Viceguvernér ČNB Nidetzký čeká, že sazby budou navýšeny ještě dvakrát, poté už budou jen laděny
Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký očekává, že centrální banka bude na příštích dvou zasedáních pokračovat v navyšování úrokových sazeb, ačkoli již pomalejším tempem. Poté bude sazby již jen dolaďovat.
Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký uvedl, že centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb ještě na příštích dvou zasedáních v prosinci a v únoru, poté již dojde jen ladění sazeb.
"Také na prosincovém zasedání budeme muset zvýšit sazby. O kolik, to záleží na situaci. Ale nečekal bych, že uvidíme znovu tak velké zvýšení, jaké jsme učinili na minulém zasedání na začátku listopadu," uvedl Nidetzký v rozhovoru pro Market News (MNI). Celý rozhovor zveřejnila ČNB v anglickém znění na svých stránkách.
Nidetzký očekává, že v příštím roce budou na inflaci nadále působit tlaky v souvislosti s přehřátým pracovním trhem, ty by však měly být vyvažovány zmírněnou spotřebou v důsledku pomalého růstu a vysoké inflace.
Zdroj: Reuters, ČNB
Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- USA: Průmyslová produkce v prosinci meziměsíčně vzrostla o 0,4 % při očekávání růstu o 0,1 %
- Americké futures kontrakty stagnují s mírně růstovou tendencí
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,37 %), stříbro (-2,07 %), ropa (+1,61 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,29
- Novo Nordisk: Britský regulátor schválil vyšší dávku přípravku Wegovy (+pohled analytiků)
- Spotify ve Spojených státech zvyšuje cenu předplatného (+pohled analytiků)
- Vývoj cen komodit: Měď (-1,85 %), zemní plyn (+1,34 %), stříbro (-1,2 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,91
- Frankfurtská burza v úvodu mírně klesá, Porsche v roce 2025 dodalo meziročně o 10 % méně vozů
- Pražská burza v úvodu páteční seance stagnuje




