Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Google o polovinu snižuje poplatky pro vývojáře na svém online obchodu s aplikacemi

Google o polovinu snižuje poplatky pro vývojáře na svém online obchodu s aplikacemi

25.10.2021 17:47, GOOG, GOOGL, BAAGOOGL

Společnost Alphabet v neděli večer oznámila snížení sazby poplatků pro aplikace třetích stran na online obchodu Google Play Store. Zpráva je negativní pro konkureční App Store od společnosti Apple.

Snížení poplatků v obchodě s aplikacemi

Google oznámil snížení poplatků, které na svém online obchodu Google Play Store účtuje aplikacím nabízejícím zákazníkům služby v modelu předplatného. Těmto aplikacím od třetích stran bude nyní společnost účtovat 15% provizi. Google dosud účtoval 30% provizi za 1. rok na obchodu s aplikacemi a poté 15%. Alternativou pro snížení provize bylo dosažení výnosů 1 mil. USD.

Jako důvod k této změně společnost uvedla snahu o zlepšení podmínek pro vývojáře. Dle vyjádření Google bylo pro tvůrce aplikací obtížné profitovat ze slevy na provizích ve druhém roce působení kvůli odlivu zákazníků. „Digitální předplatné se pro vývojáře stalo jedním z nejrychleji rostoucích modelů, jsme si však vědomi, že podnikání založené na předplatném čelí specifickým výzvám v oblasti získávání zákazníků a jejich udržením,“ uvedl Sameer Samat, vice prezident Google v blogovém příspěvku.

Pro aplikace, které nenabízí model předplatného, budou nadále platit výše zmíněné dosavadní podmínky. Dle Google však dosahuje nároku na 15% provizi či méně až 99 % vývojářů na platformě.

Oznámení je negativní zprávou pro Apple

Společnost Apple také dosud účtovala a nadále účtuje 30% provizi v prvním roce přítomnosti aplikací na App Store, poplatek se rovněž ve druhém roce snižuje na 15 %.  

Dle analytiků je tak oznámení Google o změně poplatků pro Apple negativní zprávou, ačkoli očekávají pouze omezené dopady na zisky společnosti.

Bank of America zdůrazňuje, že 60 % výnosů z App Store je generováno z herních aplikací, kterých se změny tolik netýkají. Dle Bloomberg totiž herní aplikace vydělávají převážně na mikrotransakcích uvnitř aplikace místo pravidelného předplatného. „Jakákoli změna v pravidlech pro herní aplikace by měla pro Apple proporcionálně větší dopad,“ komentuje Bank of America.

Dle Goldman Sachs bude dopad této zprávy na výsledky Apple také omezení, ačkoli oznámení je další z řady negativních titulků pro 30% provizi Apple.

Analytici z Vital Knowledge zaznamenávají jasný tlak na obchody s aplikacemi a pro Apple i Google je stále složitější udržet jejich současnou strukturu poplatků.

Alphabet má dvě třídy akcií – A (GOOGL; -0,51 % na 2 737,35 USD) a C (GOOG; -0,23 % na 2 766,16 USD). Pod tickerem BAAGOOGL se akcie třídy A obchodují také v korunách na burze RM-SYSTÉM, dnes beze změny na 63 300 Kč.

Zdroj: Bloomberg


Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,0073125,33969
USD22,6952223,95478
GBP28,3099229,88108
CHF23,3588124,65519
PLN5,173585,46072

Kompletní informace zde


Informace k používání cookies na těchto stránkách naleznete zde: Další informace X