Paypal na úrovni výnosů a zisku investory ve 3Q potěšil, snížil však roční výhled marže
Americký zprostředkovatel plateb Paypal reportoval své výsledky za 3Q. V rámci nich představil výnosy 7,42 mld USD a zisk na akcii 1,30 USD, čímž v obou případech překonal analytická očekávání. Někteří analytici však upozorňují na slabší výhled, především na úrovni provozní marže.

| Výsledky společnosti Paypal (PYPL) za 3Q 2023 | |||
|---|---|---|---|
| 3Q 2023 | Konsensus 3Q 2023 | 3Q 2022 | |
| Výnosy (mld. USD) | 7,42 | 7,39 | 6,85 |
| Čistý zisk (mld. USD) | 1,02 | -- | 1,33 |
| Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) | 1,30 | 1,23 | 1,08 |
Hospodářské výsledky za 3Q
Výnosy ve výši 7,42 mld. představovaly meziroční nárůst o 8,4 %. Z toho většinu tvořily výnosy z transakcí, a to ve výši 6,65 mld. USD oproti průměrným tržním odhadům 6,71 mld. USD. Meziročně transakční výnosy vzrostly o 6,7 %.
Z geografického pohledu pocházela větší část ze Spojených států, zde výnosy meziročně vzrostly o 7 % na 4,26 mld. USD. Průměrná očekávání činila 4,35 mld. USD. Mezinárodní výnosy dosáhly 3,16 mld. USD s meziročním nárůstem o 10 %. Analytici průměrně odhadovali 3,08 mld. USD.
Očištěná provozní marže dosáhla stejně jako v totožném období před rokem 22 %, což překonalo průměrné tržní odhady ve výši 21,7 %. Pro připomenutí, ve druhém kvartále to byla právě výše marže, která se stala předmětem kritiky. Tehdy nedosáhla ani na odhady analytiků ani na odhady samotného Paypalu.
Paypal reportoval počet aktivních účtů ve výši 428 mil., což bylo mírně pod tržními odhady, které projektovaly 430,39 mil. Množství provedených transakcí dosáhlo ve 3Q 6,28 mld. při odhadech 6,17 mld.
Meziroční srovnání výsledků společnosti Paypal (zdroj: Paylpal)
Změny ve vedení Paypalu
Na konci 3Q se stal novým výkonným ředitelem Paypalu Alex Chriss. U příležitosti zveřejnění výsledků společnost také oznámila, že novým finančním ředitelem se od 6. listopadu stane James Miller.
Výhled
Společnost při současných sazbách ve čtvrtém kvartále očekává nárůst výnosů v rozmezí 6–7 % oproti průměrným odhadům ve výši 8,05 %. Za celý rok 2023 by se dle odhadů Paypalu mělo jednat o růst mezi 7,5 – 7,9 %.
Zisk na akcii by ve 4Q měl dosáhnout 1,36 USD při tržních odhadech 1,40 USD. Za celý rok 2023 by se pak mělo jednat o 4,98 USD což představuje drobné navýšení z původních 4,95 USD.
Společnost snížila očekávání na úrovni provozní marže, podle současných odhadů by meziročně v roce 2023 měla vzrůst o 75 bazických bodů oproti původním 100 bps.
Paypal také snížil výhled cashflow, to by na konci roku 2023 mělo činit 4,6 mld. USD oproti původním 5 mld. USD a odhadům trhu ve výši 4,79 mld. USD.
Návrat kapitálu akcionářům
Společnost potvrdila, že objem zpětného odkupu akcií by měl v roce 2023 činit 5 mld. USD.
Analytický pohled
Komentáře Wallstreet na výsledky Paypallu byly smíšené. „Report ukázal na několik povzbudivých trendů, což dokazuje, že Paypal není zlomený,“ uvedli analytici z Mizuho Securities. „Výsledky dokázaly, že na úrovni zisku a výnosů došlo ke zdravému trendu. Investoři se nicméně nejvíce zajímají o marže a v tomto případě je situace smíšená,“ dodala společnost Vital Knowledge ke sníženému výhledu na úrovni provozní marže.
Akcie Paypal
Akcie společnosti Paypal (PYPL) v předburzovní fázi posilují o 6,23 % na 54,88 USD.
Vývoj akcie PayPal
| Akcie PayPal Holdings Inc (PYPL) včera uzavřely na 51,66 USD. | |||
|---|---|---|---|
| Ukazatel | Ukazatel | ||
| Kapitalizace (mld. USD) | 55,7 | P/E | 14,8 |
| Vývoj za letošní rok (%) | -27,5 | Očekávané P/E | 10,4 |
| 52týdenní minimum (USD) | 50,3 | Prům. cílová cena (USD) | 78,5 |
| 52týdenní maximum (USD) | 92,6 | Dividendový výnos (%) | -- |
Olga Švepešová Blaťáková, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Americké akciové indexy se v úvodu obchodují smíšeně
- PayPal zklamal výsledky za 4Q i výhledem pro rok 2026, Alex Chriss skončil na pozici CEO
- Americké akcie v úvodu seance posilují, výsledky zveřejnily General Electric, Procter & Gamble,..
- Wall Street v úvodu dnešního obchodování roste v čele s čipovými společnostmi po reportu Micronu
- PayPal požádal o bankovní licenci v USA (+pohled analytiků)
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci mírným poklesem o -0,01%.
- Frankfurtská burza uzavřela středeční obchodování poklesem
- Index Dow Jones se drží v červených úrovních.
- T-Mobile US zveřejnil výsledky za 4Q, intenzivní konkurenční válka pokračuje
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 6. únoru vzrostly o 8530 tis. barelů
- Pražská burza klesala, v čele CSG -5,86 %
- Kraft Heinz pozastavuje rozdělení společnosti, výhled byl reportován pod odhady trhu
- Wall Street otevírá středeční obchodování růstem
- Erste Group Bank: Citi nastavila cílovou cenu na 130 EUR s doporučením „buy“
- Poskytovatel e-commerce řešení Shopify zaznamenal ve 4Q meziroční růst výnosů o 31 %




