Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Intel oznámil investice do vývoje a tvorby polovodičů v EU

Intel oznámil investice do vývoje a tvorby polovodičů v EU

15.3.2022 16:08, INTC, BAAINTEC

Výrobce čipů Intel plánuje v následujících deseti letech investovat až 80 mld. EUR v Evropské unii.

 

Intel plánuje v regionu vytvořit kompletní výzkumný, vývojový a výrobní řetězec. Celou operaci by měla iniciovat investice 17 mld. EUR do tzv. mega factories, dvě by měly vzniknout v německém Magdeburgu. Následovat by mělo vývojové centrum ve Francii, slévačské a výrobní pracoviště v Irsku, Itálii, Polsku a Španělsku. Touto investicí Intel chce vytvořit evropský čipový ekosystém nové generace a vyvážit tak dodavatelské řetězce, které jinak mají své těžiště v asijském regionu. Zlepšit by se tak měla celková odolnost čipového odvětví. Tato investice je v souladu se záměrem Evropské unie, která by chtěla do roku 2030 zčtyřnásobit produkci čipů v regionu a dosáhnout tak 20 % světové výroby.

Plánování celé operace už je v běhu. Zahájení výstavby první z továren se očekává v polovině příštího roku. Produkce by měla začít rokem 2027. Stále se čeká na schválení projektu Evropskou komisí. Počáteční investice by měly vytvořit 7000 pracovních míst ve výstavbě a následně 3000 high-tech pozic v samotném vývoji a produkci. Nové pracoviště v Německu Intel nazývá Silicon Junction a mělo by propojovat ostatní inovační a výrobní centra napříč zemí a celým regionem. Projekty v Itálii, Polsku, Španělsku, Francii a Irsku by měly vytvořit další tisíce nových míst a postupně proinvestovat výše zmíněných 80 mld. EUR.

„Naše plánované investice jsou velkým krokem kupředu pro Intel i pro Evropu. The EU Chips Act posílí soukromé společnosti a vlády, aby mohly společně pracovat na výrazném zlepšení pozice Evropy v polovodičovém odvětví. Tato široká iniciativa posílí evropský výzkum a vývoj a přivede do regionu přední výrobní kapacitu. To vše ve prospěch zákazníku a partnerů po celém světě. Jsme odhodláni sehrát zásadní úlohu v utváření evropské digitální budoucnosti v nadcházejících dekádách,“ okomentoval oznámené investice Pat Gelsinger, CEO společnosti Intel.

 

Akcie INTC na NASDAQ se momentálně obchodují beze změny na úrovni 44,4 USD za akcii. S akciemi je možné obchodovat také na RM-SYSTÉMu pod tickerem BAAINTEC, kde klesají o 0,4 % na 1046 Kč na akcii.

 

Zdroj: Intel, Bloomberg


Filip Tedenac
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6784424,99256
USD22,7419224,00408
GBP27,3972428,91776
CHF24,0705625,40644
PLN5,065045,34616

Kompletní informace zde