Frankfurtská burza na začátku obchodování klesá, akcie SAP po zveřejnění výsledků oslabují o 10 %
Index DAX odepisuje 0,42 % na 24718,83 b.
Frankfurtská burza na začátku obchodování klesá, když index DAX odepisuje 0,42 %.
Akcie společnosti SAP oslabovaly až o 11 %, což představuje největší intradenní pokles za více než pět let, poté co softwarová firma oznámila 25% růst současného cloudového backlogu při očištění o měnové vlivy na 21,05 mld. EUR. Tento výsledek však zaostal za očekáváním investorů, kteří počítali s hodnotou 22,03 mld. EUR. Růst tohoto klíčového ukazatele — který představuje nasmlouvané výnosy na příštích 12 měsíců — má podle výhledu společnosti mírně zpomalit oproti úrovním ze čtvrtého čtvrtletí. Společnost zároveň uvedla, že vysoký podíl velkých kontraktů a zakázek od vládních institucí snížil růst současného cloudového backlogu ve čtvrtletí o jeden procentní bod.
Společnost za čtvrté čtvrtletí vykázala výnosy ve výši 9,68 mld. EUR na očištěném (non-IFRS) základě, což bylo mírně pod očekáváním analytiků 9,74 mld. EUR. Naopak čistý zisk po zdanění dosáhl 1,90 mld. EUR a překonal odhad 1,69 mld. EUR, stejně jako zisk na akcii, který činil 1,62 EUR oproti konsenzu 1,52 EUR. Firma zároveň oznámila nový program zpětného odkupu akcií v objemu až 10 mld. EUR. Odkup má být zahájen v únoru 2026 a jeho dokončení se očekává do konce roku 2027.
V době, kdy podle agentury Bloomberg investoři již zpochybňují obchodní model softwarových firem kvůli rostoucí konkurenci nástrojů pro programování s využitím umělé inteligence, mohou podle analytiků slabší výsledky dále zhoršit tržní sentiment.
Akcie Deutsche Bank ztrácejí 1,1 % poté, co investory zklamal výhled banky na rok 2026, a to i přesto, že letošní rok byl z hlediska zisku rekordní. Německý bankovní dům uvedl, že za celý rok očekává růst výnosů přibližně na 33 mld. EUR. Čisté výnosy ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly 7,73 mld. EUR, meziročně vzrostly o 6,9 % a mírně překonaly odhady 7,64 mld. EUR. Čistý zisk činil 1,30 mld. EUR, zatímco ve stejném období loňského roku dosahoval pouze 106 mil. EUR.
| Index DAX -0,42 % na 24718,83 b. | |||
|---|---|---|---|
| Nejsilnější akcie | Změna | Nejslabší akcie | Změna |
| Siemens (SIE) | +3,5 % | SAP (SAP) | -10,0 % |
| GEA Group AG (G1A) | +3,2 % | Symrise (SY1) | -1,1 % |
| Zalando (ZAL) | +3,2 % | Deutsche Bank (DBK) | -1,1 % |
| Siemens Energy (ENR) | +2,2 % | Fresenius (FRE) | -1,0 % |
| Mercedes-Benz Group AG (MBG) | +1,9 % | Bayer (BAYN) | -0,7 % |
Zdroj: Bloomberg
Michal Šnobl
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
Nejnovější:
- Zámořské trhy uzavřely na nových maximech
- Americké akcie výrazně rostou
- Frankfurtská burza zakončila týden v zelených číslech
- Pražská burza v závěru týdne posílila
- Wall Street otevírá páteční obchodování v zeleném
- Americké futures kontrakty rostou, Dow Jones futures +1,12 %
- Vývoj cen komodit: Ropa (-3,61 %), zemní plyn (+1,32 %), stříbro (+0,83 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,6
- Eurozóna: Přebytek obchodní bilance v únoru klesl na 7,0 mld. EUR
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,47 %), ropa (-1,36 %), stříbro (+0,46 %)




