Bankovní rada ČNB změnila strukturu kapitálových rezerv
ČNB ponechává pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů a mění strukturu kapitálových rezerv při zachování jejich souhrnné výše.
Bankovní rada České národní banky včera zveřejnila tiskovou zprávu ohledně projednání rizik souvisejících s poskytováním hypoték a nastavení kapitálových rezerv bank.
Co se hypotečních úvěrů týče, ČNB se rozhodla ponechat horní hranice úvěrového ukazatele LTV na 80 % a pro žadatele mladší 36 let na 90 %. Horní hranice ukazatele DSTI a DTI zůstaly deaktivovány.
„V situaci postupného oživování aktivity na hypotečním a nemovitostním trhu je působení ukazatele LTV důležité pro zachování dlouhodobé stability poskytovatelů hypotečních úvěrů a domácností,“ uvedla po jednání členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
Sazba proticyklické kapitálové rezervy byla bankovní radou snížena na úroveň 1,25 % (s účinností od 1. července 2024) o 0,5 procentního bodu.
Sazba kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika stanovila ČNB s účinností od 1. ledna 2025 na úroveň 0,5 %.
Souhrnná sazba kapitálových rezerv zůstává zachována.
„Rezerva posílí odolnost bankovního sektoru vůči potenciálním projevům dlouhodobějších strukturálních rizik. Ty mohou zvýšit i potenciální náklady spojené s přechodem domácí energeticky náročné ekonomiky na nízkouhlíkovou či s rostoucí intenzitou kybernetických útoků,“ uvedla Kubelková.
Rezervy typů systémových rizik. Zdroj: ČNB
Zdroj: ČNB
Marek Chudoba
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Moneta: Wood & Company zvyšuje cílovou cenu z 116 Kč na 149,4 Kč při stávajícím doporučení "hold"
- Komerční banka: Wood & Company zvyšuje cílovou cenu z 959 Kč na 1108 Kč při novém doporučení "hold"
- Pražská burza na úvod čtvrteční seance posiluje o více než 0,5 %
- Erste: Keefe Bruyette & Woods zvyšuje cílovou cenu akcií z 86 EUR na 87 EUR
- Manažerské obchody: V červnu byl aktivní management Monety, Footshopu a Kofoly
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,55 %), měď (-1,31 %) a zlato (+0,61 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,65
- Frankfurt v úvodu obchodování odepisuje
- Pražská burza otevírá páteční seanci mírným poklesem
- Asijsko-pacifický region uzavírá pátek smíšeně, růst si připsaly čínské tituly
- Akciový výhled
- Evropské futures se obchodují smíšeně
- Očekávané události: Běžný účet platební bilance (Německo)
- Zámoří uzavřelo v kladných číslech
- Wall Street míří k novým maximům