Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Stepper

Inteligentní pokyn typu „Stepper" umožňuje investorovi nakoupit nebo prodat akcie za nejvýhodnější cenu na trhu. Inteligence pokynu spočívá v jeho schopnosti umístit na trh objednávku, která je vždy jen o nezbytné minimum lepší, než nejlepší konkurenční objednávka, a tím dosáhnout nejlepší ceny na trhu, ale přitom zbytečně nezvedat nebo nesnižovat cenu cenného papíru. Toto nezbytné minimum se nazývá - krok kotace. Pokyn Stepper lze na pražšké burze použít na všechny emise zařazené na trh Prime.

Rychlost reakce pokynu na změny hloubky trhu je podstatně vyšší, než rychlost libovolné lidské obsluhy.

Minimální přípustné kroky:

Minimální přípustný krok kotace určuje aktuální velikost kurzu cenného papíru dle následujícího rozmezí:

Kurz od 0 CZK do 200 CZK => 0,05 Kč
Kurz od 200 CZK do 1 000 CZK => 0,10 Kč
Kurz nad 1 000 CZK => 1,00 Kč

Krok kotace však musí být vždy menší, než maximální povolené rozpětí pro daný titul.
Výše uvedená omezení se nevztahují na případy, kdy hodnota kroku není vyplněna nebo je nulová.
Maximální dovolené rozpětí kotace pro jednotlivé tituly je zveřejněno na stránkách BCPP.

Jak pokyn funguje?

Popis inteligentního pokynu Stepper na BCPP

1. Investor podá nákupní, resp. prodejní inteligentní pokyn Stepper formulářem pro podání pokynu v aplikaci e-Broker, který musí obsahovat Trh (BCPP), Cenný papír, celkový počet nakupovaných nebo prodávaných kusů cenných papírů, limitní cenu, dobu platnosti pokynu a jako Typ pokynu je potřeba zvolit parametr "Stepper". Volitelně lze zadat Ignorované množství.

2. Validační automaty zkontrolují, zda je investor oprávněn takovýto pokyn podat, a pokud ano, předají ho dále trhu.

3. Jakmile je inteligentní pokyn trhem přijat, zařadí se o krok kotace nad nejlepší konkurenční poptávku. Konkurenční poptávkou jsou jednak všechny aukční pokyny s pevně zadanou limitní cenou, jednak jiné pokyny Stepper se svou limitní cenou. Při změně situace na trhu (tj. při přijetí jiné objednávky s lepší cenou než je aktuální zobrazená limitní cena pokynu Stepper), se Stepper automaticky posune o krok nad tuto novou objednávku. Cenový posun (směrem vzhůru u nákupního pokynu, směrem dolů u prodejního pokynu) je samozřejmě vždy omezen Limitní cenu pokynu, tj. v případě změny trhu (konkurenčních poptávek) nad limitní cenu Stepperu zůstane tento zařazen v hloubce trhu na své limitní ceně.

Parametr "Ignorované množství"

Pokud bude vyplněno ignorované množství, bude pokyn Stepper ignorovat kumulované množství, které je rovno nebo je nižší než stanovená hodnota Ignorovaného množství.

Stepper se tak i přes vyšší cenu na straně poptávky, resp. nižší cenu na straně nabídky nebude dané poptávce / nabídce přizpůsobovat. Stepper je v hloubce trhu umístěn s takovou cenou, která je o krok lepší než poptávka (nabídka), u níž je kumulované množství vyšší než hodnota parametru Ignorované množství.

Parametr je vhodné vyplnit v případě, kdy investor nechce, aby objednávka byla zbytečně „tlačena" směrem vzhůru (při nákupním pokynu) resp. směrem dolů (při prodejním pokynu) konkurenční objednávkou se zanedbatelným objemem.

Parametr "Aktivní účast v aukci"

Při zatržení tohoto parametru se Stepper účastní aukce s cenovým limitem, se kterým byl naposledy zařazen v kontinuálním obchodování. Pokud je parametr nezatržen, pokyn je zařazen do aukce s cenovým limitem mimo pásmo pro obchodování.

V průběhu aukce Stepper nereaguje na změny v hloubce trhu a indikativního kurzu (limitní cena Stepperu, se kterou byl do aukce zařazen, se nemění).

Způsob zadaní

Volitelně je možné vyplnit parametry Ignorované množství a Aktivní účast v aukci.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Fio banka na Twitteru Fio banka na Facebooku Fio banka na Google+ Fio banka na Youtube

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7972425,99076
USD20,3068021,28420
GBP28,0851129,43689
CHF21,0596822,07332
PLN5,952256,23875

Další měny


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X