Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Dočasně nezaměstnaný, či zaměstnaný absentující aneb Trable reportů z trhu práce

Dočasně nezaměstnaný, či zaměstnaný absentující aneb Trable reportů z trhu práce

8.6.2020 11:01

Současná situace s sebou nese mnoho bezprecedentních událostí. Jednou z nich je také obrovské množství osob, kteří jsou dočasně nezaměstnaní. Jak se ukazuje v reportech z trhu práce v USA, není zcela jednoduché tyto jedince klasifikovat správně.

Pandemické problémy s reporty

Současná pandemická doba přináší některé problémy s reporty dat a jejich následnou interpretací. Jedním z takových je například (ne)vhodnost anualizovaných dat, o němž jsme psali zde. Další problémy souvisí s reporty z trhu práce v USA tvořenými na základě reprezentativního vzorku cca 60 tisíc respondentů.

Vychýlení popsané pod čarou

Páteční trhy vysoce pozitivně přijímaný report z trhu práce ve Spojených státech obsahoval vcelku výrazně vychýlená data, o čemž tamní statistický úřad práce (Bureau of Labor Statistics neboli BLS) informoval v rámci reportu zcela dole v textu pod čarou. Při „očištění“ o toto vychýlení by se míra nezaměstnanosti nacházela výše, relativní změna oproti dubnovému reportu by však byla dokonce větší, tedy pozitivní vyznění reportu se nemění (alespoň co se směru změny míry nezaměstnanosti týče; dodal bych však, že v současné situaci je více než kdy jindy vhodné uvažovat frekventovaněji v úrovňových veličinách).

Chybné vyplnění cca 5 milionů případů

Problém ohledně nepřesných dat vznikl kvůli tomu, že cca 5 milionů lidí, kteří kvůli probíhající pandemii nepracují, bylo nepřesně uvedeno jakožto „pracující absentující“ místo „dočasně nezaměstnaných“. Kolonka pro pracující absentující se však používá pro zcela odlišné účely, kdy jedinec není schopen pracovat např. z důvodu dovolené či péče o nemocné dítě nebo jinou blízkou osobu. I přesto, že BLS kladl v posledních reportech důraz na důsledné rozlišování těchto dvou pojmů, i tak jsou při vyplňování dotazníku nadále v hojném počtu zaměňovány. Statistický úřad přitom striktně dbá na svoji podmínku nezasahovat do odpovědí po jejich odevzdání ze strany respondentů. Z toho důvodu neprovedl žádnou korekci dat, pouze upozornil na možnost jejich vychýlení v relativně dlouhé poznámce pod čarou.

Bez vychýlení míra nezaměstnanosti cca o 3 procentní body výše

Ve zmiňované poznámce BLS uvádí, že bez výše zmíněného vychýlení by pravděpodobně míra nezaměstnanosti byla v květnu o cca 3 procentní body výše (oficiální data 13,3 %). V dubnu by se pak místo oficiálních 14,7 % pohybovala výše o 5 procentních bodů a v březnu by místo růstu na 4,4 % došlo k nárůstu o 130 bazických bodů vyššímu. Data po opravě misklasifikace tak generují dokonce výraznější květnovou relativní změnu míry nezaměstnanosti směrem dolů oproti datům oficiálním. To je však vcelku očekávatelné, jelikož větší podíl správně zahrnutých „dočasně nezaměstnaných“ při uvolňování restrikcí nutně vede k větší dynamice návratu těchto osob do skupiny zaměstnaných.

BLS pracuje na odstranění

BLS uvádí, že na odstranění nesprávné klasifikace v příštích reportech usilovně pracuje. Věřme, že problém se již v příštích reportech v tak velké míře vyskytovat nebude. I tak však pro jistotu v době pandemické raději čtěme reporty z trhu práce včetně poznámek pod čarou.

 

Zdroj: BLS


František Mašek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR26,6047328,08127
USD22,8100324,07597
GBP29,4546531,08935
CHF24,8932326,27477
PLN5,758896,07851

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X