Viceguvernér ČNB Nidetzký na svém posledním zasedání očekává zvýšení sazeb o 75 bodů nebo více
Tomáš Nidetzký chce na svém posledním zasedání České národní banky výrazněji zvýšit sazby, a to až o 75 bazických bodů nebo více, uvedl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.
Viceguvernér Tomáš Nidetzký chce před nástupem nového vedení naposledy razantně zvýšit úrokové sazby a dokončit celoroční tažení proti inflaci.
V rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že bankovní rada bude na svém zasedání 22. června diskutovat o zvýšení základní úrokové sazby na nejméně 6,5 % ze současných 5,75 %. Toto zasedání je rovněž tím posledním i pro guvernéra Rusnoka a člena bankovní rady Vojtěcha Bendu, kteří jsou zastánci prudkého zvyšování sazeb.
„Umím si lehce představit zvýšení sazeb o 75 bazických bodů,“ uvedl Nidetzký. „Mohlo by to ve skutečnosti být i o něco více, pokud dojdeme k závěru, že inflační tlaky budou přetrvávat,“ dodal.
Minulý týden ve středu prezident Miloš Zeman jmenoval tři nové členy bankovní rady České národní banky. Od července se jimi stanou Jan Frait, Karina Kubelková a Eva Zamrazilová.
Novým guvernérem ČNB se od července stane Aleš Michl, kterého Zeman jmenoval 11. května.
Zdroj: Bloomberg
Marek Pokorný
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Erste: Slovenská sporiteľňa jmenovala nového finančního ředitele
- ČR: Státní rozpočet v lednu skončil v přebytku 32,4 mld. Kč.
- Zábavní a mediální společnost Walt Disney oznámila výsledky za 1Q nad odhady analytiků
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-16,93 %), stříbro (+6,75 %), ropa (-4,65 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,49
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Sazby (ČR, eurozóna), report z trhu práce (USA)
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-16,56 %), ropa (-5,49 %), měď (-2,35 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,31
- Firemní výsledky pro tento týden: Moneta, Komerční banka, Alphabet, Amazon, Gen Digital,..
- Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v lednu podle konečných dat na 49,5 b.




