ČEZ podepsal spolupráci s Rolls-Royce SMR ohledně technologie malých modulárních reaktorů
Největší český výrobce elektřiny ČEZ uzavřel partnerství s britskou Rolls-Royce SMR
Společnosti ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavírají partnerství s cílem využít svých globálních schopností a know-how při zavádění technologie malých modulárních reaktorů ve Velké Británii a České republice.
Po získání nezbytných regulačních povolení a bezpečnostního posouzení investuje ČEZ do společnosti Rolls-Royce SMR a získá v ní přibližně 20% podíl. Očekává se, že každá elektrárna Rolls-Royce SMR bude vyrábět 470 MWe stabilní, cenově dostupné a bezemisní elektřiny. Jde o objem, který by vystačil k pokrytí spotřeby jednoho milionu domácností po dobu nejméně 60 let.
Úřad vlády ČR o spolupráci informoval minulý týden.
Komentář generálních ředitelů společností
„Těší nás, že jsme dostali tuto významnou příležitost rozvíjet technologii SMR v České republice. Společnost ČEZ vítáme jako strategického investora a partnera společnosti Rolls-Royce SMR. Máme společnou vizi a společnost ČEZ dále posiluje naši schopnost budovat stabilní, bezpečnou a nízkouhlíkovou energetiku. Plníme tak náš příslib být přední evropskou firmou v oblasti SMR. Dnešní oznámení je zárukou, že podnikání společnosti Rolls-Royce SMR má nakročeno k úspěchu ve Velké Británii, České republice i po celém světě,“ řekl generální ředitel společnosti Rolls-Royce plc. Tufan Erginbilgiç.
„Tato investice podporuje náš závazek k mezinárodní spolupráci v oblasti dodávek čisté energie doma i v zahraničí. V České republice působí některé z předních společností jaderného dodavatelského řetězce. Spolupráce se společnosti Rolls-Royce SMR nabízí jedinečnou příležitost k růstu a prosperitě v oblasti jaderné energetiky i díky naší účasti na vývoji technologie. Společnosti ČEZ a dalším místním firmám spolupráce umožní hrát významnou úlohu v budoucích dodávkách,“ řekl generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.
Akcie ČEZ
Akcie ČEZ (BAACEZ) na pražské burze klesají o 0,282 % na 914 Kč. Na RM-SYSTÉMu posilují o 0,11 % na 915 Kč.
Zdroj: ČEZ
Marek Chudoba
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Pražská burza na začátku týdne posiluje, začíná výplata dividendy ČEZ
- ČEZ: BM Pekao zvyšuje cílovou cenu ze 676 Kč na 1 380 Kč při novém doporučení „Hold“
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvyšuje cílovou cenu na 1 308,9 Kč a potvrzuje doporučení „Hold“
- ČEZ bude se státem a Rolls-Royce SMR rozvíjet lokality pro výstavbu malých modulárních reaktorů
- ČEZ: Erste zvyšuje cílovou cenu z 1104 Kč na 1300 Kč při novém doporučení „hold“
Nejnovější:
- Pražská burza připisovala
- USA: Stavební výdaje v červnu meziměsíčně klesly o 0,1 % při očekávání růstu o 0,2 %
- USA: Index nákupních manažerů ISM ve výrobě v červenci vzrostl na 55,6 b. při očekávání 53,9 b.
- Americké indexy rostou po odvolání úderu na Írán, Amazon přesáhl tržní kapitalizaci 3 bil. USD
- USA: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v červenci podle konečných dat na 53,9 b.
- KB: Ipopema Securities zvyšuje cílovou cenu na 1 218 Kč při novém doporučení „Accumulate“
- Moneta: Ipopema Securities zvyšuje cílovou cenu na 168,3 Kč při stálém doporučení „Sell"
- CSG: Ben Hudson se stal členem a místopředsedou představenstva
- Americké futures kontrakty posilují, Dow Jones futures +1,1 %
- ČR: Státní rozpočet v červenci skončil v deficitu 176,6 mld. Kč




