ČEZ: Ministerstvo dle Práva přepracovává novelu, kterou by stát mohl prosadit rozdělení společnosti
Ministerstvo spravedlnosti přepracovává návrh novely zákona, která by umožnila státu prosadit rozdělení ČEZu. Dnes tuto informaci uvedl deník Právo s odkazem na své důvěryhodné zdroje. Novela je předmětem kritiky právníků i minoritních akcionářů ČEZu. Původní podoba novely nebyla doporučena Legislativní radou vlády.
Podle důvěryhodného zdroje deníku Právo Ministerstvo spravedlnosti nyní upravuje návrh novely zákona, který by měl směřovat k rozdělení energetické společnosti ČEZ. Pro připomenutí, podle původního návrhu by ke schválení rozdělení akciové společnosti strategického zájmu postačilo 85 % akcionářů přítomných na valné hromadě, které se účastní alespoň 2/3 akcionářů.
Původní podobu zákona na konci ledna nedoporučila Legislativní rada vlády. Návrh je nyní podle deníku Právo přepracováván tak, aby na podruhé prošel.
Návrh zákona, někdy označován jako lex ČEZ, byl kritizován některými právníky i minoritními akcionáři společnosti.
„Jeví se nám, že je ten zásah neústavní jak z hlediska právního řešení, tak i z hlediska jeho legislativní tvorby. Standardní legislativní proces byl totiž zcela pominut,“ poukazuje právník Bohumil Havel.
„Zdá se, že jde o změnu, která má vyhovovat konkrétnímu projektu na změnu v ČEZ, což obecně odporuje všem principům demokratické legislativy. Měnit zákon pro umožnění konkrétní vládní akce je velmi nežádoucí,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Irena Pelikánová z katedry obchodního práva Univerzity Karlovy.
Na problematičnost celého návrhu poukázal i jeden z nejaktivnějších minoritních akcionářů ČEZu Michal Šnobr, podle nějž jde o „pokoutné legislativní opatření vlády, která chce využít situace energetické krize na úkor soukromých investorů“. Šnobr zároveň informoval na svém twitterovém účtu, že požádal Ministerstvo spravedlnosti o kompletní stanovisko Legislativní rady vlády.
K novele zákona se vyjadřoval i další minoritní akcionář, Pavel Tykač, který ve společnosti vlastní pod 3 % akcií. Během včerejšího rozhovoru pro Český rozhlas uvedl: „Pozoruji to trošku s pozdviženým obočím. Já tomu legitimnímu záměru vlády mít sto procent ve výrobní části ČEZu rozumím. Pořád je to ale zbavení majetku někoho, kdo ho nechce být zbaven. Takže by to mělo být za nějakou náhradu a transparentně, měla k tomu být nějaká diskuse.“
Deník právo uvedl, že se s žádostí o reakci obrátil na resort spravedlnosti, financí i průmyslu a obchodu. Reakce však zatím přišla pouze z Ministerstva financí. „Ministr ve svém rozhodování před jednáním vlády samozřejmě zohlední všechny relevantní informace a připomínky vzešlé z meziresortního připomínkového řízení,“ uvedl mluvčí ministra Stanjury.
Akcie společnosti ČEZ (BAACEZ) na pražské burze posilují o 0,76 % na 1055 Kč, na burze RM-SYSTÉM pod stejným tickerem rostou o 1,34 % na 1056 Kč.
Zdroj: Právo, Twitter, Český rozhlas
Olga Švepešová Blaťáková
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Skupina ČEZ obdrží od EIB úvěr ve výši 400 mil. EUR
- ČEZ: Santander Biuro Maklerskie zvyšuje cílovou cenu akcií ze 707 Kč na 733 Kč
- ČEZ: Komerční banka snižuje cílovou cenu z 1034 Kč na 923 Kč s novým doporučením „Držet“
- ČEZ se chce podílet na vývoji a produkci SMR reaktorů pro další zákazníky
- ČEZ: výsledky hospodaření za 3Q 2024 (+komentář analytika)
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci posílením o 0,61%.
- Index Dow Jones se drží v kladných úrovních.
- Německá burza připisuje 1,08 %
- Americká burza v úvodu v kladných číslech
- Americká společnost Dollar Tree reportovala výsledky za 3Q podle očekávání
- USA: Podle EIA došlo ke snížení zásob surové ropy o 5 073 tis, očekáván pokles pouze o 1 410 tis.
- Pražská burza klesla zpět na 1 700 bodů
- USA: Průmyslové objednávky v říjnu vzrostly o 0,2 % za stejného očekávání
- USA: Index nákupních manažerů PMI ve službách v listopadu 56,1 b. při očekávání 57,0 b.
- Americké futures v plusu, Nadaq 100 připisuje 0,71 %