Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - pondělí 18.04.2011

Denní report - pondělí 18.04.2011

18.4.2011 16:20

ČR:Burza podlehla negativnímu vývoji v zahraničí, NWR klesá přes -3%, SRN:Vstup do nového týdne se DAXu příliš nevyvedl, USA:Wall Street ztrácela po snížení výhledu pro rating USA

Pražská burza

Popis trhu

Začátkem týdne prošla pražská burza studenou sprchou v podobě poklesu indexu PX -1,4% na 1223 bodů. Zatímco v první polovině dne se Evropa nořila do červených čísel po spekulacích o tom, že Řecko projde restrukturalizací dluhu dříve než později, tak odpoledne trhy „dorazila" zpráva o sníženém výhledu ratingu pro USA! V Praze se nedařilo bankám, když Erste propadla pod úroveň technické podpory a zavírala na 840 Kč (-2,5%). Komerční banka se z úvodních obchodů nad 4200 Kč krátce po otevření přesunula níže k 4120 Kč (-1,2%). Ještě horšího výsledku dosáhly akcie NWR, které propadly k 265 Kč (-3,35%). Odolnější byly akcie ČEZu, které oslabily „jen" na 875 Kč a jejich objem 455 mil. Kč stačil na pozici nejaktivnějšího titulu dne.

Německo

Očekávané události

9:30 Index nákupních manažerů v průmyslu (předběžný - duben): odhad 60 b., předchozí 60,9 b.

9:30 Index nákupních manažerů ve službách (předběžný - duben): odhad 59,8 b., předchozí 60,1 b.

Eurozóna:

8:00 Nové registrace vozidel v EU 25 (březen): předchozí 0,9 %

10:00 Index nákupních manažerů v průmyslu (předběžný - duben): odhad 57 b., předchozí 57,5 b.

10:00 Index nákupních manažerů ve službách (předběžný - duben): odhad 56,9 b., předchozí 57,2 b.

10:00 Index nákupních manažerů kompozitní (předběžný - duben): odhad 57 b., předchozí 57,6 b.

10:00 Běžný účet platební bilance (únor): předchozí 0,5 mld. EUR (očištěno), -0,7 mld. EUR (bez očištění)

11:00 Produkce ve stavebnictví (únor): předchozí 1,8 % (očištěno, m/m) a -4,5 % (y/y)

Spotřebitelská důvěra (předběžná - duben): odhad -11,0 b., předchozí -10,6 b.

Popis trhu

Vstup do nového týdne se německým akciím příliš nevyvedl. Již dopoledne na trhu díky obavám z restrukturalizace řeckého dluhu vládla negativní nálada, kterou navíc přiživila zpráva o dalším zvýšení povinných rezerv v Číně. Odpoledne dílo zkázy dovršila ratingová agentura Stadard & Poor's, která zhoršila výhled ratingu úvěrového USA. Index DAX krátce před koncem obchodování oslabuje o 2,3% na 7 010 bodů. Propadají se zejména finanční společnosti (ALV -5,1%, CBK -5,0%). Na nižší doporučení od Goldman Sachs doplácí ThyssenKrupp (TKA -4,4%). Opačným směrem než celý trh míří Infoneon (IFX +1,1%) a Merck (MRK +0,6%).

Podnikové zprávy

Deutsche Telekom a France Telekom se domluvily na spolupráci ve formě joint venture. Oba bývalé telekomunikační monopoly by díky uspořeným nákladům na nákupu vybavení měly uspořit 1,3 mld. EUR ročně - z toho 900 ml. pro France Telekom a 400 ml. pro Deutsche Telekom. Tyto společnosti, které ve svých státech patří k největším, se tak snaží dosáhnout vyšších úspor z rozsahu při výrobě nových technologií. Firmy už úspěšně spolupracují ve Velké Británii, kde spojením svých poboček vytvořily největšího operátora mobilních telefonů v regionu. Začátek spolupráce je naplánován na čtvrtý kvartál letošního roku, podrobnosti smlouvy by měly být dořešeny během několika týdnů.

