Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Německá burza a jak na ni: Seznamte se s evropským indexem EURO STOXX 50 (2. díl)

Německá burza a jak na ni: Seznamte se s evropským indexem EURO STOXX 50 (2. díl)

5.1.2017 16:58, EXW1, DXSP, EXSA

Představení jednoho z hlavních evropských indexů EURO STOXX 50

Budova Evropské centrální banky ve Frankfurtu, finančním centru kontinentální Evropy, zdroj: Kiefer, CC BY-SA 2.0

Budova Evropské centrální banky ve Frankfurtu, finančním centru kontinentální Evropy, zdroj: Kiefer, CC BY-SA 2.0

Německá burza se sídlem ve Frankfurtu je domovským trhem především pro akcie německých společností, najdeme na ní však i řadu dalších akcií, které se obchodují primárně na dalších evropských či světových trzích. Celkem se tak na ní obchodují akcie více než 11 tis. společností.

Vývoj akcií z evropských trhů sleduje např. index STOXX Europe 600, který je obdobou amerického indexu S&P 500, nebo index EURO STOXX 50, který obsahuje akcie 50 předních společností ze zemí eurozóny.

Cílem indexu EURO STOXX 50 je sledovat vývoj 50 společností s největší volnou tržní kapitalizací z 19 supersektorů ze zemí eurozóny. Významný podíl v sektoru mají banky (14 %), průmyslové zboží a služby (11 %). Ze zemí potom Francie (37 %) a Německo (33 %), které s velkou mezerou následuje Španělsko a Nizozemí (po necelých 10 %) a další země.

V indexu EURO STOXX 50 najdeme akcie světoznámých evropských „blue chip“ společností jako např. německého průmyslového konglomerátu Siemens, francouzského zpracovatele ropy Total, belgického výrobce piv Anheuser-Busch Inbev, nizozemské technologické společnosti Philips nebo španělské telekomunikační společnost Telefonica.

Většina společností zařazených v indexu EURO STOXX 50 vyplácí pravidelně dividendu a v prostředí nízkých úrokových sazeb tak představují zajímavou alternativu zejména pro dlouhodobé investory. Následující tabulka zobrazuje dividendový výnos jednotlivých akcií z dividend vyplacených v posledních 12 měsících. Dividendový výnos celého indexu k 5. lednu 2017 je 3,58 %.

Graf s dividendovým výnosem akcií evropských společností z indexu EURO STOXX 50 za posledních 12 měsíců k 5. 1. 2017

Graf s dividendovým výnosem akcií evropských společností z indexu EURO STOXX 50 za posledních 12 měsíců k 5. 1. 2017

Složení indexu je upravováno každoročně v září. Maximální podíl jedné společnosti na indexu je nastaven na 10 %, v prosinci 2016 však podíl největšího konstituenta, francouzské zdravotní společnosti Sanofi, dosahoval 5,5 %.

AKCE: Do konce března vám odpustíme úroky za čerpání úvěru na obchodování v Německu. Obchodovat můžete až s 10x pákou, možnost spekulace na růst i na pokles.

AKCE: Do konce března vám odpustíme úroky za čerpání úvěru na obchodování v Německu. Obchodovat můžete až s 10x pákou, možnost spekulace na růst i na pokles. Více informací zde: https://bit.ly/Fio_akce

 

Porovnání vývoje indexů EURO STOXX 50, STOXX Europe 600 a DAX 30 v posledních letech

Následující graf porovnává výkon akciových indexů DAX, EURO STOXX 50 a STOXX Europe 600 v posledních osmi letech bez zahrnutí dividend.

Graf s vývojem indexů EURO STOXX 50, STOXX Europe 600 a DAX 30 v posledních letech.

Graf s vývojem indexů EURO STOXX 50, STOXX Europe 600 a DAX 30 v posledních letech. Poznámka: Graf porovnává vývoj indexů bez zahrnutí dividend, ačkoliv běžně používaná verze DAXu je tzv. total return index, tedy dividendy zahrnuje.

