Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - pátek 17.10.2014

Denní report - pátek 17.10.2014

17.10.2014 22:14

ČR: V závěru týdne se konečně dostavil na pražskou burzu růst, SRN: Německé akcie výrazně rostly a vymazaly ztráty z tohoto týdne, USA: Silný růst na závěr týdne

Pražská burza

Popis trhu

Až poslední seance tohoto týdne přinesla pro pražskou burzu úlevu od výprodejů a index PX po pěti ztrátách v řadě posílil o 2,84% na 926 bodů. Podporou byl zlepšený sentiment na zahraničních trzích a korekce předchozích propadů. Z oživení nejvíce profitovala Erste Bank, která posílila o 5,35% na 484 Kč a dále pak akcie O2 se ziskem +5,69% na 274 Kč. Nicméně dopoledne se akcie telekomunikačního operátora, při dobíhající prodejní vlně, obchodovaly až u úrovně 250 Kč (-3,5%). Slušně posílila i Komerční banka a to +3,16% a zakončila těsně pod 4700 Kč. Čez uzavřel na hladině 580 Kč (+1,26%) s nadprůměrným objemem 600 mio. Kč. CME rozšířilo předchozí zisky a čtvrtým růstem v řadě se odpoutalo od hranice 50 Kč (+1,48%). Celkový zobchodovaný objem byl nadprůměrný, když dosáhl 1,33 mld. Kč. I přes dnešní oživení byl tento týden pro pražskou burzu negativní, jelikož index PX odepsal přes -2,5%.

Podnikové zprávy

NWR

Mimořádná valná hromada těžařské společnosti NWR se bude konat 3. listopadu v Amsterdamu. Společnost na valné hromadě jmenuje dva nové členy představenstva.

Německo

Hlavní zprávy (eurozóna)

Stavební výroba (m-m) (srpen):

aktuální hodnota: 1,5 %
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: 0,0 % / revize: 0,3 %

Stavební výroba (y-y) (srpen):

aktuální hodnota: -0,3 %
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: +0,4 % / revize: -0,5 %

Registrace nových aut (září):
aktuální hodnota: 6,4 %
očekávání: --
předchozí hodnota: 2,1 %

Očekávané události

08:00 PPI (m-m) (září): odhady: 0,0 %, předchozí: -0,1 %
08:00 PPI (y-y) (září): odhady: -1,0 %, předchozí: -0,8 %

Očekávané události (eurozóna)

10:00 Běžný účet ECB (sezónně očištěno) (srpen): odhady: --, předchozí: 18,7 mld.
10:00 Běžný účet (bez sezónního očištění) (srpen): odhady: --, předchozí: 32,3 mld.

Popis trhu

Index DAX dnes uzavřel s 3,12% ziskem na 8850,27 b. Od začátku týdne připsal 1,70 %. Německé akcie v závěru týdne vezly na vlně nákupního sentimentu, který se šířil napříč evropskými burzami. Nejvíce posílila společnost Fresenius (FRE; +4,94 %) a její dceřiná společnost Fresenius Medical Care (FME; +5,23 %). Přes čtyři procenta si připsaly také tituly Commerzbank (CBK; +4,47 %), Volkswagen (VOW3; +4,44 %), HeidelbergCement (HEI; +4,18 %) a výrobce pneumatik Continental (CON; +4,02 %). Nejméně se dařilo akciím společnosti Adidas (ADS), které si připsaly „jen“ 1,39 %.

Podnikové zprávy

Deutsche Telekom, Orange, EE

Deutsche Telekom a Orange uvažují o prodeji EE, své joint venture společnosti ve Velké Británii. Operátor EE by mohl vlastníkům přinést přibližně 16 mld. EUR. Podle zdrojů seznámených se situací Deutsche Telekom a Orange zvažují prodej EE, největšího britského operátora s největším počtem zákazníků. Jako nejpravděpodobnější se jeví vstup EE na burzu, případně prodej jinému operátorovi nebo finančnímu investorovi. Ani jedna ze společností údajně nemá zájem vykoupit podíl druhé společnosti. Společnost EE měla na burzu vstoupit již letos, vlastníci však IPO odvolali kvůli strategickému přehodnocení plánů. Deutsche Telekom tento týden také odmítnul nabídku francouzského Iliadu na převzetí amerického operátora T-Mobile, která byla nakonec zvýšena na 18 mld. USD.

