Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - pátek 04.07.2014

Denní report - pátek 04.07.2014

4.7.2014 17:36

ČR: Pražská burza uzavírá týden drtivým propadem, viníkem Erste (-16%), SRN: Německé akcie končí poslední seanci týdne bez výrazné změny, USA: V Americe se dnes z důvodu oslav Dne nezávislosti neobchodovalo

Pražská burza

Hlavní zprávy

Maloobchodní prodeje (y-y) (květen)
aktuální hodnota: -0,6 %
očekávání trhu: 3,1 %
předchozí hodnota: 6,0 %

Očekávané události

09:00 Obchodní bilance (květen): odhady: 14.7 mld., předchozí: 16.5 mld.
09:00 Průmyslová výroba (y-y) (květen): odhady: 5.5%, předchozí: 7.7%
09:00 Stavební výroba (y-y) (květen): odhady: --, předchozí: 8.0%

Popis trhu

Index pražské burzy dnes ztratil bezmála 4% po překvapivém varování o rekordní ztrátě ze strany rakouské Erste bank, která zaznamenala největší mezidenní propad (16%) od října 2011. Více viz zde. I přes svátek v zámoří tak byla na bankovním titulu nevídaná aktivita na pozadí margin callů při objemu téměř 330 mil. Kč, přičemž uzavírala v blízkosti denního minima. V příštím týdnu lze očekávat snížené cílové ceny / doporučení a velmi pravděpodobně posun ještě na nižší cenovky. Po drtivém pádu se logicky nedařilo ani druhému bankovnímu titulu - KB si odepsala 2,8% a uzavřela jen těsně nad hladinou 4600 Kč. I další větší emise negativně přispěly do výkonnosti indexu - O2 ČR i přes ranní růstové snahy uzavřela se ztrátou 1,3% na 268,10 Kč, ČEZ pak končil o 0,5% níž pod hladinou 570 Kč.

Relativně nepovšimnuta zůstala zpráva u Unipetrolu, který odkoupil 32,4% podíl v České rafinérské od Eni (díky předkupnímu právu) za atraktivní cenu 30 mil. EUR a stal se tak jediným vlastníkem rafinérií. Zatímco před lety tato aktiva byla pro zpracovatele ropy díky vysokým maržím téměř pokladem, nyní jsou prodávána „za hubičku". Nákup ve výprodeji ale přináší příležitost pro další období. Ztráty v rafinérském segmentu nebudou trvat věčně.

Propad naopak dnes zastavily akcie NWR (+3,7%) vybírající si oddechový čas, dařilo se i CETV (+1,6%). Přesto domácí investoři zůstávají v posledních měsících na titul skeptičtí, když v přepočtu cena v zámoří dosahuje vyšších hodnot. Dočkáme se změny nálady i u lokálních hráčů?

Podnikové zprávy

Erste Bank

Ve včerejších večerních hodinách po závěru obchodování zveřejnila Erste Group ve svém tiskovém prohlášení značně revidovaný aktualizovaný výhled pro rok 2014. V důsledku výrazně vyšších nákladů rizik v souvislosti s vývojem svých aktiv v Maďarsku a Rumunsku očekává Erste Group za rok 2014 rekordní ztrátu ve výši 1,4 - 1,6 mld. EUR. Rovněž provozní výsledky Erste Group budou mírně slabší v porovnání s původním (již tak skromným) výhledem společnosti, který počítal se stagnací na úrovni provozního zisku.

Ve svém revidovaném výhledu pro rok 2014 očekává Erste náklady rizika na úrovni 2,4 mld. EUR jako výsledek vyšší tvorby rezerv a opravných položek v Maďarsku a Rumunsku. To představuje nárůst o 40 % oproti původnímu odhadu ve výši 1,7 mld. EUR.

Na maďarském bankovním trhu vlastní Erste druhou největší banku po maďarské OTP Bank, rumunská divize Erste je pak na tamním trhu největší retailovou bankou.

Vyšší náklady rizika v Maďarsku jsou vyústěním dlouhodobé ságy maďarských úvěrů poskytnutých domácnostem v cizích měnách (švýcarský frank, euro). V Maďarsku dnes tamější vláda schvaluje zákon, jehož výsledkem bude refundace některých poplatků a úroků u poskytnutých úvěrů v cizích měnách. Schvalovaný zákon předložila maďarská vláda v návaznosti na dvě dřívější rozhodnutí maďarského nejvyššího soudu. Ten nejprve rozhodl, že lze v odůvodněných případech zpětně měnit podmínky dříve poskytnutých úvěrů a později definoval jako neoprávněné jednání bank používání spreadu, kdy pro přepočet splátek a jistiny použili banky jiný kurz forintu nebo jednostranně změnily podmínky úvěrové smlouvy. Opatření by se dle draftu zákona měla týkat téměř všech půjček maďarských domácností poskytnutých v cizích měnách a retroaktivita by měla dosahovat 10 let.

Zvýšení rezerv a opravných položek v Rumunsku souvisí dle prohlášení Erste se snahou tamní centrální banky o omezení nebonitních úvěrů v rumunském bankovním systému. Komerční banky v Rumunsku jsou pod tlakem tamější centrální banky, která požaduje „vyčištění" rozvah tamějších bank o špatné úvěry jako součást testů kvality aktiv ze strany ECB. V důsledku vyšší tvorby rezerv v Rumunsku bude Erste provádět test na snížení hodnoty nehmotného majetku souvisejícího s rumunskou divizí (goodwill, značka, vztahy se zákazníky, jehož výsledkem může dle Erste být plný odpis těchto nehmotných aktiv v celkové výši 800 mil. EUR.

