Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Alibaba představila svůj nový 5nm serverový procesor, prozatím však pouze pro vlastní potřeby

Alibaba představila svůj nový 5nm serverový procesor, prozatím však pouze pro vlastní potřeby

19.10.2021 11:50, TSM, BABA, SSNHZ

Alibaba odhalila svůj nový serverový procesor 5nm technologie, který zatím hodlá využívat pouze ve svých datových centrech za účelem zefektivnění provozu. Pro nedostatečnou výrobní kapacitu zřejmě přesune část výroby na externí firmu, která dosud není známá.

Největší čínská technologická skupina Alibaba zveřejnila nový serverový procesor pokročilé 5nm technologie a uvedla, že tento typ v blízké době použije pouze pro svá cloudová datová centra. Čipy nebudou alespoň prozatím prodávány na trhu.

Protože má Alibaba omezenou výrobní kapacitu, bude pravděpodobně muset část své výroby outsourcovat. Z hlediska dispozic k hromadné produkci 5nm procesorů přichází v úvahu pouze výrobci TSMC a Samsung Electronics, informoval Bloomberg. Alibaba však dosud nezveřejnila svého výrobního partnera.

 Vývoj technologie čipů. Procesory technologie 5nm jsou nyní nejvýkonnější na trhu (zdroj: TSMC) 

Pandemie nastartovala hlad po čipech

Nástup pandemie v minulém roce nastartoval zvýšenou poptávku po cloudových službách, a tím spustil zvýšený zájem technologických firem o výkonnější a energeticky účinné čipy. Právě nový serverový procesor Alibaby je jedním z nejpokročilejších procesorů čínských výrobců, a společnost se tak připojuje ke globálním konkurentům jako je Amazon, Apple a Google v postupném nahrazování křemíkových procesorů společností Intel a AMD.

Technologická soběstačnost jako národní priorita Číny

Čínský prezident Ťin-pching již dříve učinil z oblasti technologické soběstačnosti nejvyšší národní prioritu, pro což vláda vyčlenila stranou značné prostředky z národní pokladny a nabídla finanční podporu k podpoře lokálních firem v překonání amerických sankcí na zasažený průmysl.

Více informací ohledně globální krize nedostatku čipů jsme pro vás připravili v sekci Odborné články - Globální nedostatek počítačových čipů: Příčiny a představení největších výrobců.

Akcie Alibaba dnes na domácím trhu vzrostly o 1,17 % na 164,8 HKD.

V předburzovní fázi amerického trhu vykazují akcie ve formě ADR certifikátů s tickerem BABA růst o 1,73 % na 169,7 USD.

Zdroj: Bloomberg, The New York Times, TSMC


Martin Singer
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7988526,17515
USD21,9469823,16502
GBP29,0800530,69395
CHF23,7699025,08910
PLN5,407255,70735

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X