Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Petrus Advisers vyzývají Monetu k ukončení jednání se Skupinou PPF

Petrus Advisers vyzývají Monetu k ukončení jednání se Skupinou PPF

21.10.2021 11:58, BAAGECBA

Petrus Advisers vyzývají Monetu k ukončení jednání se Skupinou PPF ohledně spojení se skupinou Air Bank, které považují za přítěž pro její akcie.

Aktivistický akcionář Petrus Advisers, který je s přibližně 10 % jejím druhým největším akcionářem, vyzývá Monetu k ukončení jednání se Skupinou PFF ohledně spojení se skupinou Air Bank.

V prohlášení uvádí, že od mimořádné valné hromady, která odmítla spojení s Air Bank, jedná se Skupinou PPF o potenciálním řešení současné situace, které by bylo akceptovatelné pro všechny akcionáře.

„Navzdory principiální shodě, že cena nabídnutá všem akcionářům by měla činit 90 Kč nebo víc, jsme bohužel nebyli schopni dohodnout transakci, která by byla pro obě strany akceptovatelná a která by chránila minoritní akcionáře,“ uvádí Petrus Advisers v prohlášení s tím, že „dlouhodobé období nejistoty ohledně transakcí s nerealistickými cenovými očekáváními“ považuje za přítěž pro její akcie.

Petrus Advisers očekávají, že výkonný ředitel Moneta Money Spurný „oficiálně vyloučí transakci implikující cenu o 10 % nižší oproti aktuální tržní ceně a bude pokračovat s rychlou implementací střednědobého plánu hospodaření“.

Moneta podle nich také potřebuje větší dohled a plánuje navrhnout nezávislého kandidáta do dozorčí rady společnosti, který by „reprezentoval zájmy všech akcionářů stejně“. Petrus Advisers na valné hromadě již neúspěšně navrhoval Nicolu Northway jako protikandidátku k Miroslavu Singerovi.

Petrus Advisers v závěru dopisu uvádí, že „budou pracovat na tom, aby z Monety učinili ESG lídra včetně zaměření jejího úvěrového portfolia na udržitelné financování.“

To je oblast, na kterou se Moneta zaměřuje, když nedávno např. informovala o zvýšeném ratingu udržitelnosti od MSCI ze stupně A na AA.

V kontrastu s tímto směřováním se v nedávném rozhovoru, ve kterém kritizoval neochotu zahraničních bank financovat uhelné projekty, vyjádřil Pavel Tykač, který prostřednictvím společnosti Manecomte Limited drží 5,19% podíl. Zároveň uvedl, že spojení s Air Bank by zřejmě podpořil.

Kompletní prohlášení Petrus Advisers v angličtině je dostupné na jejich stránkách (pdf).

Akcie Moneta Money Bank (BAAGECBA) na pražské burze ztrácí 0,1 % na 87,80 Kč, na burze RM-SYSTÉM o 1,2 % na 87,8 Kč.

Zdroj: Petrus Advisers


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7356026,10840
USD21,8331423,04486
GBP29,0795630,69344
CHF23,7499525,06805
PLN5,377335,67577

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X