Velké banky se v rámci vládního plánu údajně chystají podpořit First Republic vklady za 30 mld. USD
Velké americké banky se v rámci vládní snahy o stabilizaci First Republic Bank údajně chystají do banky vložit vklad v hodnotě 30 mld. USD.
Velké americké banky zahrnující JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc., Bank of America Corp., Wells Fargo & Co., Morgan Stanley a PNC Financial Services Group Inc. se v rámci vládou orchestrovaného plánu údajně chystají realizovat vklad 30 mld. USD do First Republic Bank ve snaze banku stabilizovat, uvádí agentura Bloomberg s odvoláním na osoby seznámené se situací.
Transakce by mohla být oznámena již ve čtvrtek, uvádí zdroje.
Finanční trh v posledních dvou týdnech zaznamenává výrazné turbulence po oznámení americké finanční společnosti SVB Financial o záměru upsat nový kapitál ve čtvrtek minulý týden, pátečním převzetí této banky do nucené správy a nedělních oznámeních o nucené správě Signature Bank, příslibu FBIC zaručit všechny vklady těchto dvou bank a poskytnutí financování americkým finančním institucím ze strany Fedu pro zvýšení důvěry.
Tento týden je v centru dění také švýcarská Credit Suisse; informovali jsme o středečním vyloučení diskuze o vládní pomoci ze strany předsedy správní rady banky a čtvrtečním načerpání likviditní linky od Švýcarské národní banky a záměru provést zpětný odkup dluhopisů.
Výrazně tak poklesly výnosy státních dluhopisů na obou stranách Atlantiku a trh očekává pomalejší tempo zvyšování sazeb v USA i eurozóně, i když ECB na dnešním zasedání nakonec zvýšila sazby o dříve očekávaného půl procentního bodu na 3 %.
Akcie First Republic (FRC) dnes ztrácely až o 36 %, aktuálně posilují o 12 % na 35,02 USD.
Zdroj: Bloomberg
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Americké akcie se krátce po otevření burzy obchodují smíšeně
- Morgan Stanley reportovala za 1Q růst čistých výnosů o 16,2 % a překonala očekávání analytiků
- Bank of America zveřejnila výsledky za 1Q nad odhady analytiků
- Wall Street v úvodu obchodování roste, výsledková sezóna startuje
- Wells Fargo reportovala čisté úrokové výnosy za 1Q mírně pod odhady analytiků
Nejnovější:
- Wall Street v úvodu seance hledá směr, výsledky zveřejnil McDonald´s, Datadog a další
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 1. květnu vzrostly o 63 mld. kubických stop
- USA: Stavební výdaje v březnu meziměsíčně klesly o 0,2 % při očekávaní růstu o 0,2 %
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 2. květnu na 200 tis. při očekávání 205 tis.
- ČR: ČNB ponechala 2T repo sazbu na 3,5 % podle očekávání
- USA: Produktivita mimo zemědělství v 1Q dle předběžných dat vzrostla o 0,8 % při očekávání +0,6 %
- Manažerské obchody: V dubnu byl aktivní management Coltu a Kofoly
- McDonald’s v 1Q překonal odhady tržeb i zisku, porovnatelné tržby vrostly o 3,8 %
- Americké futures kontrakty posilují
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+4,67 %), ropa (-3,37 %) a zlato (+0,96 %)




