Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Temná noc pražské burzy: Odcházení společností Avast, O2 Czech Republic a Moneta Money Bank

Temná noc pražské burzy: Odcházení společností Avast, O2 Czech Republic a Moneta Money Bank

24.8.2021 16:26, BAATELEC, PX, BAAPEGAS, BAAGECBA, BAAAVAST

Pražské burze hrozí odchod hned několika emisí. Jak to s nimi vypadá a jaké mají důvody?

Burza cenných papírů Praha

Hrozící odchod firem, které dohromady činí 35 % váhy indexu PX, obnovil oblíbené debaty zlých jazyků ohledně smyslu existence pražské burzy. Z hlediska obchodních objemů i šíře výběru nás nyní zřejmě čekají horší časy, v žádném případě bych však na pražském parketu „nezhasínal“. Navíc ne všechny odchody jsou ještě jisté.

Co stojí za posledními odchody? Dokončení akvizic, strategické důvody i levné peníze

Nedávné stažení výrobce netkaných textilií PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) a nyní plánované stažení operátora O2 Czech Republic byla podle mě jen otázkou času, když u obou společností po změně majoritního vlastníka zbyl jen malý podíl volně obchodovatelných akcií.

Záměr vytěsnit minoritní akcionáře O2 oznámila Skupina PPF na konci června a v rámci zrychleného odkupu přesáhla nutnou 90% hranici pro realizaci tohoto plánu. Samotné vytěsnění tak proběhne v nejbližší době.

U bankovního domu Moneta Money Bank to byla naopak roztříštěná akcionářská struktura a koronavirové oslabení bankovních akcií, které vedlo Skupinu PPF k druhému pokusu o její převzetí.

PPF však není prvním hráčem, který kolem Monety kroužil, když během posledních jednáních o získání kontroly nad Monetou byly potvrzeny spekulace o dřívějším zájmu Raiffeisenbank.

U obou zájemců o Monetu lze vidět silné strategické důvody – spojení s dalším bankovním domem by přineslo úspory z rozsahu a pomohlo vyrovnat se s ostrým konkurenčním tlakem, kterému banky obecně čelí.

Další nabídka ze strany PPF je tedy očekávatelná, což potvrdil i ředitel Monety Tomáš Spurný, který u příležitosti výsledků za 2Q novinářům řekl, že očekává „alternativní“ nabídku od PPF.

Její podmínky budou záviset i na vyjednávací síle aktivistického akcionáře Petrus Advisers, který drží důležitých ~10 %, viz náš komentář k valné hromadě. Nad změnou poměru sil si „povzdechnul“ i Vladimír Mlynář z představenstva PPF.

Strategické spojení Nortonu s Avastem a český „Skype efekt“

Plánované spojení společností NortonLifeLockAvast, o kterém se bude v nejbližší době hlasovat, vzniklo na základě rozhovorů jejich výkonných ředitelů o budoucnosti oboru. Podle výkonného ředitele Avastu Ondřeje Vlčka v oblasti bezpečnosti vzrůstá konkurence jak ze strany technologických gigantů, tak i malých startupů. Nejde tak již jen o antiviry, ale o širší řešení, které by měla být nově vzniklá společnost poskytovat efektivněji díky kombinaci ochrany soukromí od Avastu a ochrany identity od Nortonu. Zároveň by spojení mělo přinést úspory na straně nákladů.

Nortonu se zároveň podařilo pro transakci získat financování s atraktivním úrokem 2 %.

Ačkoliv podle analytiků Jefferies návrh Nortonu nenabízí akcionářům Avastu žádnou kontrolní prémii, i při aktuální tržní ceně přinesl Avast od IPO v květnu 2018 akcionářům v korunovém vyjádření včetně dividend více než 160% hrubou návratnost a zanechal za sebou indexy PX, S&P 500, FTSE 100 i technologický Nasdaq.

Výkonnost akcií Avast (bílá) v porovnání s indexem PX (oranžová), S&P 500 (červená), FTSE 100 (žlutá) a Nasdaq Composite (zelená)

Výkonnost akcií Avast (bílá) v porovnání s indexem PX (oranžová), S&P 500 (červená), FTSE 100 (žlutá) a Nasdaq Composite (zelená)

Ondřej Vlček na hovoru s novináři také uvedl, že po transakci desítky lidí v Avastu získají likviditu, díky které by tak spolu se zkušenostmi z Avastu mohli obohatit náš lokální startup ekosystém a zopakovat tzv. Skype efekt z Estonska po převzetí této společnosti Microsoftem.

Transakci již podpořila rada ředitelů Avastu a jeho zakladatelé, kteří dohromady kontrolují 36 % akcií společnosti. Proti transakci, především její ceně, se naopak veřejně vyslovil po zakladatelích největší akcionář, britská společnost Schroders s 6,2 %. Sue Noffke ze Schroders však uvedla, že jsou otevřeni lepší nabídce.

Osobně považuji krátké působení Avastu na kapitálových trzích za velmi úspěšné a vlastně za neukončené, když pokračující společnost bude obchodovaná v USA a možná i v ČR…

Zůstane potomek Avastu a Nortonu obchodovaný v ČR?

Ondřej Vlček řekl, že pokračující společnost nebude dělat duální listing, protože jí nepřinese reálnou výhodou. To však nutně neznamená, že se její akcie budou obchodovat jen na americkém Nasdaqu.

Ostatně ani Avast nebyl oficiálně duálně listovaný – jeho jediným oficiálním trhem je londýnská burza a regulatorní požadavky plní ve Velké Británii. A na dalších trzích, zahrnujících Free Market Burzy cenných papírů Praha a RM-SYSTÉM, se obchoduje ze zájmu investorů.

Možná zájem o obchodování pokračující společnosti v nedávném rozhovoru vyjádřil i ředitel pražské burzy Petr Koblic: „Budeme se muset podívat na právní detaily a na technické možnosti, co bude následovat. Předpokládám, že holding, jehož součástí se Avast stane, bude i nadále kotovaný na burze. A věříme, že budou akcie i na pražské burze.“

S ohledem na to, že část vypořádání oznámené akvizice Avastu je plánována v akciích Nortonu a jejich obchodování i v ČR není vyloučené, přineseme v nejbližších dnech představení této americké společnosti. Sledujte proto naše stránky nebo twitterový účet @Fio_investice.

Zítra také zveřejníme pokračování tohoto komentáře – podíváme se na londýnské „prokletí“ likérky Stock Spirits Group, na kterém si ukážeme důležitost lokálních burz.


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6784424,99256
USD22,9053924,17661
GBP27,3729228,89208
CHF24,0199625,35304
PLN5,073655,35525

Kompletní informace zde