Evropská centrální banka tlačí na Raiffeisen Bank International, aby opustila od businessu v Rusku
ECB se dle několika zdrojů snaží přimět Raiffeisen Bank International, aby odešla od svého podnikání v Rusku, na které jsou od západního světa uvalené sankce. Společnost zatím nepředstavila žádný konkrétní plán a rakouští úředníci to považují za neoprávněné vměšování do zahraničních věcí.
Pět různých zdrojů obeznámených se situací se vyjádřilo agentuře Reuters, že Evropská centrální banka tlačí rakouskou Raiffeisen Bank International, aby opustila od svého ziskového podnikání v Rusku. Dle další obeznámené osoby, která si nepřála být jmenována, přichází tlak poté, co významný úředník amerických sankcí vyjádřil své obavy ohledně podnikání Raiffeisen Bank International v Rusku při únorové návštěvě Vídně.
Raiffeisen Bank International nicméně nemá v úmyslu zatím podobný plán představit a rakouští vládní úředníci považují tyto kroky za neoprávněné vměšování do zahraničních věcí. O tom, že banka neplánuje odchod z ruského trhu jsme informovali již před rokem.
Mluvčí společnosti uvedla, že společnost zkoumá své možnosti ohledně podnikání v Rusku „včetně pečlivě řízeného odchodu“ a dodala, že snížila poskytování úvěrů v zemi.
Akcie Raiffeisen Bank International (RBI) na vídeňské burze klesají o 5,75 % na 13,12 EUR. Pod tickerem RAW se obchodují také na německé Xetře, kde odepisují 5,96 %.
Zdroj: Reuters
Marek Chudoba
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci poklesem o -0,1%.
- Americká centrální banka FED snižuje sazby o 25 bps. do pásma 4,00 - 4,25%.
- Frankfurtská burza uzavřela v zeleném
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 12. září klesly o 9285 tis. barelů
- USA: Započatá výstavba v srpnu dosáhla 1307 tis. při očekávání 1365 tis.
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 12. září vzrostl o 29,7 %
- Eurozóna: CPI v srpnu dle konečných dat meziročně vzrostl o 2,0 % při očekávání růstu o 2,1 %
- Pražská burza navázala na včerejší pokles
- Zámořské indexy otevřely před dnešním zasedáním FOMC smíšeně, Lyft plánuje spolupráci s Waymem