Nejistá situace na trhu s ropou
Ropa dnes po dvou dnech rapidního poklesu opět roste. Květnový konktrakt na ropu si připisuje 0,80 % na 107,10 USD za barel.
Klesající cena ropy z počátku týdne mohla být způsobena převážně dvěma faktory. Prvním z nich byla zpráva, že plukovník Kaddáfí se dohodl se zástupci Africké unie na pozastavení boje s rebely. Rebelové nicméně tuto nabídku odmítli a v Libyi se nadále bojuje. Momentálně je mezi spojenci na pořadu dne jednání o tom, zda rebely vyzbrojit či ne. Druhým faktorem byla zpráva Goldman Sachs, kde banka vyjadřovala obavy z toho, že jsou komodity nadhodnocené až o 20 % a doporučovala prodej. S tím by určitě nesouhlasili analytici Bank of America, podle jejichž včerejší zprávy by se průměrná cena ropy Brent (momentálně 121,67 USD za barel) mohla letos vyšplhat na hodnoty mezi 125 a 160 USD za barel. Včerejší data International Energy Agency (Mezinárodní agentura pro energii) však poukazovala na vyšší zásoby. Organizace OPEC navíc opakovaně sdělila, že pokud bude poptávka po ropě stoupat, bude schopna ji dodat.
V Libyi momentálně produkce ropy poklesla na 100 000 barelů denně z 1,6 milionů z doby před krizí. Nicméně i pouze zlomek z této hodnoty je nyní vyvážen.
Dnešní ceny ropy mohou kromě nejistoty ohledně vývoje v Libyi reagovat také na pozastavenou produkci v Kuwaitu z důvodů písečných bouří, které znemožňují i její vývoz. Kuwait je pátým největším producentem ropy v rámci OPECu s 2,5 miliony barelů denně.
Analytici předpokládají, že dnešní data přinesou pokles zásob benzínu v osmém týdnu v řadě o 1 ml. barelů na 215,7 ml. barelů. Podle průzkumů trhu by se však zásoby ropy měly zvýšit o 1 ml. barelů.
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Indexům se nakonec vzpamatovat nepovedlo
- Indexy mírně oslabují, závěr týdne v napjatém duchu
- Frankfurtská burza uzavírá páteční seanci poklesem
- Americké indexy oslabují po Trumpově eskalaci obchodní války
- Pražská burza v závěru týdne odepisovala
- Americké futures kontrakty indikují open v červeném
- Německo: Běžný účet platební bilance v květnu dosáhl přebytku 9,6 mld. EUR
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,84 %), měď (-1,58 %) a ropa (+1,13 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,67
- Důležitá změna týkající se zpracování investičních pokynů na americkému trhu dne 18. 7.