStream na základě pokynu podaného obchodníkovi s cennými papíry. Tento převod neprobíhá on-line a je zpoplatněn dle Ceníku základních služeb a Přílohy ceníku základních služeb.

4. Na majetkovém účtu u CDCP mám vedeny akcie v tzv. nezařazené evidenci. Jak s nimi mohu obchodovat?

Nejdříve je potřeba uzavřít komisionářskou nebo rámcovou smlouvu s obchodníkem s cennými papíry (Fio banka, a.s.). Následně je potřeba podat tomuto obchodníkovi s cennými papíry žádost o převod všech cenných papírů z majetkového účtu v nezařazené evidenci CDCP pod tohoto obchodníka s cennými papíry. Převod z nezařazené evidence je v případě Fio banky zadarmo. Poté je možné s cennými papíry nakládat libovolným způsobem.

UPOZORNĚNÍ:

Převod cenných papírů z vybraného majetkového účtu v nezařazené evidence CDCP je nevratný. Převádí se všechny cenné papíry, které leží na daném majetkovém účtě v nezařazené evidenci (včetně neobchodovatelných cenných papírů). Za správu cenných papírů si CDCP účtuje poplatky. Jejich aktuální výši naleznete v Příloze ceníku základních služeb, bod G. Cenné papíry, které leží v nezařazené evidenci jsou od těchto poplatků osvobozeny.

V případě, že jste zde nenašli odpověď na Vaší otázku, neváhejte kontaktovat svou pobočku, nebo nám můžete Váš dotaz zaslat prostřednictvím on-line formuláře.

e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6460926,01392
USD22,3556423,59636
GBP29,3082130,93479
CHF26,2345127,69049
PLN5,725956,04375

Kompletní informace zde