Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Tuzemský gastro segment bude zřejmě opět uzavřen. Dnes to projedná vláda.

Tuzemský gastro segment bude zřejmě opět uzavřen. Dnes to projedná vláda.

14.12.2020 11:35, BABKOFOL

Proměnlivá a nestabilní situace v tuzemském gastro segmentu pokračuje. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci pravděpodobně dojde v průběhu tohoto týdne k opětovnému uzavření restaurací. Dnes o tom bude rozhodovat vláda. Tuzemské gastro tak fungovalo v otevřeném režimu pouze dva týdny, aktuálně se tak velmi pravděpodobně vše vrátí do režimu výdajových okének. Situace se zatím nelepší ani na Slovensku, tedy pro Kofolu druhém nejdůležitějším trhu, kde je gastro segment (HoReCa) stále uzavřen (resp. jeho vnitřní prostory) a změnu do konce roku nelze očekávat. Situace pravděpodobně zůstává paralyzovaná i na slovinském trhu, když zatím nemáme aktuální zprávy o znovuotevření tamního gastra. Podle posledních zveřejněných informací z konce listopadu ze strany samotné Kofoly by hospody a restaurace měly v běžnějším režimu fungovat pouze v Chorvatsku.

Z pohledu letošního výhledu provozního zisku EBITDA by se však nic měnit nemělo. Kofola i přes velmi vydařený třetí letošní kvartál totiž na konci listopadu konzervativně ponechala letošní výhled v rozmezí 950 – 1000 mil. Kč, resp. upřesnila na spodní hranu, když již dopředu ve svých predikcích počítá s tím, že segment HoReCa bude do konce roku významně paralyzován.

Jistý pozitivní posun zřejmě nastane ve věci kompenzací pro tuzemské provozovatele restaurací. Podle včerejších vyjádření některých vládních představitelů by se měly výrazněji navýšit. Jednou z variant je kompenzace ušlých tržeb (obratu), uvažuje se o náhradě ve výši minimálně 80 % loňských tržeb. To je záležitost, která by měla po znovuotevření výrazněji zastabilizovat tuzemský segment HoReCa s pozitivními konsekvencemi pro Kofolu, pro níž je HoReCa důležitý distribuční kanál s podílem na celkových ročních tržbách v rozmezí 30 – 40 %.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Související odkazy


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,4731426,88687
USD21,1569122,33109
GBP29,4439531,07805
CHF23,0936624,37534
PLN5,617715,92949

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X