Dřívější výhled Erste Group pro výkonnost banky na provozní úrovni byl rovněž mírně revidován. Erste ve svém původním výhledu pro letošní rok očekávala stabilní provozní zisk na úrovni roku 2013. Nyní připustila, že s ohledem na slabší provozní výsledky Rumunska a Maďarska očekává mírný pokles provozního zisku.

Výsledkem výše uvedených okolností je prognózovaná rekordní ztráta rakouské bankovní skupiny na úrovni 1,4 - 1,6 mld. EUR. Erste by měla ke konci roku dosáhnout ukazatele kapitálové přiměřenosti CET1 ve výši 10 %. Rakouská banka deklarovala, že očekávaná kapitálová pozice banky se obejde bez nutnosti emitovat nové akcie.

Kompletní výhled pro letošní rok poskytne management společnosti při prezentaci výsledků za první pololetí 2014, který se uskuteční 31. 7. 2014.

S výrazně negativními zprávami na sebe nenechaly dlouho čekat snižující se investiční doporučení i cílové ceny. Investiční banka J.P. Morgan snížil svou cílovou cenu pro Erste na 577 Kč z dřívějších 823 Kč a snížila své investiční doporučení na „držet" z dřívějšího „akumulovat". Akcie Erste Group se dočkaly dnes ráno rovněž nižšího investičního doporučení od Barclays, která přišla s cílovou cenou 588 Kč.

Výše uvedené zprávy vnímáme výrazně negativně. Na akciovém titulu Erste se dá dnes od počátku obchodování očekávat výrazný prodejní tlak a akcie Erste si pravděpodobně ještě dnes otestuje hranici 600 Kč.

Německo

Hlavní zprávy

Podnikové objednávky (m-m) (květen)
aktuální hodnota: -1,7 %
očekávání trhu: -1,1 %
předchozí hodnota: 3,1 % / revize: 3,4 %

Podnikové objednávky (y-y) (květen)
aktuální hodnota: 5,5 %
očekávání trhu: 6,0 %
předchozí hodnota: 6,3 % / revize: 6,6 %

Index nákupních manažerů ve výrobě Markit (červen)
aktuální hodnota: 45,5
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: 48,1

Index nákupních manažerů v maloobchodě Markit (červen)
aktuální hodnota: 56,2
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: 52,5

Eurozóna:

Index nákupních manažerů v maloobchodě Markit (červen)
aktuální hodnota: 50,0
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: 49,9

Očekávané události

08:00 Průmyslová výroba (m-m) (sezónně očištěno) (květen): odhady: 0.2%, předchozí: 0.2%
08:00 Průmyslová výroba (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (květen): odhady: 3.5%, předchozí: 1.8%

Eurozóna:
10:30 Index investorské důvěry Sentix (červenec): odhady: 7,8, předchozí: 8,5

Popis trhu

Německé akcie končí poslední seanci jinak úspěšného týdne bez výrazné změny. Index DAX se celý den držel v úzkém pásmu a nakonec zakončil na 10 007 bodech (-0,22 %). Pohled na jeho výkon za celý týden (cca +2%) je o poznání radostnější. Dnes se dařilo pojišťovně Allianz (ALV +1,3%), ocelářskému ThyssenKruppu (TKA +1,3%) a Fresenius Medical (FME +1,0%). Opačným směrem zamířilo energetické RWE (RWE -2,1%), Commerzbank (CBK -1,7%) nebo Deutsche Telekom (DTE -1,1%).

USA

Podnikové zprávy

Lorillard a Reynolds American jsou blízko největší fúze tabákového průmyslu

Výrobci cigaret Lorillard a Reynolds American jsou, dle agentury Reuters, velmi blízko fúzi, která by měla být dokončena do konce července. Akcie Lorillard (LO) po zprávě o splynutí podniků posílily o 5,3 % a akcie Reynolds American (RAI) rostly o 2,3 %. Závěrečné kurzy tak stanovily tržní kapitalizaci Lorillard na 23,4 mld. dolarů a Reynolds American na 33 mld. dolarů. Splynutím by tak mohl vzniknout další silný hráč na tabákovém trhu s kapitalizací přesahující 55 mld. dolarů a ročními tržbami 13 mld. dolarů.

ADM plánuje koupit Wild Flavours za 3,4 mld. dolarů

Americký zpracovatel zemědělských plodin Archer Daniels Midland je blízko dohody o nákupu švýcarské Wild Flavours za 3,4 mld. dolarů. Uvedl to zdroj blízký ADM, ani jedna z firem se k transakci nechtěla vyjádřit. Wild Flavours je jedním z předních světových výrobců a dodavatelů přírodních ingrediencí pro potravinářský a nápojový průmysl. Už dříve se o Wild Flavours zajímala japonská společnost Ajinomoto.


Martin Bernat
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,7543325,07267
USD22,2933723,53063
GBP27,2960528,81095
CHF24,5468425,90916
PLN5,164395,45101

Kompletní informace zde