Tim Cook opustí pozici CEO Applu, nahradí ho John Ternus
Výrobce iPhonů Apple oznámil, že se dosavadní generální ředitel Tim Cook přesune do role výkonného předsedy představenstva, zatímco novým generálním ředitelem se od 1. září 2026 stane John Ternus, dosavadní senior viceprezident pro hardwarové inženýrství. Krok byl jednomyslně schválen představenstvem a podle společnosti je výsledkem dlouhodobě připravovaného plánu nástupnictví.
Cook zůstane ve funkci CEO ještě během léta a bude spolupracovat s Ternusem na plynulém předání řízení. V nové roli výkonného předsedy se zaměří mimo jiné na vybrané strategické oblasti včetně komunikace s vládními a regulačními orgány po celém světě.
Komentáře analytiků
Analytik Erik Woodring z Morgan Stanley uvedl: „Změna CEO v Applu pravděpodobně nezmění základní strategii/vizi společnosti v oblasti hardwaru, služeb, softwaru, návratnosti kapitálu ani vertikální integrace. S přechodem CEO si však dokážeme představit obnovený optimismus investorů, protože i když jsou krátkodobé změny nepravděpodobné, potenciál pro dlouhodobé změny se zvyšuje“.
„Rozhodnutí jmenovat Ternuse signalizuje „kontinuitu spíše než strategickou změnu. Očekává se, že Apple zůstane zaměřen na hardware, software a systémovou integraci. Vzhledem k Ternusově současné roli šéfa hardwaru by Apple mohl ještě více zaostřit svou hardwarovou strategii a podpořit více nových produktových uvedení v nadcházejících letech,“ řekl analytik Anurag Rana z Bloomberg Intelligence.
Analytik Adam Crisafulli z Vital Knowledge uvedl: „Tato zpráva samozřejmě přitáhne značnou pozornost a může vyvolat krátkodobé znepokojení mezi akcionáři. Jmenování Ternuse nebude překvapivé a odráží, jak Apple sám sebe vnímá jako organizaci orientovanou primárně na hardware Načasování může být poněkud překvapivé, protože mnoho lidí očekávalo, že k tomu dojde spíše kolem roku 2027.
Představení společnosti Apple
Zde si můžete přečíst také naše představení společnosti z 12.10. 2022.
Akcie Applu
Akcie Applu (AAPL) včera v poburzovní fázi obchodování klesaly o 0,55 % na 271,55 USD. S akciemi je rovněž možné obchodovat na RM-SYSTÉMu pod tickerem BAAAAPL, kde se naposled zobchodovaly za 5 459 Kč.
Zdroj: Apple, Bloomberg
Michal Šnobl
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Americké akcie na začátku obchodování rostou, S&P 500 +0,62 %
- Apple ve 2Q překonal očekávání trhu, dařilo se iPhonům a službám
- Americké akcie otevírají v kladných hodnotách, UnitedHealth po výsledcích roste o téměř 10 %
- Americké akcie oslabují s tím, jak se blíží termín ultimáta prezidenta Trumpa vůči Íránu
- Wall Street otevírá páteční obchodování v záporu
Nejnovější:
- Smíšený závěr v zámoří
- Výběr zisků na Wall Street, výrobci čipů pod tlakem
- Německé akcie v úterní seanci odepsaly 1,62 %
- Pražská burza prohloubila včerejší pokles
- Čínská společnost JD.com výsledky za 1Q překonala očekávání na straně ziskovosti
- Americké akcie na začátku obchodování mírně klesají, pod tlakem jsou zejména polovodičové tituly
- Americké futures kontrakty se obchodují převážně v záporu
- USA: Index CPI v dubnu meziročně vzrostl o 3,8 % při očekávání 3,7 %
- Vývoj cen komodit: Ropa (+3,22 %), pšenice (+1,97 %) a stříbro (-1,92 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,32




