Asijské akcie vstupují do nového týdne výrazným růstem, Japonský index Nikkei 225 +3,89 %
Asijské akcie vstupují do nového týdne výrazným růstem. Hlavním tahounem je japonský trh, kde index Nikkei (+3,89 %) vystřelil na nová maxima poté, co vládnoucí strana premiérky Sanae Takaichiové dosáhla historicky nejsilnějšího poválečného volebního vítězství jedné strany. Očekává se, že vítězství Takaichiové podpoří sektory včetně AI, polovodičů a obrany díky její expanzivní fiskální politice.
Růst se přelil i do technologického segmentu napříč regionem. Korejské akcie přidávají více než 4 %, když společnost Samsung Electronics posílila až o 6,4 % po zprávách o blížícím se zahájení masové výroby pamětí HBM4 určených pro AI infrastrukturu. Na Tchaj-wanu vedla zisky TSMC (+2 %).
Pozitivní sentiment byl patrný i na dalších trzích – výše se obchodovaly akcie v Číně, Hongkongu i Austrálii.
„Historické vítězství vládnoucí Liberálně demokratické strany dává premiérce Takaichiové stabilní většinu, snižuje koaliční omezení a umožňuje rozhodné kroky v oblasti fiskálních stimulů, AI, polovodičů, energetické bezpečnosti a strategických reforem,“ uvedl Marc Jocum, seniorní investiční stratég ve společnosti Global X Management. „Trhy nyní mají jasný fiskální výhled až do roku 2028, tedy do příštích voleb,“ dodal Jocum.
Japonský Nikkei 225 +3,89 % na 56363,94 b.
Hongkongský Hang Seng +1,72 % na 27015,67 b.
Čínský Shanghai Composite +1,41 % na 4123,0897 b.
Jihokorejský Kospi +4,1 % na 5298,04 b.
Australský S&P/ASX 200 +1,85 % na 8870,1 b.
Zdroj: Bloomberg
Michal Šnobl
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Zámořské akcie během úterní seance výrazně posílily
- Americké akciové trhy rostou
- Německé akcie v úterý posílily o 1,71 %
- Jarní Start Day pražské burzy se bude konat 19. – 20. května 2026
- Pražská burza prohloubila ztráty
- PayPal zveřejnil výsledky za 1Q: Nový CEO sází na AI, výhled ale sráží slabší Evropa a cestovní ruch
- USA: Nové pracovní pozice JOLTs v březnu na 6866 tis. při očekávání 6850 tis
- USA: Prodeje nových domů v březnu vzrostly o 7,4 % na 682 tis. při očekávání růstu o 3 % na 652 tis.
- USA: Index PMI ve službách v dubnu podle konečných dat na 51 b. při očekávání 51,3 b.
- Americké akcie na začátku obchodování rostou, S&P 500 +0,62 %




