Evropská unie a Čína uzavírají dlouho vyjednávanou investiční dohodu
Evropská unie a Čína oznámily politický souhlas s dlouho vyhlíženou dohodou o větším otevření čínských trhů investorům z EU.
Pokrok v negociacích o investiční dohodě mezi Čínou a EU dle Bloombergu značí odhodlání evropského bloku k soustředit se na ekonomické příležitosti v Asii i přes kritiku přístupu Pekingu k lidským právům.
Dohoda otevírá pro evropské investory přístup k čínským trhům v odvětvích jako např. auta či telekomunikace. Dále podniká kroky proti zásadním čínským praktikám, které dle Evropy a USA narušují svobodný trh. Mezi ně patří především průmyslové dotace, státem vlastněné podniky a nucené transfery technologií.
Z pohledu Čínu dohoda posiluje její silnou geopolitickou sílu a může limitovat rizika plynoucí z přísného postoje EU na čínské investice v Evropě. Jedná se také o krok k oboustranné obchodní dohodě mezi EU a Čínou, o kterou Peking již dlouho usiluje. EU jednání o obchodní dohodě podmiňuje právě předchozím uzavřením investiční dohody.
„Jsme otevřeni obchodování, ale zároveň jsme vázáni k reciprocitě a spravedlivé hospodářské soutěži,“ uvedla prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen ve středečním příspěvku na Twitteru. „EU a Čína dnes završily klíčová vyjednávání o investiční dohodě.“
Dle zástupce EU, který si nepřál být jmenován, mezi hlavní body dohody patří:
- Zlepšení přístupu k čínským trhům napříč odvětvími, nové příležitosti v sektorech zahrnující čistá vozidla, cloudové služby, finanční služby a ve zdravotnictví
- Nediskriminační závazek pro Čínou vlastněné podniky v situaci, kdy jsou kupujícími služeb
- Zvýšená transparentnost čínských dotací, zejména u služeb
- Zákaz nucených transferů technologií
Pro Čínu pak dohoda dle nejmenovaného zástupce EU znamená lepší přístup na evropský trh v sektoru velkoobchodu s energiemi, maloobchodu a v oblasti obnovitelné energie.
Dohoda je vyjednávána již od roku 2013, finalizována by měla být finalizována v příštích měsících, musí však ještě být schválena Evropským parlamentem. V Parlamentu se přitom ozývají některé hlasy proti dohodě z důvodu údajného porušování lidských práv v Číně. Postoj proti dohodě signalizuje i budoucí vláda USA. Jake Sullivan, národní bezpečnostní poradce budoucího prezidenta Joe Bidena, 22. prosince naléhal na „brzké konzultace s našimi evropskými partnery o našich společných starostech ohledně čínských ekonomických postupech.“
Zdroj: Bloomberg
Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- IEA snižuje výhled poptávky po roce 2021 kvůli pokračujícím problémům s koronavirem
- Eurozóna: Stavební výroba v listopadu meziročně klesla o 1,3 %, říjnový pokles revidován na 1,9 %
- Eurozóna: Průzkum ZEW - index očekávání v lednu vzrostl na 58,3 b.
- Německo: Průzkum ZEW - index očekávání v lednu vzrostl na 61,8 b. při očekávání růstu na 59,4 b.
- Vývoj cen komodit: Plyn (-3,8 %), stříbro a pšenice (+1,9 %)
- Vývoj měnových párů
- Německý DAX obchoduje na kladné nule
- Eurozóna: Běžný účet ECB v listopadu s přebytkem 24,6 mld. EUR
- Pražská burza mírně roste
- ČR: Index výrobních cen v prosinci meziročně dle očekávání stagnoval