Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Evropská unie a Čína uzavírají dlouho vyjednávanou investiční dohodu

Evropská unie a Čína uzavírají dlouho vyjednávanou investiční dohodu

30.12.2020 16:23

Evropská unie a Čína oznámily politický souhlas s dlouho vyhlíženou dohodou o větším otevření čínských trhů investorům z EU.

 

Pokrok v negociacích o investiční dohodě mezi Čínou a EU dle Bloombergu značí odhodlání evropského bloku k soustředit se na ekonomické příležitosti v Asii i přes kritiku přístupu Pekingu k lidským právům.

Dohoda otevírá pro evropské investory přístup k čínským trhům v odvětvích jako např. auta či telekomunikace. Dále podniká kroky proti zásadním čínským praktikám, které dle Evropy a USA narušují svobodný trh. Mezi ně patří především průmyslové dotace, státem vlastněné podniky a nucené transfery technologií.

Z pohledu Čínu dohoda posiluje její silnou geopolitickou sílu a může limitovat rizika plynoucí z přísného postoje EU na čínské investice v Evropě. Jedná se také o krok k oboustranné obchodní dohodě mezi EU a Čínou, o kterou Peking již dlouho usiluje. EU jednání o obchodní dohodě podmiňuje právě předchozím uzavřením investiční dohody.

„Jsme otevřeni obchodování, ale zároveň jsme vázáni k reciprocitě a spravedlivé hospodářské soutěži,“ uvedla prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen ve středečním příspěvku na Twitteru. „EU a Čína dnes završily klíčová vyjednávání o investiční dohodě.“

Dle zástupce EU, který si nepřál být jmenován, mezi hlavní body dohody patří:

  • Zlepšení přístupu k čínským trhům napříč odvětvími, nové příležitosti v sektorech zahrnující čistá vozidla, cloudové služby, finanční služby a ve zdravotnictví
  • Nediskriminační závazek pro Čínou vlastněné podniky v situaci, kdy jsou kupujícími služeb
  • Zvýšená transparentnost čínských dotací, zejména u služeb
  • Zákaz nucených transferů technologií

Pro Čínu pak dohoda dle nejmenovaného zástupce EU znamená lepší přístup na evropský trh v sektoru velkoobchodu s energiemi, maloobchodu a v oblasti obnovitelné energie.

Dohoda je vyjednávána již od roku 2013, finalizována by měla být finalizována v příštích měsících, musí však ještě být schválena Evropským parlamentem. V Parlamentu se přitom ozývají některé hlasy proti dohodě z důvodu údajného porušování lidských práv v Číně. Postoj proti dohodě signalizuje i budoucí vláda USA. Jake Sullivan, národní bezpečnostní poradce budoucího prezidenta Joe Bidena, 22. prosince naléhal na „brzké konzultace s našimi evropskými partnery o našich společných starostech ohledně čínských ekonomických postupech.“

Zdroj: Bloomberg


Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,0832025,41980
USD22,2602923,49571
GBP28,3070029,87800
CHF24,4013825,75562
PLN5,641305,95440

Kompletní informace zde