Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > 9 zajímavostí o Warrenu Buffettovi u příležitosti jeho 90. narozenin

9 zajímavostí o Warrenu Buffettovi u příležitosti jeho 90. narozenin

30.8.2020 13:13, BRK.A, BRK B

Legendární investor Warren Buffett dnes slaví 90. narozeniny. Co o něm a Berkshire Hathaway možná nevíte?

Koláž s fotkou Warrena Buffetta ze stránek dceřiného pronajímatele nábytku CORT Furniture

Koláž s fotkou Warrena Buffetta ze stránek dceřiného pronajímatele nábytku CORT Furniture

Warren Buffett patří mezi legendární investory a nejznámější světové miliardáře. Narodil se 30. srpna 1930 v Omaze, největším městě středozápadního státu Nebraska do rodiny republikánského kongresmana a akciového makléře Howarda Buffetta a Leily Stahl Buffett.

Vedle investičních schopností si Warren Buffett získal popularitu díky své pracovitosti, skromnému životnímu stylu a přátelskému vystupování. U příležitosti jeho dnešních 90. narozenin přinášíme několik zajímavostí.

Warren Buffett podnikal už jako malý

Už jako malý kluk byl Warren podnikavý – mimo jiné prodával žvýkačky, lahve Coca-Coly a rozvážel magazíny. Jak je americkou tradicí – prodával také domácí limonádu. Ovšem ne před domem svých rodičů, nýbrž před domem svého kamaráda, kolem kterého chodilo více lidí. Alespoň to uvádí web Visual Capitalist, který jmenuje také řadu dalších, ne vždy úspěšných podnikatelských kousků mladého Warrena Buffetta. Naleznete na něm 5dílnou infografiku se zajímavostmi o Buffettovi i Berkshire Hathaway.

Co je a není Berkshire Hathaway?

Kolem společnosti Berkshire Hathaway, kterou Warren Buffett řídí, koluje řada mýtů, z nichž alespoň pár bych zde rád vysvětlil.

Berkshire Hathaway byla původně veřejně obchodovaná textilní společnost, jejíž akcie Buffett původně koupil, ovládnul a postupně kompletně změnil její směřování. V průběhu let se Berkshire Hathaway stala konglomerátem – mateřskou společností velkého počtu dceřiných společností působících v řadě různých odvětví ekonomiky. Warren Buffett tak Berkshire Hathaway nezaložil – kořeny společnosti sahají do roku 1839.

Berkshire Hathaway zároveň není investiční banka nebo jen schránka pro akciové portfolio Warrena Buffetta. Jedná se o vysoce decentralizovanou společnost, kde Warren Buffett a další lidé z úzkého vedení uvažují nad strategickou alokací kapitálu. Řízení dceřiných firem však nechávají na jejích ředitelích. Podrobněji filosofii fungování Berkshire Hathaway popisuji v tomto článku.

Pomyslně by se dal konglomerát rozdělit na dvě části – velký počet jednotlivých podniků (seznam), s význačnou pozicí pojišťoven, a akciové portfolio. Pojišťovny a podniky generují hotovost, o které se pak na úrovni Berkshire Hathaway rozhoduje: zda bude použita na investice do stávajících podniků, do akvizice nových nebo na akciové investice.

Tyto možnosti se zároveň mírně překrývají. „Neuvažuji nad Applem jako o akcii, nýbrž jako o našem třetím největším podniku,“ řekl Buffett v únoru CNBC. Podíl Berkshire Hathaway v Apple měl na konci 2Q 2020 hodnotu výrazných 91,5 mld. USD. Místo nákupu jedné celé aerolinky si Berkshire Hathaway naopak koupila (nyní již prodané) podíly ve vícero leteckých společnostech.

Investice Berkshire Hathaway zároveň nemusí být automaticky nápady Warrena Buffetta, vedle něj mají akciové portfolio na starosti také portfolio manažeři Ted Weschler a Todd Combs.

Co má Warren Buffett na mysli, když říká: „Nikdy neprodělat.“

Světem koluje řada okřídlených slov Warrena Buffetta, jeho „dvě rady“ však patří mezi nejznámější. Pravidlo číslo 1: Nikdy neprodělat. Pravidlo číslo 2: Nikdy nezapomenout na první pravidlo.

Jak už jsem psal v tomto článku, tyto rady se na první pohled nezdají příliš užitečné. Copak se někdo pouští do investice, od které očekává prodělek? Buffettova slova však odráží jeden ze stavebních kamenů jeho investiční filosofie – snahu vyhnout se katastrofickým ztrátám, které by člověka vyřadily ze hry. Zatímco ke vzpamatování se z 10% ztráty následně stačí 11% růst, 50% propad následně musí kompenzovat růst o 100 %, abychom se dostali na původní hodnotu před propadem.

