Podpis obchodní dohody s Čínou tlačí indexy na rekordy
Americké obchodování dnes vydatně těží z podpisu obchodní dohody mezi USA a Čínou. Na dobré cestě jsou údajně i jednání mezi USA a EU i Indií. Američtí i čínští představitelé uvedli, že rámcová dohoda byla podepsána, avšak přesné detaily jejího obsahu zveřejněny nebyly. Ministr obchodu Lutnick uvedl, že Čína slíbila ve zvýšené míře dodat vzácné zeminy a američané na oplátku zruší většinu obchodních cel. Pokračuje tak bezbřehý akciový optimismus a indexy si posouvají historická maxima. Dluhopisový trh je dnes v překvapivém klidu, když se výnosová křivka mírně zplošťuje. Dolar pokračuje v oslabování. Doznívají pozitivní zprávy z příměří Izrael/Írán. Mírně optimisticky vyznívají makra o osobní spotřebě.
Optimismus je patrný na téměř všech sektorech indexu S&P 500. Nejvýrazněji rostou průmyslové podniky a nezbytná spotřeba. Slabší pokles hlásí jenom energie.
Skokanem dne jsou akcie výrobce sportovního oblečení Nike (NKE), který oznámil velmi solidní výsledky a navýšil výhled. Intel (INTC +0,39 %) oznámil záměr uzavřít divizi vyrábějící autočipy a soustředit se na core oblasti byznysu. Pokračuje optimismus v oblasti AI, kde vlajková loď celého segmentu NVIDIA (NVDA +1,32 %) poskočila na nová maxima a přiblížila se hranici tržní hodnoty 4 biliony dolarů. Drží tak pozici nejhodnotnější veřejně obchodované společnosti. A "borec na konec": zakladatel Amazonu (AMZN +0,66 %) Jeff Bezos se v Benátkách žení a cena za svatbu bude alespoň 50 milionů dolarů.
Index S&P 500 0,68 % na 6182,7 b.
Index Dow Jones 1,21 % na 43910,04 b.
Index Nasdaq Composite 0,58 % na 20284,388 b.
Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
---|---|---|---|
Průmysl | +1,3 % | Energie | -0,7 % |
Nezbytná spotřeba | +1,2 % | Základní materiály | +0,2 % |
Reality | +1,1 % | Sektor komunikací | +0,4 % |
Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
NIKE (NKE) | +16 % | Enphase Energy (ENPH) | -6,1 % |
GE VERNOVA O (GEV) | +4,6 % | COINBS GBL A O (COIN) | -5,1 % |
Equinix (EQIX) | +4,5 % | Newmont (NEM) | -4 % |
Boeing (BA) | +4,3 % | PALNTR TCH ORD (PLTR) | -3,8 % |
Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) | +4 % | Archer-Daniels-Midland (ADM) | -3,1 % |
Zdroj: Reuters
Martin Varecha
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Trhy končí hluboko v červeném
- Indexy pod tlakem cel a zpráv z trhu
- Frankfurtská burza uzavírá týden výrazným poklesem, Daimler Truck zveřejnil výhled pod odhady
- Pražská burza spolu se zahraničím klesala
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v červenci podle konečných dat na 61,7 b.
- S&P 500 klesá o 1,6 %, reportovaly Apple, Amazon, Exxon mobil, Chevron, Coinbase a další
- USA: Stavební výdaje v červnu meziměsíčně klesly o 0,4 % při očekávání stagnace
- USA: ISM ve výrobě v červenci na 48 b. při očekávání 49,5 b.
- Chevron reportoval rekordní produkci ropy, segment upstreamu zaostal za odhady
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 2Q nad očekávání