ČNB deaktivovala závazný limit DTI a ponechala nastavené horní hranice LTV pro hypoteční úvěry
ČNB v dnešní tiskové zprávě uvedla, že deaktivovala závazný limit DTI a ponechala závazný limit LTV pro hypoteční úvěry.
V dnešní tiskové zprávě ČNB uvedla, že od 1. ledna 2024 ruší závazný limit DTI a ponechává závazný limit LTV na 80 %, respektive 90 % pro žadatele mladší 36 let.
Ukazatel DTI (z angl. Debt to Income) je poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu.
Ukazatel LTV (z angl. Loan to Value) představuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti.
Bankovní rada dnes rovněž rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy (CCyB)na úrovni 2 %.
„V prostředí významných makrofinančních nejistot přetrvává riziko výraznějšího poklesu cen nemovitostí, které si vyžaduje i nadále působení ukazatele LTV. Vyšší úrokové sazby a utlumená hypoteční aktivita výrazněji omezují rizika související s úrovní příjmů žadatelů a řízení těchto rizik ponecháváme plně na poskytovatelích,“ uvedla po dnešním jednání bankovní rady k otázkám finanční stability členka bankovní rady Karina Kubelková.
Zdroj: ČNB
Aleš Mendl
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Erste: Evropská komise schválila akvizici Santander Bank Polska
- Erste: JPMorgan zvyšují cílovou cenu z 86 EUR na 97 EUR se stávajícím doporučením „Overweight“
- Moneta vydala podřízené dluhopisy za 100 mil. EUR
- Erste: Morgan Stanley zvyšují cílovou cenu z 86 EUR na 97 EUR se stávajícím doporučením
- Erste: Keefe Bruyette & Woods zvyšuje cílovou cenu z 87 EUR na 93 EUR
Nejnovější:
- Wall Street uzavřel se smíšenou bilancí
- Smíšený vývoj v zámoří
- Frankfurtská burza na konci týdne kosmeticky oslabila
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v září podle předběžných dat na 55,4 b.
- Pražská burza v pátek na záporné nule
- Wall Street se v úvodu obchoduje smíšeně
- Microsoft se vyhne pokutě od Evropské komise, oddělí platformu Teams od balíčků Office
- Americké futures kontrakty se obchodují smíšeně
- OpenAI je blíže k přeměně na ziskovou společnost
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+1,71 %), ropa (+1,54 %)