Vláda dle ministra Jurečky počítá s vysokými dividendami z ČEZu
„Počítáme s velmi vysokými mimořádnými dividendami, protože ČEZ bude mít před sebou dva rekordní roky,“ včera večer v ČT řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Potvrzují se tak předchozí prohlášení z vládních kruhů (např. vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury – blíže v našem komentáři z poloviny září), že stát bude mít, za současné napjaté situace s vládními financemi, snahu maximálně vytěžit zisky společností, ve kterých má vliv. Stále se tak domníváme, že vláda by mohla prosadit navýšení dividendového výplatního poměru ČEZu z nynějších 80 % na 100 %, což by indikovalo dividendu vyplacenou v příštím roce v rozmezí 112 – 121 Kč na akcii (nárůst z letošních 48 Kč na akcii). Pro státní rozpočet by to pak znamenalo poměrně robustní příjem kolem 47 mld. Kč.
Dnes je v Bruselu na programu jednání ministrů odpovědných pro energetiku. Měly by se probírat evropské návrhy řešení energetické krize, zejména pak cenový strop pro výrobce elektřiny ve výši 180 EUR/MWh. Již v polovině záři jsme tuto problematiku, i v kontextu ČEZu, rozebírali.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- Indexy prozatím v převážně kladných číslech
- Frankfurtská burza ve čtvrtek rostla, Bayer po rozhodnutí soudu posílil o více než 18 %
- USA: Index výrobní aktivity kansaského Fedu v červnu vzrostl na 11 b. při očekávání 6 b.
- USA: Zásoby zemního plynu podle EIA k 19. červnu vzrostly o 76 mld. kubických stop
- Pražská burza mírně dolů
- Nejvyšší soud USA ochránil Bayer před žalobami ohledně Roundupu
- Wall Street v úvodu obchodování klesá, výrazně však rostou výrobci paměťových čipů v čele s Micronem
- Americké futures kontrakty posilují, v čele Nasdaq 100 futures +2,37 %
- USA: Index aktivity Chicago Fed v květnu klesl na -0,10 b. při očekávání 0,15 b
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu podle předběžných dat klesly o 4,5 %




