Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Globální nedostatek počítačových čipů: Příčiny a představení největších výrobců

Globální nedostatek počítačových čipů: Příčiny a představení největších výrobců

11.5.2021 16:53, INTC, TSM, SSUN, SSU

Rozhodnutí velkých automobilek o snížení produkce vozů či vyprodané videoherní konzole mají stejnou příčinu: globální nedostatek počítačových čipů. Nákladnost a složitost procesu výroby jen podtrhla závislost na dvou asijských gigantech – Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. a jihokorejském Samsungu. V dalších letech se očekávají výdaje na rozšíření produkce v řádech stovek miliard dolarů.

Zdroj: TSMC

Zdroj: TSMC

Podstata čipů

Počítačové čipy jsou části, které dělají elektronická zařízení chytrými. Jsou vyrobeny z vodivého materiálu – obvykle křemíku. Čipy mohou zajišťovat několik funkcí. Jednodušší paměťové čipy uchovávají data. Komplexnější a také dražší logické čipy se chovají jako mozek zařízení – startují a udržují v chodu jednotlivé aplikace. Právě tyto čipy často nesou názvy světových gigantů jako Apple, Nvidia či Qualcomm, avšak tyto společnosti jsou jen designéry, nikoli přímými výrobci.

Proč poptávka není uspokojena?

Důvody celosvětového nedostatku spatřujeme hned tři. Jako první se dají zmínit pandemické restrikce. Během pandemie COVID-19 byli lidé vyzíváni vládami po celém světě, aby co nejvíce času trávili doma. Právě období lockdownů zapříčinilo nejvyšší růst prodejů notebooků za poslední dekádu. Velká část lidí začala pracovat z domova, žáci a studenti se ze škol přesunovali k distanční výuce. Prodeje tak rekordně rostly ve všech domácích zařízeních, od televizorů až po čističky vzduchu. Všechny tyto zařízení disponují určitými čipy, bez nichž by nebyly schopné fungovat.

Dalším důvodem jsou výkyvy ve firemních výhledech (především automobilek). Automobilky s nástupem koronaviru drasticky snížily objednávky čipů, čímž podcenily rychlost, jakou se prodeje vozů zotaví. Koncem roku se automobilky snažily objednávky opětovně získat, avšak výrobci čipů byli a nadále i jsou zaneprázdněni dodávkami pro výrobce počítačů a chytrých telefonů.

Určitý negativní vliv na podstav počítačových čipů ve světě měly přírodní katastrofy. Náhlé únorové ochlazení v americkém Texasu mělo za následky výpadky proudu, které vyřadilo několik továren na výrobu čipů z provozu. Například chod továrny společnosti Samsung se opět spustil až koncem března. Japonská továrna společnosti Renesas Electronics, která je hlavním dodavatelem automobilových čipů, podlehla v březnu ničivému požáru. Obavy o produkci čipů postihly z důvodu největšího sucha za posledních 10 let Taiwan.

Koho nedostatek zasáhl nejvíce?

Výrazně postiženy globálními výpadky v nabídce čipů jsou automobilky. Celkový negativní dopad na tržby automobilového sektoru byl v souvislosti s nedostatkem vyčíslen na 61 miliard dolarů. Jen v prvním čtvrtletí byla zpožděna výroba asi 1 milionu vozů. Jako znepokojivé se může zdát vyjádření Samsungu a TSMC. Samsung v březnu varoval, že zaznamenává výrazný nesoulad mezi nabídkou a poptávkou. TSMC v dubnu předpověděla, že nedostatek by se mohl přenést i do roku 2022. Poskytovatelé vysokorychlostního připojení čelí zpoždění v dodávkách internetových routerů již přes rok. Negativně celá věc dopadá nepochybně také na výrobce smartphonů. Např. Apple uvedl, že se potýká s nedostatkem čipů, které optimalizují činnost baterie. Výrazně trpí nedostatkem také výrobci videoherních konzolí.

Proč není na trhu více firem, které by poptávku pomohly uspokojit?

Se vstupem do odvětví výroby složitějších počítačových čipů jsou spojeny výrazné bariéry. Výstavba a vybavení továren jsou vysoce nákladovými záležitostmi. K navrácení investice musí továrny fungovat nepřetržitě. Při výrobě dochází také k enormní spotřebě vody a elektřiny. Továrna je velmi náchylná i na ta nejmenší narušení – prachové částice či vzdálená zemětřesení.

Největší výrobci čipů

Průkopníkem v sektoru výroby čipů je Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC). Zabývá se čistě výrobou logických čipů pro ostatní. Firmě v roce 1980 poskytla podporu vláda a aktuálně vyrábí ty nejvíce sofistikované a zároveň žádané čipy.

Na poli paměťových čipů dominuje jihokorejský Samsung, který se v oblasti sofistikovanějších čipů snaží konkurovat TSMC. Zakázky už získal od společností jako např. Nvidia či Qualcomm.

Jedním z vůbec nejznámějších výrobců čipů je Intel, který má ze všech výrobců počítačových čipů nejvyšší výnosy. Americká společnost se od konkurence, která výrobu outsourcuje (např. na TSMC) odlišuje záměrem vyrábět své vlastní čipy. Ty slouží jako centrální procesorová jednotka v noteboocích či stolních počítačích. Intel se potýká se zpožděním výroby procesorů a proto v některých ohledech na konkurenci momentálně ztrácí. S novým generálním ředitelem Patem Gelsingerem Intel v březnu odhalil plán, jehož cílem je navrátit společnost opět na výsluní. Dopomoct by k tomu měla také dvacetimiliardová (v USD) investice do dvou továren v Arizoně.

Další menší výrobci čipů jako GlobalFoundries, Semiconductor Manufacturing International (SMIC) nebo United Microelectronics jsou až tři generace pozadu oproti technologiím TSMC. Známá jména jako Texas Instruments, IBM či Motorola již odvětví opustila nebo vzdala boj proti těm nejpokročilejším konkurentům.

Boj TSMC vs. Samsung

Obě firmy za účelem upevnění své dominance ohlásily rozsáhlé investice. TSMC v dubnu uvedla, že v následujících třech letech by mohla zvýšit kapitálové výdaje na 100 mld. USD. Letos plánuje společnost kapitálové výdaje okolo 30 mld. USD, přičemž v loňském roce vydala rekordních 17 mld. USD. Samsung vyčleňuje okolo 116 mld. USD na desetiletý projekt, jehož cílem je dohnat taiwanského konkurenta. Také Čína by ráda srovnala krok s TSMC za cílem snížit závislost na amerických technologiích poté, co bývalý americký prezident Donald Trump uvrhl několik čínských technologických gigantů na černou listinu. Zatím má ale stále co dohánět – několik čínských společností v posledních letech není schopno přijít s pokročilejšími automobilovými čipy.

 

Zdroj: Bloomberg


Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,8861725,21183
USD24,4378625,79414
GBP27,1530228,65998
CHF24,9112326,29377
PLN4,933645,20746

Kompletní informace zde