Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Valná hromada Berkshire Hathaway 2019 pohledem českého investora

Valná hromada Berkshire Hathaway 2019 pohledem českého investora

9.12.2019 13:45, BRK.A, BRK B

To nejzajímavější z valné hromady Berkshire Hathaway, která se konala 4. května 2019 v Omaze.

Můj program na 4. května byl jasný v momentu, kdy jsem se dozvěděl, že jsem získal stipendium na studium v Nebrasce. První květnový víkend se totiž v Omaze, největším městě Nebrasky, každoročně koná valná hromada konglomerátu Berkshire Hathaway.

Průkaz pro akcionáře Berkshire Hathaway

Průkaz pro akcionáře Berkshire Hathaway

Historie původně textilní společnosti se začala psát již v 19. století, její moderní a o poznání zajímavější kapitola však od 60. let minulého století, kdy ji převzal dnes již legendární investor Warren Buffett. Ten ji spolu po boku s Charliem Mungerem, který se v roce 1978 stal jeho zástupcem, proměnil v jeden z největších konglomerátů světa.

Berkshire je mnohem zajímavější, než jen akciové portfolio

Reporty o akciových investicích Berkshire Hathaway hýbají trhem, těžiště společnosti však leží v jejím pojišťovacím byznysu a řadě neveřejně obchodovaných společností spadajících pod Berkshire působících ve výrobním sektoru, službách, energetice, dopravě a dalších odvětvích…

Dceřiné společnosti Berkshire Hathaway podle sektorů a počtu zaměstnanců (zdroj: Yahoo! Finance)

Dceřiné společnosti Berkshire Hathaway podle sektorů a počtu zaměstnanců (zdroj: Yahoo! Finance)

Největší akciové investice Berkshire Hathaway v létě 2019, zdroj: Yahoo! Finance

Největší akciové investice Berkshire Hathaway v létě 2019, zdroj: Yahoo! Finance

Podle Buffetta spočívá přibližně 40 % hodnoty konglomerátu v jeho akciových investicích a 60 % ve vlastním podnikání.

V dalším grafu je vidět rozdělení srpnové cílové ceny pro Berkshire Hathaway od analytika Greggoryho Warrena ze společnosti Morningstar na jednotlivé segmenty.

Zleva: Odhadovaná hodnota pojišťovacího segmentu, železnice, energetického segmentu a výroby, služeb a maloobchodu podle analytika  Greggoryho Warrena

Zleva: Odhadovaná hodnota pojišťovacího segmentu, železnice, energetického segmentu a výroby, služeb a maloobchodu podle analytika Greggoryho Warrena

Investorské duo Buffett & Munger patří mezi nejúspěšnější a nejrespektovanější investory a alokátory kapitálu světa. Jako zastánce tzv. hodnotového investování vycházejícího z myšlenek Buffettova učitele Benjamina Grahama jsem se tedy spolu s dalšími více než 44 tis. lidmi vydal do Omahy načerpat inspiraci.

Veletrh firem z konglomerátu: Unikátní edice produktů a sleva na pojištění

Valné hromadě předcházel páteční prodejní veletrh, na kterém své výrobky a služby představily firmy spadající do konglomerátu Berkshire Hathaway a společnosti, ve kterých konglomerát drží významný podíl. Řada z nich si pro valnou hromadu připravila limitované edice svých výrobků – akcionáři si mohli nakoupit např. tradiční limitovanou edici spodního prádla značky Fruit of the Loom, trička, čokoládu See’s, upomínkové předměty… K prohlédnutí byly také např. vyráběné lodě, letadla, kuchyňské vybavení, produkty Kraft Heinz…

Velká fronta byla před stánkem pojišťovny Geico, která akcionářům nabízela pojištění se slevou přímo na místě. (Z osobní zkušenosti z října 2018 můžu potvrdit, že Geico prostor ke slevám má, když se mi v povedlo pojistit auto jinde za výrazně nižší částku.)