Jak investovat do akcií a indexu EURO STOXX 50?

Vedle domovských trhů se akcie významných evropských a světových společností obchodují také na německém trhu Xetřa s dostatečnou likviditou i při nižších zobchodovaných objemech. Jako první možnost investice do indexu EURO STOXX 50 se tak nabízí nákup jednotlivých akcií přes Fio banku.

V přiložené tabulce pod článkem najdete přehled akcií zařazených do indexu EURO STOXX 50 spolu se základními údaji o tržní kapitalizaci, odvětví, P/E ukazatelem, dividendovým výnosem a dalšími informacemi.

Nákup akcií společností z indexu EURO STOXX 50 lze až ze 70 % investovat úvěrem na cenné papíry od Fio banky. Pro nákup pozice např. za 1000 EUR tak investorovi stačí vlastní prostředky v objemu 300 EUR. Spekulovat na pokles jednotlivých akcií v Německu možné není.

Další možností je investice do některého z ETF fondů, které sledují vývoj index EURO STOXX 50. Více o ETF fondech a investování do nich naleznete v prvním díle našeho seriálu, který se věnoval indexu DAX.

Druhým nejobchodovanějším ETF na Xetře v prvním pololetí roku 2016 byl „iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF“ (ticker EXW1), který 1x kopíruje vývoj indexu EURO STOXX 50. Třetím nejobchodovanějším ETF fondem byl „iShares STOXX Europe 600 UCITS ETF“ (ticker EXSA), který 1x kopíruje index STOXX Europe 600. Oba zmíněné ETF fondy vyplácí dividendu z držených akcií vlastníkům ETF. Dividendový výnos za posledních 12 měsíců činil 3,35 %, respektive 3,39 %.

Pokud by chtěl investor ETF fond EXW1 obchodovat až s 10násobnou pákou, může využít úvěr na obchodování s cennými papíry od Fio banky. Pro nákup pozice např. za 1000 EUR mu tak stačí pouze vlastní prostředky 100 EUR.

Jak spekulovat na pokles indexu EURO STOXX 50?

Prostřednictvím ETF „db x-trackers EURO STOXX 50 Short Daily UCITS ETF 1C“ (ticker DXSP) lze spekulovat na pokles indexu EURO STOXX 50. Tento instrument kopíruje vývoj indexu EURO STOXX 50 inverzně, tj. o co hodnota indexu procentuálně za den klesne (vzroste), o tolik by měla vzrůst (klesnout) hodnota tohoto ETF. Díky inverznímu vztahu s indexem se tedy spekulace na jeho pokles otevře nakoupením tohoto instrumentu. Zejména při delším držení tohoto instrumentu může jeho výkon negativně ovlivnit podstata podkladových aktiv a volatilita na trhu.

Toto ETF bylo v listopadu 2016 sice až 19. nejobchodovanější ETF na Xetře, na trhu však působí tvůrce trhu, který garantuje maximálně 3% spread mezi poptávanou a nabízenou cenou. V praxi se spread pohybuje obvykle o řád níže.

Úvěrem na obchodování s cennými papíry od Fio banky lze krýt až 85 % hodnoty pozice na ETF s tickerem DXSP. Pro nákup pozice např. za 1000 EUR tak stačí vlastní prostředky v objemu 150 EUR.

Všechny ETF fondy, ETC a ETN obchodované na trhu Xetra naleznete na jejích stránkách nebo v příloze.

Zdroj: Xetra, Stoxx, iShares

Přečtěte si i další díly našeho seriálu "Německá burza a jak na ni".
DílTéma
1. Index DAX
2. Index EURO STOXX 50
3. Index MDAX

Zajímavé postřehy analytiků a makléřů Fio banky nově i na Twitteru @Fio_investice.

 


Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7798726,15513
USD20,8606322,01837
GBP29,0051330,61488
CHF23,0649624,34504
PLN5,439655,74155

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X