Zisk Karo Leather bude negativně ovlivněn prodejem starých zásob, rozjíždí spolupráci s obuvníky
Karo Leather letos očekává negativní dopad prodejů starých zásob do ziskovosti, rozjíždí spolupráci s českými obuvnickými společnostmi.
Karo Leather rozšiřuje výrobu v Boršově o plochu parkoviště (vlevo), dále pokračuje na závodě v Brtnici (vpravo), zdroj: Karo Leather
Závod v Boršově během roku 2022 (uprostřed nyní zastavované parkoviště), Zdroj: Karo Leather
Prodej zásob
Český zpracovatel kůží Karo Leather v rámci START day informoval o dopadu prodejů starých zásob „oděvních“ usní starších více než 8 let z doby, kdy bylo Karo čistě obchodní společností.
„Prodej zásob významně ovlivnil hospodářský výsledek (přibližně -24 mil. Kč), ačkoliv z hlediska cash flow a obrátkovosti zásob se jednalo o přínosný krok,“ uvádí společnost v prezentaci. Jednalo se o zásoby o velikosti přibližně 20 tis. metrů čtverečních, upřesnil finanční ředitel Jakub Hemerka.
Hrubý provozní zisk EBITDA tak za 1H dosáhnul jen 2,879 mil. Kč, uvedla společnost v prezentaci. Již dříve uvedla, že tržby za 1H dosáhly 192,481 mil. Kč a prodané m2 dosáhly 634 tis.
Vzhledem k prodeji starých zásob tak Karo aktualizovalo výhled. Nadále očekává přesažení tržeb 338 mil. Kč, hrubý provoní zisk EBITDA však očekává ve výši 23,722 mil. Kč, respektive ve výši 47,722 mil. Kč po očištění o tento prodej. Dříve indikovalo zisk EBITDA 49 mil. Kč.
Aktualizovaný výhled, zdroj: Karo Leather
Společnost podle Hemerky zaznamenává zpomalení na koncovém německém trhu, kam dodávají jeho odběratelé z řad polských nábytkářských společnosti, což je však kompenzováno nárůstem příležitostí pro polské nábytkáže v USA, která usiluje o nahrazení importů z Číny.
Spolupráce s obuvníky
Karo také navázalo pilotní spolupráci s obuvnickou značkou Vasky. V jednání je také spolupráce se společností Prabos (jejíž akcie jsou pod tickerem BAAPRAPM také obchodovány na trhu START pražské burzy a na RM-SYSTÉMu) a několika dalšími výrobci mimo ČR, uvedl pro Seznamzprávy zakladatel společnosti Pavel Klvaňa.
„Očekáváme, že obuvnictví bude brzy tvořit zhruba čtvrtinu našeho odbytu,“ uvedl pro web finanční ředitel Karo Leather Jakub Hemerka.
„Jsou zběhlí v kůžích a mají vysoko nastavené standardy. Pro nás by tato spolupráce byla skvělá,“ komentoval pro E15.cz spolupráci Václav Staněk, majitel Vasek.Akcie Karo Leather
Akcie Karo Leather (BAAKARIN) dnes na pražské burze posílily o 4,9 % na 170 Kč. Na RM-SYSTÉMu se naposledy obchodovaly za 169 Kč.
Zdroj: Karo Leather, Seznamzprávy, E15
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Karo zveřejnilo pozvánku na valnou hromadu, na které se bude hlasovat o zpětném odkupu akcií
- Karo Leather: Majoritní akcionáři prodávají část svého podílu ve společnosti
- Karo reportovalo za 2Q meziroční růst zisku EBITDA o 160 %, roční výhled byl potvrzen (+komentář)
- KARO Leather: Zvyšujeme cílovou cenu ze 184 Kč na 188 Kč při doporučení na stupni "Koupit"
- Valná hromada Karo Leather jednohlasně rozhodla o přesunu na Prime Market (+komentář analytika)
Nejnovější:
- Wall Street uzavřel se smíšenou bilancí
- Smíšený vývoj v zámoří
- Frankfurtská burza na konci týdne kosmeticky oslabila
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v září podle předběžných dat na 55,4 b.
- Pražská burza v pátek na záporné nule
- Wall Street se v úvodu obchoduje smíšeně
- Microsoft se vyhne pokutě od Evropské komise, oddělí platformu Teams od balíčků Office
- Americké futures kontrakty se obchodují smíšeně
- OpenAI je blíže k přeměně na ziskovou společnost
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+1,71 %), ropa (+1,54 %)