USA

Hlavní zprávy

Spotřebitelská důvěra dle University of Michigan (říjen – předběžný):

aktuální hodnota: 86,4 b.
očekávání trhu: 84,0 b.
předchozí hodnota: 84,6 b.

Započatá výstavba (září):

aktuální hodnota: 1017 tis.
očekávání trhu: 1008 tis.
předchozí hodnota: 956 tis. / revize: 957 tis.

Započatá výstavba (m-m) (září):

aktuální hodnota: 6,3 %
očekávání trhu: 5,4%
předchozí hodnota: -14,4 % / revize: -12,8 %

Počet nově vydaných stavebních povolení (září):

aktuální hodnota: 1018 tis.
očekávání trhu: 1030 tis.
předchozí hodnota: 998 tis. / revize: 1003 tis.

Počet nově vydaných stavebních povolení (m-m) (září):

aktuální hodnota: 1,5 %
očekávání trhu: 2,7 %
předchozí hodnota: -5,6 % / revize: -5,1 %

Popis trhu

Americké akcie po předchozích výrazných propadech a zvýšené volatilitě dnes silně posílily a umazaly podstatnou část propadů z průběhu týdne. Hlavní indexy se ve výrazně kladných číslech držely od samotného začátku obchodování a s mírným vybíráním intraday zisků na nich vydržely až do závěru. Index Dow Jones posílil o 1,63% , když rostlo všech 30 komponentů indexu. Technologický Nasdaq přidal necelé procento. Růst byl podpořen lepšími hospodářskými výsledky, které byly dnes zveřejněny, spotřebitelská důvěra dosáhla nejvyšších hodnot za posledních sedm let a zároveň investoři spekulovali o dalších možných stimulech na podporu ekonomiky ze strany centrálních bankéřů. Dobré výsledky reportoval konglomerát General Electric, když výsledky podpořily úspory na straně nákladů. Akcie posílily o 2,5%. Dobré výsledky Schlumbergeru potvrdily, že pokles cen ropy nemá na tohoto dodavatele ropných zařízení výrazný dopad. Akcie přidaly téměř 4%. Částečnou brzdou technologického sektoru byly akcie Google, když výsledky poodhalily zpomalující tržby z reklamy. Akcie oslabila o 2,5%. V kladných číslech zakončilo všech deset hlavních sektorů. Největší růst na hranici 2% si připsaly průmyslové podniky, sektor zdravotní péče posílil o 1,6%. Nejméně rostly utility (+0,6%), úvodní silný růst částečně korigoval energetický sektor (+0,9%).

Podnikové zprávy

Morgan Stanley

Americká banka Morgan Stanley ve třetím čtvrtletí překonala odhady analytiků. Dařilo se jí na trhu s akciemi i na trhu cenných papírů s pevným výnosem. Zisk na akcii vzrostl téměř na dvojnásobných 0,84 USD z 0,45 USD za třetí čtvrtletí loňského roku. Očištěný zisk na akcii dosáhl 0,65 USD a překonal tak 0,54 USD, které čekali analytici oslovení agenturou Bloomberg. Očištěné výnosy za uplynulé čtvrtletí vzrostly na 8,69 mld. USD z 8,12 mld. USD, kterých Morgan Stanley dosáhla ve třetím čtvrtletí loňského roku. Analytici očekávali jen 8,16 mld. Zisk z obchodování akcií meziročně vzrostl o 4 % na 1,78 mld. USD překonal konkurenční Goldman Sachs (s 1,46 mld. USD) třetí čtvrtletí v řadě. Podle dat získaných agenturou Bloomberg je Morgan Stanley v letošním roce druhý největší světový poradce pro fúze a akvizice a třetí největší banka upisující IPO.

