Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Francouzská vláda zamýšlí zcela převzít Électricité de France (EDF). Akcie zareagovaly růstem o 15 %

Francouzská vláda zamýšlí zcela převzít Électricité de France (EDF). Akcie zareagovaly růstem o 15 %

7.7.2022 16:04, E2F

Francouzská vláda plánuje převzít kontrolu nad společností EDF, uvedla ve středu francouzská premiérka bez bližších detailů.

Plán navýšení podílu na 100 % v EDF ze současných 84 % potvrzuje předsedkyně francouzské vlády Élisabeth Borne s důrazem na důležitost plné kontroly Francie nad výrobou elektrické energie. Tento záměr se diskutoval už v březnu tohoto roku, o spekulaci jsme v té době informovali zde. Akcie společnosti na středeční slova Elisabeth Borne zareagovaly 15% růstem.

Ohledně podmínek realizace plánu zatím nebylo učiněno rozhodnutí, uvedl mluvčí ministerstva financí.

Analytik Piotr Dzieciolowski ze Citigroup tvrdí, že ke znárodnění může dojít buď prostřednictvím zákona o znárodnění, nebo prostřednictvím nabídky na odkup akcií. Druhou variantu vnímá jako pravděpodobnější a vidí velkou pravděpodobnost, že by byla učiněna s prémií vůči aktuální ceně, uvedl.

„Klimatická nouze si žádá o silné a radikální rozhodnutí,“ přednesla francouzskému parlamentu premiérka Francie Élisabeth Borne. „Potřebujeme mít plnou kontrolu nad výrobou a naší energetickou budoucností. Je potřeba zaručit energetickou suverenitu tváří tvář důsledkům války a kolosálních výzev před námi,“ uvedla Borne.

„Francie se musí připravit na všechny scénáře týkající se dodávek ruského plynu, včetně těch nejhorších,“ dodala premiérka.

Pro znárodnění EDF panují v parlamentu spíše konsenzuální názory.

Po těchto oznámeních výkonný ředitel společnosti Jean-Bernard Levy ve čtvrtek odstoupil z funkce.

Znárodnění EDF pravděpodobně může potěšit věřitele energetického giganta, který ke konci minulého roku disponoval čistým dluhem 43 mld. EUR. Pozitivní ohlasy zaznívají také z odborů.

Na jednodušší řešení problémů, týkajících se zvýšení cen energií pro koncové zákazníky, díky 100% vlastnictví největšího vlastníka jaderných bloků, upozorňuje také Dzieciolowski.

Akcie EDF na pařížské burze dnes klesají o 0,1 % na 8,97 EUR. Na burze Xetra pod tickerem E2F ztrácí 0,6 % na 8,948 EUR.

Zdroj: Bloomberg


Marek Chudoba
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,8093125,13070
USD23,3617324,65828
GBP28,2350029,80200
CHF24,7346326,10737
PLN5,077605,35940

Kompletní informace zde