Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)

ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)

30.4.2025 18:37, BAACEZ

Energetická společnost ČEZ dnes oznámila prodej 80% podílu v EDU II státu za 3,6 mld. Kč.

Vláda ČR dnes na svém zasedání projednala dokumenty týkající se financování a investorského modelu nových jaderných zdrojů v Dukovanech a na základě První prováděcí smlouvy mezi státem a společnostmi EDU II a ČEZ dojde k prodeji 80 % akcií společnosti EDU II státu za 3,6 mld. Kč. Potvrdily se tak informace agentury Bloomberg z minulého týdne hovořící o tom, že dohoda o prodeji EDU II je blízko.

Zpráva původně vydaná v 17:05h doplněna o komentář analytika:

„Dochází ke kroku, o kterém se již delší dobu spekulovalo. Lze ho nazvat jako „malé dělení“ ČEZu, kdy dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) přechází pod vliv státu. Zatím stát kupuje za 3,6 mld. Kč 80% podíl. To indikuje hodnotu 100% podílu ve výši cca 4,5 mld. Kč. To by pro trh neměla být překvapivá hodnota a dle našeho názoru by měla odpovídat výdajům, které ČEZ na jaderný projekt doposud vynaložil. Ministr financí Zbyněk Stanjura následně dodal, že stát si ponechá možnost v budoucnu odkoupit zbylých 20 %.

Dceřiná firma EDU II je investorem jaderného projektu. Možnost, že tento projekt přejde na bedra státu byla naznačena již v roce 2020, kdy mezi státem a ČEZem byla podepsána smlouva týkající se výstavby jaderných bloků v Dukovanech. Tato smlouva poskytovala ČEZu ohledně jaderného projektu garance a jednou z nich byla právě možnost odkupu EDU II ze strany státu. Už od tehdejšího podpisu smlouvy se tak ČEZu významně snižovaly rizika související s potenciální výstavbou jaderných bloků a akcie ČEZu od té doby začaly výrazněji reflektovat tržní vlivy, tedy především vývoj cen elektřiny.

Prodej EDU II státu je podle našeho názoru očekávanou událostí, z velké části by to tak mělo být již započítáno v ceně akcie. Výraznou reakci akcií ČEZu tak nepředpokládáme.

Projekt přechodu EDU II pod státní vliv je jedna věc. Vedle toho budou investoři nadále sledovat otázky týkající se potenciální větší transformace ČEZu, konkrétně otázky ohledně případného odkupu minoritních podílů, resp. zestátnění celého ČEZu. Jasněji v tomto směru může být po parlamentních volbách, které se v ČR uskuteční letos na podzim,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

Akcie ČEZ

Akcie společnosti ČEZ (BAACEZ) dnes na pražské burze poklesly o 0,36 % na 1116,0 Kč. Na RM-SYSTÉMu akcie odepsaly 0,89 % a uzavřely na 1110,0 Kč.

 

Zdroj: ČEZ


Jakub Němec
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,1994125,67059
USD21,3019822,59702
GBP28,4016830,12832
CHF25,8613927,43361
PLN5,658016,00199

Kompletní informace zde