Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Komentář k valné hromadě Moneta Money Bank: Hráči vyložili karty, jednání budou pokračovat

Komentář k valné hromadě Moneta Money Bank: Hráči vyložili karty, jednání budou pokračovat

24.6.2021 13:56, BAAGECBA

Mimořádná valná hromada Moneta Money Bank neschválila vydání nových akcií do rukou Skupiny PPF, což byla podmínka realizace transakce. Jednání však pravděpodobně budou pokračovat dál.

Valná hromada odmítla vydání akcií, kterým by Skupina PPF získala majoritu

Mimořádná valná hromada Moneta Money Bank, která se konala v úterý 22. června 2021, neschválila zvýšení základního kapitálu a upsání nových akcií do rukou Skupiny PPF, když pro tento bod hlasovalo pouze 61,7 % přítomných akcionářů, přičemž pro schválení bylo potřeba přesáhnutí 75% hranice.

Z tohoto důvodu se tak stalo bezpředmětným schválené převzetí aktiv (Air Bank, český a slovenský Home Credit a Benxy), pro které hlasovalo 61,9 % akcionářů. Valné hromady se účastnilo historicky nejvyšších 73,1 % akcionářů. Sledovali jsme ji živě na našem Twitteru zde.

Jednání pravděpodobně budou pokračovat

Dle našeho názoru budou jednání o transakci pokračovat s ohledem na prohlášení všech tří relevantních stran.

Finanční ředitelka Skupiny PPF Jirásková již ve víkendovém sloupku před valnou hromadou uvedla, že PPF „umí pružně volit scénáře, jak svých cílů dosáhnout“.

Ředitel Monety Spurný po valné hromadě vyjádřil přesvědčení, že „v blízké budoucnosti najdeme způsob, jak získat potřebnou podporu a transakci dokončit“. Celé citace Spurného a Jiráskové zde.

Spurný také na valné hromadě řekl, že Moneta má mezi českými bankami nejvyšší úvěrovou penetraci, a zopakoval argumenty pro transakci: intenzivnější monetizace klientů Air Bank a úspory z rozsahu.

Úterní valná hromada ukázala, že je potřeba počítat také s aktivistickými akcionáři z Petrus Advisers, kteří transakci ostře kritizovali a jejich argumenty převzaly také poradenské společnosti Glass Lewis a Institutional Shareholder Services, jejímiž názory se řídí zahraniční institucionální investoři. O jejich postoji jsme informovali zde, Seznam zprávy přinesly shrnutí jejich reportů.

Petrus Advisers ve středeční tiskové zprávě uvedli, že nyní drží lehce pod 10 % akcií Monety. Manažer fondu Oliver Škutil také pro Seznam zprávy řekl, že Petrus Advisers požádají Českou národní banku o souhlas s navýšením podílu nad 10 % a že „rádi prodají tomu, kdo nabídne spravedlivou kontrolní prémii všem akcionářům“. Informovali jsme zde.

V projevu na valné hromadě mimo jiné řekli: „Hodnotu [Monety jako] samostatné entity vidíme výše než u částky začínající na devítku a vyzýváme zástupce PPF k nabídnutí férové ceny včetně kontrolní prémie všem akcionářům, pokud mají zájem o kontrolu Monety.“ Projev v angličtině byl později zveřejněn zde, Petrus zveřejnili také tiskovou zprávu k VH.

PPF je blízko 30% hranice pro získání rozhodného podílu

Skupina PPF nyní prostřednictvím společnosti Tanemo drží 29,94 % akcií Monety.

V případě přesažení 30% hranice by Skupině PPF na základě zákona o nabídkách převzetí měla vzniknout povinnost učinit povinnou nabídku převzetí odpovídající alespoň nejvyšší ceně, za kterou nabyla akcie v posledních 12 měsících před vznikem nabídkové povinnosti.

Touto nejvyšší cenou by tedy po dobu 12 měsíců od doby, kdy PPF nabyla akcie v rámci dobrovolné nabídky, měla být částka 80 Kč, za kterou je nabyla. I s ohledem na růst akcií dalších evropských bank by tak podle nás měla být tato částka v dalších měsících podporou pro akcie Monety. Případný moment přesažení hranice 30 % je však v rukou PPF.

Česká národní banka může také změnit výši protiplnění navrženou navrhovatelem tak, aby byla přiměřená a vyžádat si znalecký posudek.

Místo rozdrobené akcionářské struktury nyní PPF čelí silnému minoritnímu akcionáři

Blízko důležité hranice jsou také fondy Petrus Advisers, jelikož s kontrolou 10% balíku akcií by mohli bojkotovat případné pokusy PPF o vytěsnění minoritních akcionářů, pro které je potřeba přesáhnout 90 %.

Skupina PPF sice nyní veřejně deklaruje zájem udržet veřejnou obchodovatelnost Monety a transakce byla prezentována jako akvizice aktiv Skupiny PPF Monetou, byla ovšem strukturována takovým způsobem, aby Skupina PPF nabyla co největší podíl na Monetě, když vylučovala přednostní právo akcionářů Monety podílet se na navýšení základního kapitálu.

Zatímco dřívější návrhy transakce byly činěny Monetě s rozdrobenou akcionářskou strukturou, další návrhy budou činěny Monetě se silným minoritním akcionářem, což by se mělo odrazit i na parametrech transakce.


Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6830626,05294
USD23,1068024,38920
GBP28,9224230,52758
CHF25,3393526,74565
PLN5,790516,11189

Kompletní informace zde