Erste reportovala výsledky za 1Q 2025 a mírně upravila výhled na 2025
Erste Group představila výsledky hospodaření za 1Q 2025. Mírný meziroční pokles čistého zisku byl způsoben především vyššími provozními náklady. Management mírně upravil výhled na rok 2025. V 9:00 bude následovat konferenční hovor s managementem. Výsledky hodnotíme neutrálně.
| Hospodaření Erste Group za 1Q 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| v mil. EUR | 1Q 2025 | Konsensus 1Q 2025 | 1Q 2024 | |
| Čisté úrokové výnosy | 1 872 | 1 894 | 1 852 | |
| Čisté poplatky a provize | 780 | 771 | 712 | |
| Ostatní provozní výnosy | 150 | 155 | 223 | |
| Provozní výnosy | 2 802 | 2 820 | 2 788 | |
| Provozní náklady | (1 345) | (1 347) | (1 283) | |
| Provozní zisk | 1 458 | 1 473 | 1 505 | |
| Náklady na riziko | (85) | (107) | (95) | |
| Čistý zisk | 743 | 748 | 783 | |
Čisté úrokové výnosy dosáhly především díky nižším nákladům na depozita výše 1 872 mil. EUR a byly tak mírně pod tržním (1 894 mil. EUR) a naším očekáváním (1 916 mil. EUR).
Výnosy z poplatků a provizí se meziročně zvýšily o 10 % na 780 mil. EUR především díky růstu v oblasti platebních služeb a správy majetku. Ostatní provozní výnosy byly 150 mil. EUR. Celkově provozní výnosy dosáhly hodnoty 2 802 mil. EUR, meziroční nárůst o 1 % a mírně pod úrovní konsensu ve výši 2 820 mil. EUR.
Provozní náklady meziročně vzrostly o 5 % na 1 345 mil. EUR kvůli vyšším mzdovým a administrativním nákladům.
Na provozní úrovni Erste reportovala zisk 1 458 mil. EUR, meziročně nižší o 3 %.
Erste během 1Q vytvořila opravné položky ve výši 85 mil. EUR, čekalo se 107 mil. EUR.
Na úrovni čistého zisku tak Erste vykázala 743 mil. EUR, meziroční pokles o 5 %. Naše projekce počítala se 755 mil. EUR.
Erste za 1Q dále reportovala kapitálovou přiměřenost 20,7 %, meziroční růst úvěrového portfolia o 5,8 % a depozit o 4,6 %.
Management představil aktualizovaný výhled na rok 2025, který zveřejnil již s výsledky za 4Q 2024. Očekává růst úvěrového portfolia o zhruba 5 % a čisté úrokové výnosy na podobné úrovni jako v roce 2024. Výnosy z poplatků a provizí by měly vzrůst o více než 5 % (oproti původnímu očekávání růstu o zhruba 5 %). Provozní náklady by měly vzrůst o zhruba 5 %. Poměr provozních nákladů k výnosům by měl být nižší než 50 %. Náklady na riziko by se měly pohybovat kolem 25 bazických bodů. Návratnost hmotného kapitálu by měla dosáhnout úrovně kolem 15 %.
Výsledky hodnotíme neutrálně.
Akcie Erste Group (BAAERBAG) včera uzavřely na pražské burze na 1 539 Kč, na burze RM-SYSTÉM na 1 538 Kč.
Zdroj: Erste Group
Karel Nedvěd, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Pražská burza otevírá v kladných hodnotách
- Erste: BNP Paribas zvyšuje cílovou cenu ze 105 EUR na 110 EUR se stávajícím doporučením
- Erste: Oddo BHF zvyšuje cílovou cenu akcií na 110,26 EUR a zachovává doporučení na „Neutral“
- Erste: JP Morgan zvyšuje cílovou cenu na 125 EUR s ponechaným doporučením „overweight“
- Erste: Deutsche Bank zvyšuje cílovou cenu akcií ze 117 EUR na 121 EUR při stálém doporučení „Buy“
Nejnovější:
- Zámořské akcie za sebou mají nejhorší seanci od letošního března
- Americké akcie v závěru týdne oslabují
- Frankfurtská burza uzavírá seanci poklesem
- Pražská burza rostla proti zahraničí o 0,9 %
- Wall Street v úvodu odepisuje, analytik UBS Holt varuje před bublinou v polovodičovém sektoru
- Michal Strnad zakládá novou investiční společnost, která může disponovat až 10 mld. EUR
- USA: Průmyslová produkce v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,7 % při očekávání 0,3 %
- CTP: Agentura Moody's zvýšila rating na Baa2 se stabilním výhledem
- Americké futures kontrakty se obchodují v záporu
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-7,7 %), měď (-4,76 %), ropa (+3,05 %)








