Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - úterý 07.10.2014

Denní report - úterý 07.10.2014

7.10.2014 17:37

ČR: Pražská burza ztrácí se sentimentem ve světě, SRN: Německé akcie obchodovaly v záporu, USA: Zámořské akcie uzavírají na denních minimech

Pražská burza

Hlavní zprávy

Průmyslová výroba (y-y) (srpen):
aktuální hodnota: -5,2 %
očekávání trhu: 1,0 %
předchozí hodnota: 8,6 %

Stavební výroba (y-y) (srpen):
aktuální hodnota: -0,9 %
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: -3,7 %

Očekávané události

09:00 Míra nezaměstnanosti (září): odhady: 7,3 %, předchozí: 7,4 %

Popis trhu

Pražská burza pod tlakem negativního sentimentu na zahraničních trzích, po slabších makrodatech ze SRN, oslabila v úterní seanci o -1,24% na 965 bodů. Hlavním tahounem poklesu byl Čez, který po technickém obchodování propadl o -2,95% na 624 Kč. Nicméně na nižší úrovně zamířily i finanční tituly poté, co evropský bankovní index taktéž ztrácel. Erste bank tak odepsala -1,71% na 493 Kč, Komerční banka neudržela psychologickou hranici 5000 Kč a zakončila na 4 950 Kč a Vig uzavřel slabší o -0,98% na 969 Kč. Po dvoudenní růstové korekci se opět na klesající dráhu vrátilo CME a odepsalo -2,23% k hranici 48 Kč. Na růstové straně jsme viděli pouze O2 (+0,1%), Fortunu (+0,33%) a Unipetrol (+2,04%).

Podnikové zprávy

ČEZ

ČEZ dnes na tiskové konferenci představil ceny silové elektřiny na příští rok pro koncové zákazníky (pro domácnosti a malé podnikatele). V rámci nové produktové řady GARANT společnost oznámila snížení ceny silové elektřiny o 10 %, což je téměř v souladu s vývojem tržních cen silové elektřiny na energetických burzách. Dnešní zprávu tak nehodnotíme jako překvapivou.

Očekáváme, že ČEZ bude v příštím roce ze svých zdrojů prodávat elektřinu za cca 38,60 – 39 EUR/MWh (v srpnu letošního roku měl ČEZ na rok 2015 předprodáno 82 % elektřiny za cenu 39,50 EUR), což je meziroční pokles o cca 12 %, když letos prodává za cca 44 EUR. Zisky ČEZu tak budou i v příštím roce negativně ovlivněny poklesem tržních cen elektřiny, když aktuálně předpokládáme EBITDA zisk za rok 2015 kolem úrovně 65 mld. Kč (za letošní rok očekáváme EBITDA kolem hladiny 71 mld. Kč).

To, že ČEZ bude v příštím roce prodávat silovou elektřinu za nižší ceny než v roce letošním je trhu všeobecně známo, dnešní zprávu tak považujeme za neutrální ve vztahu k akciím ČEZu.

Německo

Hlavní zprávy

Průmyslová výroba (m-m) (sezónně očištěno) (srpen):
aktuální hodnota: -4,0 %
očekávání trhu: -1,5 %
předchozí hodnota: 1,9 %
Průmyslová výroba (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (srpen):
aktuální hodnota: -2,8 %
očekávání trhu: -0,5 %
předchozí hodnota: 2,5 %

Popis trhu

Index DAX uzavřel se ztrátou 1,36 % na 9084,59 b. Zpomalení průmyslové výroby poslalo německé akcie do záporu, prodejní náladě dokázalo odolat jen několik titulů. Nejvýraznější zisk si připsala společnost Linde (LIN; +0,73 %).

Pokračující stávky pilotů táhnou akcie Lufthansy (LHA; -5,50 %) do červených čísel. Nynější stávce pilotů nákladních letadel se firma vyhne tak, že přesune odlety na pozítří. Přibližně polovina nákladu Lufthansa přepravuje v nákladovém prostoru linkových letadel, tyto spoje nebyly stávkou dotčeny.

Commerzbank (CBK) dnes ztratila 3,26 % po doporučení "prodat" od Bankhaus Lampe. Pod tlakem byla také Deutsche Bank (DBK; -2,22 %). Wall Street Journal dnes informoval, že americké úřady chtějí dojít k uzavření vyšetřování ohledně ovlivňování mezibankovních sazeb LIBOR ještě letos.

USA

Hlavní zprávy

Ekonomický optimismus IBD/TIPP (říjen):

aktuální hodnota: 45,2 b.
očekávání trhu: 45,1 b.
předchozí hodnota: 45,2 b.