Valná hromada: Šestihodinový maraton s „Věštcem z Omahy“

Vzhledem k tomu, že kapacita arény je omezená a o valnou hromadu je velký zájem, tak se před ní začaly tvořit fronty již před rozbřeskem kolem čtvrté hodiny ranní. Já jsem k aréně kvůli zpoždění vlaku dorazil pouhou hodinu před otevřením dveří, a tak jsem se zařadil až ke konci velkého hada, který pokračoval až na přilehlý trávník. Naštěstí se mi podařilo získat místo přímo v hlavní hale, i když značně vysoko.

"Pardon, tohle je konec fronty," vítala nás cedule orgnizátora, který akcionáře štosoval do hada na trávě vedle haly

"Pardon, tohle je konec fronty," vítala nás cedule orgnizátora, který akcionáře štosoval do hada na trávě vedle haly. Zde naleznete můj videopozdrav z rána.

První bod programu byl tradiční film, který se sestával z řady vtipných klipů. Některé z nich byly reklamy na produkty konglomerátu, v některých vystupovaly známé osobnosti – v jednom např. Warren Buffett vyvíjí aplikaci s Timem Cookem a nejlepšími inženýry Applu, další byla písnička děkující manažerům konglomerátu…

Poté už se slova ujal Warren Buffett, který přivítal akcionáře, poděkoval zaměstnancům a představil kandidáty do rady ředitelů. Prvním jeho bodem byl stručný komentář k výsledkům za 1Q, ve kterém akcionáře vyzval, aby pozornost věnovali spíše provoznímu zisku než čistému zisku, který je ovlivněný změnou účetních pravidel (US GAAP). Ty společnost nutí přeceňovat akciové investice podle jejich aktuální tržní hodnoty a započítávat nerealizované zisky a ztráty do výsledovky, kvůli čemuž je čistý zisk volatilnější a méně vypovídající.

Hlavním bodem programu valné hromady byly dotazy akcionářů, které byly rozděleny na dopolední a odpolední blok. Celkem byli Buffett s Mungerem akcionářům k dispozici téměř šest hodin.

Berkshire Hathaway jako stroj na peníze: V posledních letech roste hotovost držená společností. Warrenu Buffettovi tak dává velkou flexibilitu reagovat na vzácné, leč velké příležitosti

Berkshire Hathaway jako stroj na peníze: V posledních letech roste hotovost držená společností. Warrenu Buffettovi tak dává velkou flexibilitu reagovat na vzácné, leč velké příležitosti

Část dotazů pokládali vybraní novináři z velkého počtu emailů, které obdrželi před valnou hromadou, další pokládali akcionáři na několika místech v hale a vedlejší místnosti. Musím uznat, že nápad nechávat novináře protřídit dotazy je velmi dobrý, protože někteří tazatelé se do Omahy přijeli podělit spíše o své dojmy (zakončené otázkou „A co si o tom myslíte vy?“), případně předvést své „geniální“ dítě (které v některých případech mohlo jen těžko rozumět nazpaměť naučené otázce). Některé „dětské“ dotazy však docela zajímavé byly, třeba ten následující…

Nejzábavnější investice Warrena Buffetta

Desetiletá Brooke z Minnesoty se Buffetta s Mungerem zeptala na „nejzajímavější nebo nejzábavnější investici“, kterou kdy realizovali. Warren svou odpovědí rozesmál sál: „Vždycky je to větší legrace, když vyděláte spoustu peněz.“

Poté se však dal do vyprávění o investici do společnosti ATLED (přesmyčka slova delta,), ve které se sdružilo 100 střelců kachen v Louisianě, aby koupili pozemek pro svůj koníček. Dva z nich nedonesli domluvených $100, a tak jich zbylo jen 98. Během jednoho z lovů někdo zřejmě vystřelil do země, ze které vytryskla ropa, a hodnota společnosti vystřelila do závratných výšin. Časem její akcie koupil i Buffett.

Coca-Cola, arašídový karamel a břitký humor

Buffett s Mungerem během valné hromady chroustali své tradiční arašídy v karamelu a pili Coca-Colu. Zvuk otevírání jejích plechovek, který se rozléhal halou s desetitisíci lidmi, musel být pro společnost k nezaplacení.

