Americké indexy se obchodují smíšeně, akcie softwarových společností navazují na včerejší pokles
Index Dow Jones -0,39 % na 47998,44 b., S&P 500 -0,01 % na 6824,07 b.,Nasdaq Composite +0,34 % na 22900,46 b.
Americké akciové indexy se obchodují smíšeně. Index Nasdaq Composite (+0,34 %) mírně roste, S&P 500 (-0,01 %) se obchoduje téměř beze změny, zatímco index Dow Jones (-0,39 %) klesá.
Před otevřením trhu byla zveřejněna data o spotřebitelských cenách (CPI) za březen, která zaznamenala největší meziměsíční nárůst od roku 2022. Růst cen byl tažen především zdražením pohonných hmot v souvislosti s konfliktem mezi USA, Izraelem a Íránem. Index CPI meziročně vzrostl o 3,3 % při očekávání 3,4 %, zatímco meziměsíčně se zvýšil o 0,9 %, což bylo v souladu s očekáváním a představuje výrazné zrychlení oproti únoru.
Akcie softwarových společností klesají a navazují tak na včerejší pokles, když investoři nadále vyjadřují obavy z možného narušení trhu v důsledku výkonných nových modelů umělé inteligence.
Naopak rostou akcie polovodičových společností. Akcie TSMC posilují o 3,3 % poté, co tento největší světový výrobce polovodičů oznámil, že tržby za první čtvrtletí roku 2026 meziročně vzrostly o 35 % na 1,13 bil. TWD (35,55 mld. USD). Analytici přitom v průměru očekávali tržby ve výši 1,12 bil. TWD (35,52 mld. USD). Růst podle agentury Bloomberg naznačuje, že globální poptávka po čipech pro umělou inteligenci zůstala silná i během prvních týdnů konfliktu na Blízkém východě.
Akcie CoreWeave posilují o 5 % poté, co společnost Anthropic, vývojář jazykových modelů Claude, uzavřela dohodu o pronájmu kapacity datových center od CoreWeave. Dohoda naznačuje pokračující silnou poptávku po infrastruktuře pro AI, která je klíčovým segmentem podnikání společnosti. CoreWeave již ve čtvrtek oznámila také rozšířenou dlouhodobou dohodu se společností Meta Platforms o poskytování cloudové kapacity pro AI do prosince 2032 v hodnotě přibližně 21 mld. USD.
| Index S&P 500 -0,01 % na 6824,07 b. | |||
|---|---|---|---|
| Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
| Základní materiály | +0,8 % | Finanční sektor | -0,9 % |
| Informační technologie | +0,5 % | Nezbytná spotřeba | -0,8 % |
| Zbytná spotřeba | +0,4 % | Energie | -0,6 % |
| Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
| Texas Pacific Land Corp (TPL) | +8,5 % | Fair Isaac Corp (FICO) | -12 % |
| Super Micro Computer (SMCI) | +6,4 % | Palo Alto Networks (PANW) | -7,3 % |
| Advanced Micro Devices (AMD) | +4,2 % | ServiceNow (NOW) | -6,4 % |
| Broadcom (AVGO) | +3,6 % | Akamai Technologies (AKAM) | -5,8 % |
| McCormick (MKC) | +3,0 % | Datadog (DDOG) | -5,6 % |
Zdroj: Bloomberg, Yahoo Finance
Michal Šnobl
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- TSMC oznámila 35% růst tržeb za 1Q, březnové prodeje výrazně zrychlily
- Akcie v asijském regionu posilují, TSMC oznámila tržby za 1Q nad očekávání
- Americké akcie mírně klesají, pod tlakem jsou opět softwarové společnosti
- CoreWeave a Meta oznámily rozšířenou dohodu o AI infrastruktuře v hodnotě 21 mld. USD
- Meta představila nový model umělé inteligence Muse Spark
Nejnovější:
- Dividenda Erste Group Bank v roce 2026 a dalších letech (+komentář analytika)
- Pražská burza roste, akcie CSG však klesly na minima od IPO (-7,47 %)
- USA: Průmyslové objednávky v únoru stagnovaly při očekávání poklesu o 0,2 %
- USA: Spotřebitelská důvěra University of Michigan v dubnu podle předběžných dat klesla na 47,6 b.
- Americké indexy se obchodují smíšeně, akcie softwarových společností navazují na včerejší pokles
- Americké futures kontrakty se pohybují v blízkosti nuly s mírně růstovou tendencí
- Vývoj cen komodit: Měď (+2,12 %), pšenice (-0,74 %), zlato (-0,71 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,78
- USA: Index CPI v březnu meziročně vzrostl o 3,3 % při očekávávní růstu o 3,4 %
- Vývoj cen komodit: Ropa (+1,76 %), stříbro (-1,48 %), zlato (-1,04 %)




