Zlato dosáhlo na hranici z 27. března
Kombinace rostoucího napětí mezi světovými ekonomika a uvalování cel na ostatní země ze strany USA vede k tomu, že se investoři v posledních týdnech stále obracejí ke zlatu.
V reakci na rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Čínou a „zamrzlé“ obchodní vyjednávání, která vedou k obavám investorů ohledně hospodářského růstu, roste cena zlata, která po čtyřdenním růstu dnes vzrostla o 0,9 % na 1 317,31 dolarů za unci a ocitla se tak na nejvyšší úrovni od 27. března.
Vývoj kurzu ceny zlata od začátku roku 2019; Zdroj: [Bloomberg]
Ředitel sekce Risk Management Services společnosti Commtrendz, Gnasasekar Thiagarajan, uvedl, že obchodní napětí a slabá ekonomická data z Číny vedou k silné poptávce po zlatu, což se přímo odráží na jeho ceně. Ta prolomila hranici 1 300 dolarů a v krátkém období je možné, že „otestuje“ úrovně na 1 350 až 1 360 dolarech.
Zlato je v očích investorů vnímáno jako jistý bezpečný přístav uprostřed celosvětových konfliktů, když „zamrznutí“ vyjednávání mezi USA a Čínou snížilo výhled ekonomického růstu společně s novými cly ze strany USA na zboží importované z Mexika. Americká investiční banka Morgan Stanley vydala varování, že recese může nastat do jednoho roku v případě, že se situace mezi světovými největšími ekonomikami zhorší.
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Kofola projevila zájem o převzetí skupiny BHMW
- Akciový výhled
- Asijsko-pacifické indexy se obchodují smíšeně
- Evropské futures kontrakty posilují, Euro Stoxx 50 futures +0,98 %
- Německo: PPI v květnu dle očekávání meziročně poklesl o 1,2 %
- Očekávané události: PPI (Německo), peněžní zásoba M3 (eurozóna) a spotřebitelská důvěra (eurozóna)
- Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabila potřetí v řadě
- V Praze nízká aktivita, index prakticky beze změny
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-1,57 %), ropa (+1,14 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,81