Většinou se slova jako první ujal Buffett a Munger ho doplňoval, ačkoliv často jen řekl, že nemá, co by dodal. Tato jeho věta (v angl. originále: „I’ve got nothing to add to that.“) je tak legendární, že pokud si ji zadáte do Googlu, jako první vám vyskočí záznamy právě z valných hromad Berkshire Hathaway.

V řadě případů se také projevil ostrý Mungerův humor, asi nejvíce jsem se smál u dvou příkladů níže.

Ke konci valné hromady se ozvala čínská akcionářka pracující pro banku CICC, ve které čínská vláda drží významný podíl. Nejdříve informovala o čínských reformách finančního trhu, poté se zeptala, co si o tom myslí, a jestli/kdy Berkshire otevře dceřinou společnost v Číně. (Na mě osobně její „otázka“ působila příliš nuceně, spíše jako čínské státní promo.)

Munger jí suše odvětil, že Berkshire Hathaway již společnost v Číně má – řetězec rychlého občerstvení Dairy Queen. Poté odpověděli vážněji. Buffett neutrálně řekl, že rád operuje na velkých trzích, a Munger, že se zlepšuje klima a dávalo by smysl, aby spolu obě země vycházely.

„Představte si, jak by bylo hloupé, kdyby ne. Hloupé na obou stranách, hodí se dodat,“ řekl.

Sedmadvacetiletý akcionář se zeptal, jak pozná, že už je připraven spravovat cizí peníze, a jestli by mu nedali nějakou radu. Warren Buffett začal vyprávět o svých začátcích a jak chtěl, aby jeho první investoři měli stejný přístup jako on. Charlie Munger si vzpomněl na historku o Mozartovi, za kterým přišel mladý muž s podobným dotazem – že by chtěl skládat symfonie jako on.

Mozart se ho zeptal, jak je starý, a mladík odpověděl: „Dvacet dva.“ „Jsi příliš mladý na to, abys skládal symfonie.“ Mladík zaraženě řekl: „Ale vy jste psal symfonie v deseti letech.“ „To sice ano, ale neptal jsem se lidí, jak to mám dělat,“ zakončil údajnou citaci Mozarta Munger.

Nejen já jsem se v ten moment zarazil nad břitkou odpovědí Mungera, i Warren Buffett raději dodal, že mu přejí vše dobré, aby zmírnil tento slovní úder před celou halou.

„Opravdu ti přejeme vše dobré, protože jen to, že ses položil takovou otázku, do jisté míry značí, že máš dobrý přístup k věci,“ připojil.

„Není lehké stát se skvělým investorem. Nemyslím si, že se nám to povedlo,“ řekl ještě Munger, nešetřící ani sebe.

Buffettologie 101

Co měl být původně krátký článek s postřehy z valné hromady Berkshire Hathaway, se nakonec rozrostlo na čtyřdílný seriál o Berkshire Hathaway.

Příště se podíváme, jak jedinečná kultura dělá z Berkshire Hathaway unikát mezi největšími světovými společnostmi a pomyslný stroj na peníze. Ve třetím díle potom na přístup ke zpětnému odkupu akcií a hotovosti, čtvrtý díl potom na konkrétní investice - třeba do Amazonu, Kraft Heinz a dalších.

To vše bude proložené ještě pár fotografiemi, které jsem v průběhu valné hromady pořídil. Sledujte proto náš účet @Fio_investice na Twitteru, ať vám nic neuteče a třeba se objeví i nějaké to tričko.

Série článků o Berkshire Hathaway
Díl: Téma: 
 1. Valná hromada Berkshire Hathaway 2019 pohledem českého investora
 2. Kultura Berkshire Hathaway: Jak unikátní přístup dělá z konglomerátu "stroj na úročení peněz"
 3. Jaký je přístup Warrena Buffetta ke zpětnému odkupu, ETF a proč Berkshire drží tolik hotovosti?
 4. Proč Bill Ackman věří akciím Berkshire Hathaway? (1. část)
 5. Proč Bill Ackman věří akciím Berkshire Hathaway? (2. část)


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,1413424,42566
USD21,4614622,65254
GBP25,8890927,32591
CHF23,1754024,46160
PLN4,903875,17603

Kompletní informace zde