ČEZ je připraven podat nabídku na odkup plynárenské distribuční sítě GasNet (+komentář analytika)
Agentura Reuters informovala o zájmu společnosti ČEZ odkoupit plynárenskou distribuční síť GasNet.
Česká polostátní energetická společnost ČEZ by měla mít zájem o koupi společnosti GasNet, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vedoucího prodeje a strategie ČEZ Pavla Cyraniho.
GasNet provozuje plynárenskou distribuční síť, spravuje vyšší desítky tisíc kilometrů plynovodů a má přes 2 mil. zákazníků.
V rozhovoru pro agenturu Reuters řekl Cyrani, že pokud bude proces prodeje oficiálně zahájen, ČEZ určitě připraví velmi kvalitní nabídku.„Úvahy ČEZu o akvizici dominantního tuzemského distributora plynu nám dávají smysl a do značné míry pro nás nejsou překvapivé. Již nyní ČEZ v ČR v distribuci elektřiny ovládá 66 % území. Akvizicí GasNetu by tak dále významně rozšířil svůj stabilní distribuční byznys. Kupoval by společnost, jež v posledních letech generuje EBITDA v rozmezí 8 – 9 mld. Kč ročně. Šlo by tak o poměrně velkou akvizici, jejíž hodnota by se dle našeho názoru mohla pohybovat v řádu vyšších desítek miliard korun. Utility tohoto typu, tedy firmy vlastnící stěžejní infrastrukturu, resp. provozující stabilní distribuční byznys se většinou obchodují za cca 8 – 10x EV/EBITDA,“ doplnil analytik Fio banky Jan Raška.
Akcie ČEZ (BAACEZ) na pražské burze a na RM-SYSTÉMu shodně oslabují o 0,1 % na 954 Kč.
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Marek Chudoba
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
Nejnovější:
- Americká burza končí týden v červeném
- Americký trh na konci týdne výrazně v červeném
- KLA zveřejnila výsledky za 2Q
- Frankfurtská burza zakončila týden růstem
- Verizon zaznamenal ve 4Q výrazný růst nových zákazníků a oznámil zpětný odkup akcií za 25 mld. USD
- Pražská burza zakončila týden na kladné nule
- Wall Street otevírá páteční obchodování v záporu
- Western Digital zveřejnil výsledky za 2Q, přetrvává silná poptávka po pevných discích
- American Express zveřejnil výsledky za 4Q v souladu s odhady a zvýšil dividendu o 16 %
- Americké futures kontrakty klesají