Stejně jako mistr tesař se někdy utne, také Warren Buffett zaznamenal řadu investičních neúspěchů, což zkrátka k investování patří. Jak říká další legendární investor Peter Lynch: „V téhle branži jste dobří, když máte pravdu v šesti případech z deseti. Nikdy ji nebudete mít v devíti z deseti.“

Žádný z Buffettových neúspěchů však nebyl likvidační. Na valné hromadě Berkshire Hathaway v roce 2007 (pdf) řekl Buffett: „Naše nejlepší nápady nepřinesly lepší výsledky než nejlepší nápady druhých, ale ztráceli jsme méně. Nikdy jsme neušli dva kroky vpřed a jeden zpět, možná jen zlomek kroku zpět.“

K tomuto tématu se hodí také další Buffettův další citát: „Abyste uspěli, musíte nejdříve přežít.“ Co tedy Warren Buffett dělá, aby se katastrofám vyhnul?

Co Warren Buffett dělá, aby se vyhnul katastrofickým ztrátám?

Hezky tento přístup vystihuje vyprávění Alice Schroeder o Buffettově dávné osobní investici do Mid-Continent Tab Card Company v roce 1959.

Schroeder mimo jiné vypráví, jak v 50. letech musela společnost International Business Machines divestovat dceřinou společnost, která vyráběla děrné štítky pro její počítače a prodávala je s více než 50% ziskovou marží. Dva Buffettovy přátele, Wayna Eavese a Johna Clearyho napadlo, že by mohli koupit jeden lis a díky výhodné poloze na americkém Středozápadu této společnosti konkurovat. S investičním nápadem tak šli za Buffettem, ten je však odmítnul. Proč?

„V prvním kroku svého investičního procesu se Warren vždy ptá: ‚Jaká je pravděpodobnost, že by podnik mohl čelit katastrofickému riziku, které by mohlo vést ke krachu?‘ Pokud existuje šance, že by výraznější část kapitálu mohla čelit katastrofickému riziku, přestane o tom dál přemýšlet,“ popsala Buffettův myšlenkový proces Schroeder.

„Je to naopak, než většina lidí investuje. Protože většina lidí narazí na zajímavou myšlenku, podívají se na její podstatu, na finanční výkazy, udělají si projekci a na konci se sami sebe zeptají: ‚Co by se mohlo pokazit?‘ Warren s touto otázkou začíná. Tady viděl, že začínající podnik konkurující IBM by mohl zkrachovat a dále o něm nepřemýšlel,“ pokračuje Schroeder.

Eaves a Cleary se však do podnikání pustili a když produkovali 35 mil. děrných štítků měsíčně, tak se vrátili se za Buffettem.

„OK, teď už měl Warren zájem, protože element katastrofického rizika je ze stolu – úspěšně konkurují IBM,“ vysvětluje Schroeder, ve kterém momentu začal Buffett nad investicí přemýšlet.

Schroeder jeho uvažování nad touto investicí dále dopodrobna a zajímavě vysvětluje v přednášce na University of Virginia z roku 2008, to však přesahuje prostor tohoto článku. Přepis celé přednášky z roku 2008 naleznete zde, kompletní video zde (citovaná část o této investici začíná v 18:08).

Jakou investici doporučuje většině lidí?

Buffettovi se občas přezdívá „Věštec z Omahy“ díky jeho schopnostem vyhledávat investiční příležitosti. Jaký přístup doporučuje ostatním?

„Podle mého názoru je pro většinu lidí nejlepší držet index S&P 500,“ zopakoval Buffett např. na letošní valné hromadě Berkshire Hathaway.

Více o možnostech, jak investovat do indexu S&P 500 a dalších amerických indexů naleznete v našem seriálu „Americká burza“. O rozdílech a (ne)výhodách aktivního a pasivního investování potom v seriálu „Jak (z)bohatnout díky akciím“.

Jak si porozuměl s analytičkou Alice Schroeder a jak jejich vztah ochladl

Alice Schroeder byla první analytička z Wall Street, které se povedlo navázat kontakt s Warrenem Buffettem. V roce 1998 totiž v investiční bance PaineWebber pokrývala zajišťovnu General Re, kterou Berkshire převzala a zatímco jiní analytici zajišťovnu přestali analyticky pokrývat, Schroeder se rozhodla začít pokrývat celou Berkshire Hathaway (Její analýza Berkshire Hathaway z ledna 1999 je náhodou stále dostupná na internetu.) a na žádost akcionářů General Re napsala Buffettovi, jestli by se s nimi nesešel. Buffett souhlasil.

Po třech týdnech od setkání ji překvapil telefon přímo od Buffetta, že vzhledem ke vzrůstající složitosti konglomerátu Berkshire Hathaway bude potřeba, aby jeho fungování někdo investorům vysvětlil. A než aby ho otravovali všichni analytici, preferoval by jednoho.

