Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Německá burza a jak na ni: Seznamte se s indexem MDAX

Německá burza a jak na ni: Seznamte se s indexem MDAX

27.2.2017 15:42, EXS3, MDAX, E044*

Představení německého indexu MDAX

Frankfurtské finanční centrum, zdroj: Bankenverband

Na německém akciovém trhu se obchoduje řada společností. Třicet největších je zařazeno do známého indexu DAX 30, rodina německých indexů je však širší. Index MDAX obsahuje akcie 50 společností, které následují DAX z hlediska tržní kapitalizace a zobchodovaných objemů, dalších 50 jich je v indexu SDAX.

Indexy MDAX a SDAX zahrnují akcie společností pouze z „tradičních“ sektorů. Pro technologické společnosti, které se nevešly do DAXu, byl vytvořen index TecDAX.

 

Aktualizace

Od září 2018 čekají německé indexy změny. Indexy MDAX a SDAX budou rozšířeny a budou do nich zařazeny i technologické firmy. Podrobnosti zde.

 

 

Schéma německých indexů z rodiny DAX

Schéma německých indexů z rodiny DAX

Složení indexu MDAX

V indexu MDAX najdeme i společnosti známé v České republice, např. Osram, Hugo Boss a Metro, která u nás provozuje řetězec Makro. Byly do něj zařazeny také společnosti Innogy a Uniper po nedávném vyčlenění z energetických koncernů RWE a E.ON.

Významný podíl v indexu má průmysl (36 %), chemický průmysl (16 %), finanční služby (12 %) a spotřební sektor (10 %). Nejvyšší váhu mají akcie Airbusu (9,5 %), maloobchodní společnosti Steinhoff International (7,6 %) a realitní společnosti Deutsche Wohnen (5,4 %).

Většina společností zařazených v indexu MDAX  vyplácí pravidelně dividendu a v prostředí nízkých úrokových sazeb tak představují zajímavou alternativu zejména pro dlouhodobé investory. Dividendový výnos celého indexu k 27. únoru 2017 je 2,22 %.

Graf s dividendovým výnosem akcií německých společností z indexu MDAX za posledních 12 měsíců

Graf s dividendovým výnosem akcií německých společností z indexu MDAX za posledních 12 měsíců

Index MDAX existuje ve dvou verzích, jako tzv. total return index, který zahrnuje i dividendy, a price index bez dividend.

Složení indexu je upravováno každé čtvrtletí. Společnosti jsou do indexu zařazovány na základě jejich tržní kapitalizace a objemu obchodů. Maximální podíl jedné společnosti na indexu je zastropován na 10 %.

Porovnání vývoje indexů DAX, MDAX, SDAX a TecDAX v posledních letech

Celkový výnos indexu MDAX včetně dividend překonal celkový výnos indexu DAX v šesti z posledních devíti let.

Graf s vývojem  indexů DAX, MDAX, SDAX a TecDAX v posledních letech. Poznámka: graf porovnává vývoj indexů včetně vyplacených dividend

Graf s vývojem  indexů DAX, MDAX, SDAX a TecDAX v posledních letech. Poznámka: graf porovnává vývoj indexů včetně vyplacených dividend

Jak investovat do akcií a indexu MDAX?

Jako první možnost se nabízí nákup jednotlivých akcií přes Fio banku, která je jedním ze dvou českých přímých účastníků Xetra a která se členem burzy stala jako první český subjekt již v roce 2004. Investor nákupem akcií získává podíl ve firmě a s ním spojená práva – podílet se na zisku a hlasovat na valné hromadě.

V přiložené tabulce pod článkem najdete přehled akcií zařazených do indexu DAX spolu se základními údaji o tržní kapitalizaci, odvětví, P/E ukazatelem, dividendovým výnosem a dalšími informacemi.

Nákup akcií společností z indexu MDAX lze až z 50 % investovat úvěrem na cenné papíry od Fio banky. Pro nákup pozice např. za 1000 EUR tak investorovi stačí vlastní prostředky v objemu 500 EUR. Spekulovat na pokles jednotlivých akcií v Německu možné není.

AKCE: Do konce března vám odpustíme úroky za čerpání úvěru na obchodování v Německu. Obchodovat můžete až s 10x pákou, možnost spekulace na růst i na pokles.

AKCE: Do konce března vám odpustíme úroky za čerpání úvěru na obchodování v Německu. Obchodovat můžete až s 10x pákou, možnost spekulace na růst i na pokles. Více informací zde: https://bit.ly/Fio_akce

Další možností je investice do některého z ETF fondů, které sledují vývoj index MDAX. Více o ETF fondech a investování do nich naleznete v prvním díle našeho seriálu, který se věnoval indexu DAX.

Desátým nejobchodovanějším ETF na Xetře v první pololetí 2016 byl „iShares MDAX UCITS ETF“ (ticker EXS3), který 1x kopíruje vývoj indexu MDAX.

Pokud by chtěl investor ETF fond EXS3 obchodovat až s 5násobnou pákou, může využít úvěr na obchodování od Fio banky. Pro nákup pozice např. za 1000 EUR mu tak stačí vlastní prostředky ve výši 200 EUR.

Jak spekulovat na pokles indexu MDAX?

Prostřednictvím ETF „ComStage ShortMDAX UCITS ETF“ (ticker E044) lze spekulovat na pokles indexu MDAX. Tento instrument kopíruje vývoj indexu MDAX inverzně. Vysvětlení inverzního vztahu naleznete např. v druhém dílu našeho seriálu věnovaného indexu EURO STOXX 50.

Toto ETF patří mezi spíše méně obchodované ETF, na trhu však působí tvůrce trhu, který garantuje maximálně 2% spread mezi poptávanou a nabízenou cenou. V praxi se spread pohybuje obvykle o řád níže.

Úvěrem na obchodování s cennými papíry od Fio banky lze krýt až 80 % hodnoty pozice na ETF s tickerem E044. Pro nákup pozice např. za 1000 EUR tak stačí vlastní prostředky v objemu 200 EUR.

Všechny ETF fondy, ETC a ETN obchodované na trhu Xetra naleznete na jejích stránkách nebo v příloze.

Zdroj: Xetra, Stoxx, iShares, Bloomberg

Přečtěte si i další díly našeho seriálu "Německá burza a jak na ni".
DílTéma
1. Index DAX
2. Index EURO STOXX 50
3. Index MDAX

Zajímavé postřehy analytiků a makléřů Fio banky nově i na Twitteru @Fio_investice.


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,8620926,24191
USD20,8689022,02710
GBP29,0245930,63542
CHF22,7098223,97019
PLN5,485435,78987

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X