Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Ředitel Monety Spurný očekává ochlazení úvěrového trhu, spojení s Air Bank nadále podporuje

Ředitel Monety Spurný očekává ochlazení úvěrového trhu, spojení s Air Bank nadále podporuje

10.11.2021 15:20, BAAGECBA

Ředitel Monety Spurný očekává ochlazení úvěrového trhu, uvedl v rozhovoru pro HN. Pozitivní vliv vyšších sazeb ČNB podle něj může být částečně spotřebován vyššími náklady na riziko.

Ředitel Moneta Money Bank Tomáš Spurný v úterním rozhovoru pro Hospodářské noviny mimo jiné komentoval výhled úvěrového trhu, dopady energetické krize na náklady rizika, navrhované spojení s Air Bank nebo strategii banky v oblasti digitalizace, akvizic a ESG.

Moneta podle Spurného během prvních devíti měsících roku sjednala hypotéky za 40 mld. Kč, za rok 2022 potom očekává jen asi 25 mld. Kč vzhledem k ochlazení trhu daným vyššími sazbami a cenami energií. U trhu se spotřebního úvěrování celkově Spurný v příštím roce vidí pokles o 5 nebo 10 procent vlivem růstu úrokových sazeb.

„Náklady na riziko u nezajištěného úvěrování v uplynulém desetiletém cyklu jsou v Monetě zhruba 2 až 2,2 procenta. Odhaduji, že příští rok to bude mezi 2,5 až třemi procenty v důsledku zejména energetické krize, která bude mít velký dopad na drtivou většinu českých domácností,“ uvedl Spurný.

Část vyšších úrokových výnosů z vyšších sazeb tak může být posle Spurného v roce 2022 spotřebována vyššími náklady rizika. Spurný před nejistotou spojenou s inflací, riziky dopadů koronaviru a jejich dopady na opravné položky k úvěrovému portfoliu varoval již na nedávném konferenčním hovoru k výsledkům za 3Q.

Spurný v rozhovoru také zopakoval plán dosáhnout organicky růstu bilance na přibližně 500 mld. Kč, výnosů 15 mld. Kč, nákladů pod 8 mld. Kč a návratnosti kapitálu 15 %. Případné spojení se skupinou Air Bank (Air Bank a český a slovenský Home Credit) by podle Spurného Monetu posunulo o čtyři až pět let dopředu.

„Jsem přesvědčený, že Moneta potřebuje získat kritickou masu, dostatečnou bázi pro financování dalšího rozvoje. Potřebuje získat klientskou základnu. A skupina kolem Air Bank všechny tyto elementy nabízí okamžitě,“ řekl Spurný s tím, že organická strategie bude nějakou dobu trvat a nesla by podle něj větší komerční riziko.

Akcie Moneta Money Bank (BAAGECBA) dnes na pražské burze rostou o 0,2 % na 89,15 Kč, na burze RM-SYSTÉM se obchodují na záporné nule při 89,75 Kč.

Zdroj: Hospodářské noviny


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7606625,07935
USD20,9224122,08359
GBP28,4179229,99508
CHF22,8309524,09805
PLN5,246905,53810

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X