Alice Schroeder v roce 2010 (CC BY-SA 3.0) a obálka knihy The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life

Alice Schroeder v roce 2010 (CC BY-SA 3.0) a obálka knihy The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life

Schroeder tak získala příležitost dělat s Buffettem několik osobních a telefonických rozhovorů ročně. V roce 2003 jí nabídnul spolupráci, pokud by se o něm rozhodla napsat knihu. Získala tak k němu přístup, o jakém se mohlo i jeho blízkým přátelům jen zdát.

Podle jejích odhadů spolu strávili přibližně 2 tis. hodin rozhovorů, dal jí přístup ke svým blízkým, archivu, a řekl, že pokud se jeho verze nějaké události bude lišit od vyprávění dalších zúčastněných, má dát přednost méně lichotivé verzi událostí.

Její kniha „Sněhová koule, Warren Buffett a škola života“ byla pozitivně přijatá, také pro zobrazení jeho lidské stránky a nedokonalostí.

Po vydání knihy však vztahy mezi autorkou a subjektem životopisu ochladly, když Buffett zrušil každoroční večeři v Omaze, na které se ho Schroeder před publikem ptala na otázky.

Podle zdrojů The New York Times v něm popis jeho komplikovaného osobního života a především jeho první ženy Susan vyvolal smíšené pocity.

Schroeder v pozdějších rozhovorech řekla, že Buffetta opakovaně ona i její literární agent upozorňovali, že kniha obsahuje části, které se mu nebudou líbit, Buffett se s tím zdál srozuměn a přál si pravdivou knihu, která bude užitečná čtenářům i jeho odkazu.

Nikdo si však nedovede představit, co uvidí na papíře, když autorovi dá za úkol psát o jejich životě, vysvětlovala Schroeder s tím, že si brzy uvědomila, že je možné, že s ní po dokončení Buffett přestane mluvit, nevydala se však cestou nejmenšího odporu a lichotek.

„Vrchní buffettoložkou“ je tak v posledních letech novinářka Becky Quick z televizního kanálu CNBC.

Warren Buffett není v Berkshire Hathaway zdaleka nejstarší

Warren Buffett dnes slaví své 90. narozeniny, v Berkshire Hathaway však není zdaleka nejstarší, ani není rada ředitelů žádný klub mladíků. Z vedení společnosti je nejstarší Buffettův dlouholetý obchodní partner a jeho zástupce Charlie Munger, kterému je 96 let.

Finančnímu řediteli Marcu D. Hamburgovi je 70 let. Zástupci Buffetta přes pojišťovnictví Ajitu Jainovi je 68 let a zástupci přes nepojišťovací operace Gregu Abelovi je 57 let. Jain a Abel jsou často zmiňování jako potenciální Buffettovi nástupci.

V celkem 14leté radě ředitelům je dvěma nejmladším 57 let, a Thomas Murphy, který je po Mungerovi druhý nejstarší, se pyšní 95 lety.

99 % majetku přislíbil věnovat na charitu

V roce 2006 Warren Buffett oznámil, že postupně většinu svého majetku věnuje nadaci Bill & Melinda Gates Foundation, kterou vede jeho dlouholetý přítel Bill Gates. Společně s manželi Gatesovými v roce 2010 přišel s kampaní The Giving Pledge, ve které vyzval další bohaté lidi, aby věnovali alespoň polovinu svého majetku na filantropii. Warren Buffett tak na filantropické účely přislíbil věnovat 99 % svého majetku.

Filantropii se věnují také další členové rodiny, např. Warrenova v srpnu zesnulá starší sestra Doris. Poté co roce 1996 zdědila akcie Berkshire Hathaway po své matce, otevřela svou první nadaci The Sunshine Lady Foundation. Později jí Warren svěřil dopisy o pomoc, které mu lidé psali, což dalo vzniknout The Letters Foundation. Založila také Learning By Giving Foundation.

„Warren rád peníze vydělává a já je ráda rozdávám,“ řekla jednou Doris Buffett.

„Přistupuji k žádostem o pomoc jako k investování než jako k rozdávání a hledám ty s dobrou návratností,“ popsala jednou svůj přístup Dorris Buffett: „Největší návratnost mají ty, které nějakým způsobem mění život k lepšímu.“

Co vám donese, když ho požádáte o misku

Když Buffettově první ženě Susan bylo jednou nevolno a požádala ho, aby jí přinesl misku, Warren jí zpět přinesl cedník. Když ho upozornila, že v něm jsou díry, po chvilce hrabání v kuchyni se triumfálně vrátil – s cedníkem položeným na plechu. „Potom jí bylo jasné, že je to marné,“ končí v knize historku Schroeder.

Pokud vás tento článek zaujal, sledujte @Fio_investice@JanTomanekFio na Twitteru, kde najdete další postřehy (nejen) o Berkshie Hathaway.

Další zdroje: The Visual Capitalist, The New York Times, BNet,  Letter’s Foundation, The Giving Pledge,


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7876626,16334
USD20,4437021,57830
GBP28,8426330,44337
CHF22,7278223,98918
PLN5,494485,79942

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X