Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Americká burza: Představení akciového indexu Dow Jones Industrial Average

Americká burza: Představení akciového indexu Dow Jones Industrial Average

24.2.2020 11:05, DIA, DJI, DDM, DOG, UDOW

Představení amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average s tradicí od roku 1896 a navázaných investičních instrumentů.

Index Dow Jones Industrial Average

Index Dow Jones Industrial Average

Americký akciový trh je největší na světě a je srdcem globálního kapitalistického systému. Není tedy divu, že konkurence panuje i mezi akciovými indexy. V tomto seriálu si představíme ty nejznámější. V prvním dílu začneme s indexovým veteránem – tradičně uváděným indexem Dow Jones, v dalších dílech si představíme S&P 500, Nasdaq Composite a další tržní indexy.

Dow Jones Industrial Average: Novinka v 19. století, spíše přežitek v 21. století

Sledování akciových indexů jako ukazatelů sentimentu na trzích je pro nás dnes samozřejmost. S prvním akciovým indexem však přišel teprve v roce 1884 novinář Charles Dow, kdy 3. července ve své pravidelné odpolední zprávě poprvé vypočítal hodnotu indexu složeného z převážně železničních společností Dow Jones Transportation Average (DJTA).

O dvanáct let později, 26. května 1896, poprvé přišel s indexem Dow Jones Industrial Average (DJIA), který se často zkracuje jen na Dow Jones. Ten tehdy obsahoval akcie pouze 12 společností, později byl jejich počet rozšířen na 30 velkých známých amerických firem. Tyto dva indexy byly základem pro jeho metodu technické analýzy – The Charles Dow Theory. V roce 1929 je doplnil třetí index pro utility – Dow Jones Utility Average (DJUA). Index Dow Jones Industrial Average tak nezahrnuje firmy z dopravy ani utility, jelikož ty mají vlastní Dow Jones indexy.

Žádná z původních společností indexu již není jeho součástí. Průmyslový konglomerát General Electric byl součástí  na počátku v roce 1896 a od roku 1907 v něm nepřetržitě vydržel až do roku 2018, kdy byl nahrazen společností Walgreens Boots Alliance. Aktuálně v něm najdeme třeba Apple, Boeing, UnitedHealth a další.

Změny v indexu Dow Jones Industrial Average od roku 1928, kdy byl rozšířen na 30 společností

Změny v indexu Dow Jones Industrial Average od roku 1928, kdy byl rozšířen na 30 společností

Přestože je Dow Jones v myslích běžných smrtelníků díky svému věku pevně zakořeněný, dnes již není tolik relevantní. Přesto ho média ráda uvádí, jelikož jeho změny v absolutním počtu bodů vypadají „dramatičtěji“ než stejná změna vyjádřená v procentech.

Důvodem ztráty relevance tohoto indexu je jeho konstrukce z doby předcházející výpočetní technice – zatímco váha jednotlivých akcií v moderních indexech je určena tržní kapitalizací (= cena akcie vynásobená jejich aktuálním počtem, tedy ocenění celé společnosti), u indexu Dow Jones je určena na základě ceny akcie. Akcie v indexu nejtěžšího Boeingu tak mají v indexu přibližně osminásobnou váhu oproti nejlehčím akciím Pfizeru jen kvůli osminásobné ceně.

Aktuální složení indexu Dow Jones Industrial Average

Aktuální složení indexu Dow Jones Industrial Average

Tato konstrukční podmínka má ještě bizarnější dopady z hlediska možného zařazení akcií do indexu – např. zařazení akcií společností Google nebo Amazon do indexu je nepravděpodobné, jelikož se jejich ceny pohybují v řádu tisíců dolarů a indexu by tak okamžitě drtivě dominovaly.

Tento „problém“ by společnosti mohly „vyřešit“ rozštěpením svých akcií, o to absurdněji však index dnes působí. Po splitu akcií v roce 2014 byly následně v roce 2015 zařazeny akcie společnosti Apple.

Do 13. října 1915 však akcie na newyorské burze (NYSE) byly kotovány nikoliv v dolarech, jak jsme zvyklí dnes, nýbrž v procentech nominální hodnoty akcií (která u většiny akcií činila 100 USD, u menšiny pak 50 USD) a ke splitům nedocházelo.

Konstrukce indexu tak začala jako „obyčejný“ vážený průměr cen a i když si díky úpravám dělitele (index divisor) se štěpením akcií umí poradit (na rozdíl od jiných historických a dnes zapomenutých indexů), na tržní kapitalizaci nikdy nepřešla.

Hlediska pro zařazení do indexu

Akcie indexu nejsou vybírány jen na základě kvantitativních hledisek a své velikosti, nýbrž na základě hledisek kvalitativních.

„Akcie jsou obvykle zařazeny, pokud má společnost výbornou reputaci, vykazuje trvalý růst a je zajímavá pro velký počet investorů,“ uvádí společnost S&P Dow Jones Indices s tím, že společnosti by zároveň měly mít v USA sídlo a dosahovat většinu tržeb. Roli hraje také reprezentace sektorů v indexu.

Složení indexu určuje komise společnosti sestavená ze tří zástupců společnosti S&P Dow Jones Indices a dvou zástupců deníku The Wall Street Journal.

Změny jsou v indexu realizovány průběžně podle potřeby a oznámeny 5 dnů předem. Poslední změna proběhla v dubnu 2019, kdy chemická společnost Dow nahradila společnost DowDuPont, která oznámila rozdělení na tři společnosti - zahrnující právě Dow.