General Electric

Průmyslové divizi amerického konglomerátu General Electric se podařilo ve třetím čtvrtletí snížit náklady, zisk překonal očekávání analytiků. Objednávky na vybavení vzrostly o 31 %. Tržby za třetí čtvrtletí vzrostly na 36,2 mld. USD z 35,72 mld. USD za stejné období loňského roku. Tržby z průmyslových operací vzrostly o 3 % na 26 mld. USD. Společnosti se dařilo především v dopravě (tržby meziročně +10 %) a dodávkách pro průmysl fosilních paliv (7% růst tržeb). Tržby finanční divize klesly o 1 %. Očištěný zisk z pokračujících operací vzrostl na 0,38 USD z 0,36 USD za stejné období minulého roku. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali tržby ve výši 36,92 mld. USD a očištěný zisk z pokračujících operací ve výši 0,373 USD. Provozní marže průmyslové divize vzrostla o 90 bazických bodů na 16,3 % z 15,4 % za stejné období loňského roku. Dodávky vybavení ve třetím čtvrtletí vzrostly o 31 %, taženy především objednávkami lokomotiv, turbín a motorů letadel. Ve třetím čtvrtletí společnost General Electric, zaměřující se na rozvoj své průmyslové divize, prodala divizi elektrospotřebičů Elextroluxu a uvedla na burzi svou bývalou divizi Synchrony Financial, která se zaměřuje na spotřebitelské půjčky. 15 z 25 analytiků doporučuje akcie společnosti General Electric ke koupi, 8 doporučuje akcie držet, 2 doporučují prodat. Průměrná cílová cena činí 29,38 USD.

Google

Na výsledcích internetové společnosti Google se projevily zpomalující tržby z reklam, zvýšené investice do datacenter a nových pracovníků , prodej společnosti Motorola Mobility a vyšší efektivní daňová sazba. Tržby Googlu za třetí čtvrtletí meziročně vzrostly o 20 % na 16,52 mld. USD z 13,75 mld. USd za stejné období loňského roku. Analytici S&P Capital IQ očekávali o něco vyšších 16,58 mld. USD. Základní zisk na akcii, očištěný o výsledky prodané Motoroly a další položky, meziročně vzrostl na 6,35 USD z 5,63 USD, analytici očekávali 6,53 USD. Investice za první tři čtvrtletí meziročně vzrostly o 45 % na 7,4 mld. USD z loňských 5,1 mld. USD. Google najal 2980 nových pracovníků, celkem zaměstnává 51 564 lidí. Počet kliknutí na reklamní plochy Googlu vzrostly o 17 %, v předchozích čtvrtletích vzrostl průměrně o 30 %. Patrick Pichette, finanční ředitel společnosti, uvedl, že ve třetím čtvrtletí společnost zmenšila počet „méně kvalitních“ kliknutí. Průměrná cena reklamy klesla o 2 %, v předchozím čtvrtletí klesla o 6 %. Tento pokles je přičítán přesunu uživatelů z počítačů na mobilní zařízení s menší plochou displeje, tedy i reklamy.

CF Industries, Yara International

Dva největší producenti dusíkatých hnojiv ukončili jednání o fúzi kvůli neshodám o podmínkách transakce a zpřísnění podmínek pro daňovou inverzi. Společnosti oznámily, že našly synergický efekt na strukturální i provozní úrovni, nedokázaly se však dohodnout na podmínkách transakce. Norská společnost Yara, ve které norská vláda drží 36% podíl, byla pod politickým tlakem, aby sídlo nově vzniklé společnosti bylo v Norsku. Provedení tzv. daňové inverze, při které se dvě společnosti spojí a sídlo si zvolí v zemi s nižším zdaněním, bylo podle Goldman Sachs důležitým faktorem pro americkou společnost CF Industries. Americké ministerstvo financí však zpřísnilo podmínky pro daňové inverze den před oznámením jednání společností.


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,0258025,35920
USD22,1367223,36528
GBP28,1488929,71112
CHF24,3181825,66782
PLN5,651085,96472

Kompletní informace zde