ČEZ je připraven podat nabídku na odkup plynárenské distribuční sítě GasNet (+komentář analytika)
Agentura Reuters informovala o zájmu společnosti ČEZ odkoupit plynárenskou distribuční síť GasNet.
Česká polostátní energetická společnost ČEZ by měla mít zájem o koupi společnosti GasNet, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vedoucího prodeje a strategie ČEZ Pavla Cyraniho.
GasNet provozuje plynárenskou distribuční síť, spravuje vyšší desítky tisíc kilometrů plynovodů a má přes 2 mil. zákazníků.
V rozhovoru pro agenturu Reuters řekl Cyrani, že pokud bude proces prodeje oficiálně zahájen, ČEZ určitě připraví velmi kvalitní nabídku.„Úvahy ČEZu o akvizici dominantního tuzemského distributora plynu nám dávají smysl a do značné míry pro nás nejsou překvapivé. Již nyní ČEZ v ČR v distribuci elektřiny ovládá 66 % území. Akvizicí GasNetu by tak dále významně rozšířil svůj stabilní distribuční byznys. Kupoval by společnost, jež v posledních letech generuje EBITDA v rozmezí 8 – 9 mld. Kč ročně. Šlo by tak o poměrně velkou akvizici, jejíž hodnota by se dle našeho názoru mohla pohybovat v řádu vyšších desítek miliard korun. Utility tohoto typu, tedy firmy vlastnící stěžejní infrastrukturu, resp. provozující stabilní distribuční byznys se většinou obchodují za cca 8 – 10x EV/EBITDA,“ doplnil analytik Fio banky Jan Raška.
Akcie ČEZ (BAACEZ) na pražské burze a na RM-SYSTÉMu shodně oslabují o 0,1 % na 954 Kč.
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Marek Chudoba
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- ČEZ: Zvyšujeme cílovou cenu z 834 Kč na 1044 Kč, doporučení snižujeme z "držet" na "redukovat"
- Pražská burza mírně oslabuje, akcie ČEZ se dnes obchodují již bez nároku na dividendu
- ČEZ: Soud zamítl žalobu EDF proti tendru na dostavbu Dukovan
- Pražská burza v úvodu obchodování mírně roste, dnes se koná valná hromada Kofoly
- Ministr průmyslu Vlček není zastáncem zestátnění ČEZu
Nejnovější:
- ČEZ: Zvyšujeme cílovou cenu z 834 Kč na 1044 Kč, doporučení snižujeme z "držet" na "redukovat"
- Frankfurtská burza uzavřela týden poklesem
- Pražská burza v závěru týdne klesala
- Americké futures oslabují, dnes však zůstanou americké burzy zavřené kvůli Dni nezávislosti
- Sellier & Bellot patřící pod Colt CZ Group podepsal pětileté partnerství na dodávky střelného prachu
- Vývoj cen komodit: Měď (-1,54 %), pšenice (-1,29 %), kukuřice (+0,87 %)
- Vývoj měnových párů
- Německo: Index PPI v květnu meziročně vzrostl o 0,3 % v souladu s očekáváním
- Vývoj cen komodit: Měď (-1,65 %), pšenice (-1,29 %), kukuřice (+0,87 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/USD 1,1769