Nomura snižuje cílovou cenu pro akcie společnosti RWE na 51 EUR z oředchotích 55 EUR, doporučení ponechává nezměněné na „redukovat". Nomura také snižuje cílovou cenu pro akcie E.ONu na 23 EUR z přechozích 25 EUR, doporučení ponechává na „neutrální". Snížení cen v sektoru energií komentuje analytický dům zvýšenými politickými riziky a možnými horšími finančními výsledky, které by mohly vyústit v navyšování kapitálu a/nebo snížením dividend. Pro sektor proto ponechává výhled do roku 2014 „underweight".

Goldman Sachs snižuje své investiční doporučení pro ThyssenKrupp (TKA) na „neutral" z původního „koupit." Cílová cena byla snížena na 30 EUR ze 43 EUR.

Eurozóna:

Největší evropský výrobce spotřební elektroniky Philips se bude muset zbavit divize televizorů.Někdejší vlajkové produkty společnosti již nedokáží držet krok s nízkonákladovou konkurencí a způsobují Philipsu znatelné ztráty. Philips vykázal zisk za prvním čtvrtletí ve výši 138 mil. EUR, přičemž analytici očekávali 161 mil. EUR. Zisk se tak meziročně snížil o 31 %. Tržby 5,257 mld. EUR také nenaplnily očekávání. Výsledky potvrdily slabou poptávku spotřebitelů. Společnost oznámila, že převádí svou divizi výroby televizorů do společného podniku, který vlastní spolu s hongkongským výrobcem monitorů TPV. Philips si zatím bude držet 30% podíl s opcí na jeho prodej. Touto akcí by měla být zajištěna kontinuita značky pro zákazníky i obchodní partnery. 11 % analytiků, oslovených agenturou Bloomberg doporučuje prodej akcií společnosti. Pro nákup je 30 %.

USA

Hlavní zprávy

Ratingová agentura snižuje svůj výhled pro dlouhodobé americké závazky na „negativní" ze „stabilní." Samotný rating zůstává na nejvyšší úrovni AAA.

Index trhu rezidenčních nemovitostí NAHB za duben dosáhl 16 b. (odhad 17 b.). Hodnota z předchozího období činí 17 b.

Očekávané události

14:30 Stavební povolení (březen, m/m): odhad 1,1% a 540 tis., předchozí -5,2 % a 534 tis.

14:30 Započatá výstavba domů (březen, m/m): odhad 8,6 % a 520 tis., předchozí -22,5 % a 479 tis.

Popis trhu

Americké akcie ztrácely poté, co agentura S&P snížila výhled dlouhodobého ratingu USA na negativní. Nicméně futures na americké akciové indexy se udržovaly v záporném teritoriu již v průběhu dne, když reagovaly na další čínské zvýšení povinných minimálních rezerv u bank a neověřené zprávy, že Řecko požádalo o restrukturalizaci dluhu. Index DJIA uzavřel slabší o -1,14% na 12201 bodech, S&P 500 -1,1% (1305 bodů) a Nasdaq -1,06% na 2735 bodech. Ve ztrátě zůstaly všechny sektory indexu S&P 500, v čele s energetickými firmami.

Podnikové zprávy

Švýcarská společnost Synthes, největší výrobce prostředků na léčbu zlomenin na světě, dnes potvrdila, že vyjednává s americkou společností Johnson & Johnson, druhým největším výrobcem produktů pro zdravotní péči, o možné fúzi. Podle Syntes se společnosti zatím nedohodly ani na podmínkách, ani na možném výsledku fúze. První zprávy hovořící o těchto dvou společnostech se objevily v pátek 15.3. a týkaly se akvizice Synthesu za 20 mld. USD. Tato částka by znamenala 15 % prémii oproti hodnotě, na které Synthes v pátek uzavíral. Divize J&J DePuy, která obchoduje na podobném trhu jako Synthes, zatím nestačí žádnému z větších rivalů jako Stryker, Smith & Nephew či právě Synthes. Zatímco Synthes v roce 2010 vykázal růst prodejů na trhu o 10 % na 2,69 mld. USD, prodeje DePuy činily „pouhých" 258 ml. USD. Spojením by společnosti mohly získat více než polovinu trhu s „úrazovými prostředky", o akvizici se tedy budou muset vyjádřit i regulatorní orgány.