Nové pracovní pozice JOLTs (srpen):
aktuální hodnota: 4835
očekávání trhu: 4700
předchozí hodnota: 4673 / revize: 4605

Očekávané události

13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (3. říjen): odhady: --, předchozí: -0,2 %

Popis trhu

Zámořské trhy od openu navázaly na ztráty západoevropských burz, kde investory k prodejům přiměl propad průmyslové výroby v SRN za srpen o -4% oproti očekávání -1,5%. Později se sentiment ještě zhoršil, když MMF snížil výhled pro globální růst v roce 2015, kvůli riziku geopolitických nepokojů a možnosti korekce na finančních trzích, jelikož ocenění akcií je na vysokých úrovních. Zítra bude pro další vývoj akciových burz určující zápis z posledního zasedání Fedu a po uzavření trhu pak bude neoficiálně zahájena nová výsledková sezóna společnosti Alcoa. Vzhledem k tomu, že v závěrečné části obchodního dne prodejní nálada na zámořských trzích nabrala na intenzitě zakočily hlavní indexy u denních minim. Konkrétně index DJIA odepsal -1,62% na 16 717 bodů, S&P 500 kleslo o -1,52% na 1934 bodů a Nasdaq přišel o -1,56% na 4385 bodů. Sektorově se nedařilo především průmyslovým podnikům, bankám a těžařům, nicméně i ostatní sektory nakonec zakončily v záporném teritoriu.

Podnikové zprávy

Vodafone

Vodafone investuje 1 mld. USD do své sítě na indickém trhu, kde vlastní druhého největšího operátora. Společnost se s klesajícími tržbami v Evropě vyrovnává expanzí v rozvíjejících se trzích.

Vodafone očekává, že během dvou let pokryje sítí 3G všechny oblasti, kde v Indii působí. Testování sítě čtvrté generace, LTE, společnost očekává v příštím roce. Tržby společnosti z 3G sítí v minulém roce vzrostly na téměř trojnásobek.

Marten Pieters, generální ředitel Vodafone India, uvedl, že rozvoj sítí ztěžuje nízká průměrná měsíční útrata kolem 3 USD, zatímco zákazníci ve zbytku světa měsíčně utratí přibližně 30 USD.

Vodafone se v Indii potýká také s přístupem k bezdrátovému spektru, o které se dělí 8 tamních operátorů. Společnost se obrátila na indický vrchní soud, aby si zajistila prodloužení licencí na spektrum, které v současnosti využívá. Spektrum v sedmi oblastech půjde v únoru znovu do aukce a společnosti hrozí, že o něj přijde.

Vodafone vidí v poskytování mobilního Internetu v Indii velkou příležitost, vzhledem ke špatné infrastruktuře, kvůli které uživatelé častěji nakupují přes Internet. Tržby společnosti v Indii v minulém roce vzrostly o 10 %, zatímco v Evropě poklesly o 9 %.

Rio Tinto, Glencore

Včera se objevily spekulace o možném spojení dvou těžařských společností Rio Tinto s Glencore. Klíčová aktivita obou firem je v těžbě nerostných surovin. Spojením by vznikl těžební obr s hodnotou 160 mld. dolarů. V současné době největší těžební společnost je BHP Billiton.

Společnost Rio Tinto oznámila, že po konzultaci s poradci ve finanční a právní oblasti spojení s Glencore není v zájmu akcionářů Rio Tinto.

Akcie Rio Tinto v Austrálii po tomto prohlášení vzrostly o 4,7 %. Agentura Bloomberg včera zveřejnila oslovení významného akcionáře Rio Tinto Aluminum Corp of China (Chinalco) společností Glencore se zájmem o fúzi. Zájem Glencore byl hlavně v tom, zda akcionáři Rio Tinto by o fúzi měli vůbec zájem. Rovněž by mohl být problém s požadavky regulátorů. Státem vlastněná společnost Chinalco vlastní 9,8 % společnosti Rio Tinto.

Glencore má silnou pozici v segmentu těžby mědi, niklu, zinku a uhlí. Fúzí s Rio Tinto by společnost získala významnou pozici i v oblasti těžby železné rudy. Analytici a bankéři byli ohledně spojení skeptičtí z důvodu očekávané vysoké prémie k ceně akcií.
Problematická je také cena železné rudy. Analytici z Bernstein spočítali, že každým poklesem ceny železné rudy o 1 dolar se snížila hodnota aktiv Rio Tinto o 1,5 mld. dolarů. 92 % pololetního zisku bylo z prodeje železné rudy.

Železná ruda se používá při výrobě oceli. Pro australské těžaře je klíčová poptávka v Číně, která v poslední době klesá vedle zpomalujícího se ekonomického růstu.


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6706524,98435
USD21,9382323,15577
GBP27,5884429,11956
CHF25,0639926,45501
PLN5,456925,75978

Kompletní informace zde