Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Federální obchodní komise USA žaluje Facebook, požaduje prodej aplikací WhatsApp a Instagram

Federální obchodní komise USA žaluje Facebook, požaduje prodej aplikací WhatsApp a Instagram

10.12.2020 13:41, FB

Federální obchodní komise USA (FTC) žaluje společnost Facebook za zneužívání monopolního postavení ve spojení s akvizicí sociálních sítě Instagram a aplikace WhatsApp. Požaduje, aby se jich Facebook vzdal.

 

FTC formálně podala protimonopolní žalobu na společnost Facebook, kterou obvinila ze zneužívání monopolního postavení v oblasti sociálních sítí. FTC a koalice států, které také společnost žalují, se zaměřily na akvizice aplikací Instagram a WhatsApp v letech 2012 a 2014.

„Dohody, které v době jejich návrhu propluly kolem regulátorů, měly za účel umlčet konkurenční hrozby,“ napsala komise ve své středeční stížnosti. FTC požaduje, aby Facebook dvě výše zmíněné společnosti prodal. To by pro Facebook tvořilo existenciální hrozbu. Velká část tržeb společnosti již pochází z Instagramu a WhatsApp je klíčový v plánech Facebooku pro digitální obchodování.

Dle Dana Ivese, analytika Wedbush Securities reálná šance na rozpad společnosti je bez legislativních změn pocházejících od Kongresu nízká. „Je to hlasitý titulek, ale v blízké budoucnosti pro Facebook nepředstavuje velkou změnu situace.“

Facebook uskutečnil zmíněné akvizice, protože očekával odeznění úspěchu hlavní sociální sítě a chtěl být společností, která rozhodne, ke kterým aplikacím se v budoucnu lidé obrátí. Rozdělení společnosti by zničilo dosavadní snahy Marka Zuckerberga o zajištění budoucnosti Facebooku v momentě, kdy se investice do Instagramu a WhatsAppu začínají vyplácet.

Společnost argumentuje tím, že Instagram a WhatsApp dosáhly svého nynějšího úspěchu právě díky jejím investicím. „Naše akvizice Instagramu a WhatsAppu dramaticky zlepšily tyto služby a pomohly jim získat mnohem více lidí,“ napsal Zuckerberg ve středečním příspěvku zaměstnancům.

Akcie společnosti Facebook (FB) před zahájením bchodování na NASDAQ o oslabují o 1,58 % na 273,53 USD. Akcie se také obchodují na burze RM-SYSTÉMu pod tickerem BAAFB, kde současně stagnují při ceně 6 240 Kč.

Zdroj: Bloomberg


Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,4731426,88687
USD21,1569122,33109
GBP29,4439531,07805
CHF23,0936624,37534
PLN5,617715,92949

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X