Americká farmaceutická společnosti Eli Lilly and Company (LLY) vykázala v prvním čtvrtletí výsledky, které překonaly tržní očekávání. Tržby meziročně vzrostly o 6,5 % na 5,84 mld. USD, zatímco tržní odhady počítaly pouze se 5,68 mld. USD. Pozitivně překvapil i čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek), který sice meziročně lehce poklesl o necelé 1 %, ale také dopadl lépe, než analytici očekávali. Výsledek 1,38 mld. USD (1,24 USD na akcii) překonal odhady ve výši 1,29 mld. USD (1,17 USD na akcii). K dobrým výsledkům firmě dopomohla kombinace vyšších prodejů, příznivých měnových kurzů a výrazně nižší efektivní daňové sazby.

Společnost nabízející širokou škálu služeb a produktů pro využití při těžbě a zpracování ropy a zemního plynu dnes překonala všechny odhady, když zvýšila svůj čistý zisk v meziročním srovnání více než dvakrát. Zisk na akcii činil v prvním kvartále 0,61 USD při očekávání 0,58 USD. Tržby ve výši 5,282 mld. USD překonaly odhady 4,870 mld. USD, když vzrostly meziročně o 40 %. Čistý zisk dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku na 511 mil. USD (56 c na akcii). O rok dříve bylo zaznamenáno 206 mil. USD (23 c na akcii). Tyto výsledky podle Halliburtonu zahrnují poplatek 46 mil. USD vztahující se k zajištění jistého majetku v důsledku politických sankcí proti Libyi. Bez tohoto poplatku by společnost vydělala zmíněných 61 centů na akcii. Společnost uvedla, že výborných výsledků bylo dosaženo díky zvýšené aktivitě ve Spojených státech. Analytici oslovení agenturou Bloomberg z 19 % doporučují koupi akcií, zatímco 25 % by tyto akcie prodávalo.

Americká bankovní skupina Citigroup (C) dnes zveřejnila své hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Tržby dosáhly 19,73 mld. USD, tržní konsensus očekával 20,54 mld. USD. Čistý zisk naopak pozitivně překvapil (i přes meziroční pokles o 30 %), když se 3,03 mld. USD (0,10 USD na akcii) překonal analytické odhady ve výši 2,78 mld. USD (0,09 USD na akcii).Citigroup nadále prochází obdobím trvalého poklesu objemu aktiv, které se snižují od finanční krize. Celková výše aktiv v prvním čtvrtletí poklesla na 337 mld. USD ze 359 mld. USD z posledního kvartálu roku 2010. Úvěrové ztráty poklesly o 25 %. Před zveřejněným výsledků analytici zastávali vůči Citigroup ve většině případů neutrální pozici, nejčastější doporučení zní „držet." Akcie Citigroup se, podobně jako ostatní velké americké banky, drží hluboko pod předkrizovými úrovněmi, kdy cena dosáhla více než 55 USD. Citigroup prošla v listopadu 2008 bailoutem ze strany federální vlády, která svůj podíl držela až do konce roku 2010.Společnost se minulý rok vrátila do zisku, když vydělala více než 10 mld. USD. V kvartálním vyjádření její zisk překonal odhady ve třech ze čtyř případů, výrazný propad však nastal v posledním čtvrtletí, kdy čistý zisk za analytickým očekáváním výrazně zaostal. Investoři situaci banky stále nevnímají příliš pozitivně. Hodnota akcií se během posledních 12 měsíců téměř nezměnila a i přes občasné výkyvy zůstává v pásmu 4 - 5 USD, pod post-krizovým maximem 5,23 USD ze srpna 2009.

Citadel Securities zvyšuje své doporučení pro Intel (INTC) na „přidat" z „neutral." Cílová cena byla zvýšena na 25 USD ze 23 USD.


Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7105525,02645
USD21,9946623,21534
GBP27,6200629,15294
CHF25,0649626,45604
PLN5,474775,77863

Kompletní informace zde