Základní charakteristiky indexu

Běžně uváděný index Dow Jones Industrial Average je cenový index, který nezahrnuje dividendy. Index existuje také ve verzi zahrnující celkový, tedy i dividendový výnos, označuje se jako total return (TR).

Vývoj indexu Dow Jones Industrial Average ve verzi bez dividend (zelená) a včetně dividend (růžová) od začátku roku 2000

Vývoj indexu Dow Jones Industrial Average ve verzi bez dividend (zelená) a včetně dividend (růžová) od začátku roku 2000

Většina společností z indexu vyplácí dividendu, historický dividendový výnos za posledních 12 měsíců u indexu Dow Jones aktuálně činí 2,21 %.

Dividendový výnos akcií z indexu Dow Jones Industrial Average

Dividendový výnos akcií z indexu Dow Jones Industrial Average

Řada amerických společností však vedle dividend navrací kapitál akcionářům prostřednictvím zpětných odkupů svých akcií, na které v průměru vydávají více než na dividendy. Pro zhodnocení výnosu akcionářům je tak potřeba vzít v potaz i jeho významnou roli. Např. zpětné odkupy společnosti Apple jsou jedny z největších na světě.

V příloze k článku naleznete přehlednou tabulku s tržní kapitalizací, ukazatelem P/E a očekávaným P/E, průměrnou cílovou cenou, dividendovým výnosem a pohybem akcií od začátku roku.

Jak investovat do indexu Dow Jones Industrial Average?

Pokud chcete „investovat do amerického akciového trhu“ a mermomocí netrváte na Dow Jonesu, osobně bych vzhledem ke konstrukci indexu Dow Jones a vyšší nákladovosti preferoval spíše nějaké ETF vázané na index S&P 500, který si představíme v příštím díle. Níže však naleznete možnosti, jak do indexu Dow Jones investovat, případně spekulovat na jeho pokles. Další možností je samozřejmě nákup jednotlivých akcií.

ETF pro index Dow Jones

Index Dow Jones v podstatě kopíruje pouze jediné ETF „SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust“ s tickerem DIA od společnosti State Street SPDR, která ho uvedla v roce 1998. Skrze toto ETF je aktuálně zainvestováno přes 23,4 mld. USD, net expense ratio (nákladovost) dosahuje 0,17 % ročně a v posledních 90 dnech se v průměru zobchodovalo 2,4 mil. ks. Dividendy z držených akcií ETF distribuuje měsíčně.

Prostřednictvím Fio banky lze úvěrem na obchodování (tzv. margin) financovat až 90 % hodnoty pozice v titulu DIA, tj. dosáhnout tak až 10násobné páky. Pro nákup pozice např. za 1000 USD tak investorovi stačí vlastní prostředky v objemu 100 USD.

Inverzní ETF pro krátkodobou spekulaci na pokles index Dow Jones

Krátkodobě spekulovat na pokles indexu Dow Jones lze prostřednictvím reverzního ETF „ProShares Short Dow30“ s tickerem DOG.

Tento instrument kopíruje vývoj indexu Dow Jones inverzně, tj. o co hodnota indexu Jones procentuálně za den klesne (vzroste), o tolik by měla vzrůst (klesnout) hodnota tohoto ETF. Díky inverznímu vztahu s indexem Dow Jones se tedy spekulace na jeho pokles otevře nakoupením tohoto instrumentu. Zejména při delším držení tohoto instrumentu může jeho výkon negativně ovlivnit podstata podkladových aktiv a volatilita na trhu.

Marginovým úvěrem od Fio banky lze krýt až 85 % pozice v titulu DOG.

Pákové ETF pro krátkodobou spekulaci na růst indexu Dow Jones

Alternativou k marginovému účtu pro krátkodobou spekulaci může být instrument „ProShares Ultra Dow30“ (ticker DDM) s 2násobnou denní pákou, respektive „ProShares UltraPro Dow30“ (ticker UDOW) s 3násobnou denní pákou.

Futures na index Dow Jones

Prostřednictvím Fio banky lze obchodovat také futures kontrakty na index Dow Jones. Konkrétně mini futures a od září 2019 také nejmenší micro futures, u kterých počáteční marže aktuálně činí již přístupných 665 USD.

Výhodou futures jsou dlouhé obchodní hodiny. Investoři tak můžou reagovat na události i v době, kdy jsou akciové trhy zavřené.

Seriál článků o amerických indexech

V nejbližší době se můžete těšit na další články o amerických akciových indexech. Příště se podíváme na ten nejdůležitější – index S&P 500. Sledujte proto náš Twitter @Fio_investice, ať vám neuteče.

Rozcestník seriálu o indexech zde.

Zdroje a další čtení o Dow Jones

Oficiální informace o indexu, výkonnosti a metodologii jeho tvorby naleznete na stránkách společnosti S&P Dow Jones Indices. Zajímavosti z historie indexů obsahuje článek společnosti pojmenovaný „Where it all Began“.

Představení indexu naleznete také na Wikipedii nebo webu Investopedia, který sestavil i přehled ETF sledujících index.

Zajímavý mi přišel také článek Global Financial Data o historii indexu Dow Jones Utility Average. Při tvorbě článku jsem čerpal také z deníku The Wall Street Journal a terminálu Bloomberg.


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,0496425,38436
USD22,1591023,38890
GBP28,3031129,87389
CHF24,2495925,59541
PLN5,644715,95799

Kompletní informace zde