Evropská komise se chystá zakročit proti energetické krizi, navrhne podporu firmám i domácnostem
Evropská komise hodlá nastínit opatření, jejichž cílem bude zmírnit důsledky energetické krize. Navrhne podpory domácnostem i firmám, daňové úlevy a státní pomoc při uzavírání kontraktů na dodávky elektřiny. V dlouhém období plánuje EU posílit regulace o zásobách plynu a bezpečnosti energetických dodávek.
Ilustrační foto, zdroj: Pexels
Evropská unie se zavázala k rychlé reakci, aby zabránila energetické krizi v potlačení obnovy ekonomiky a oslabení podpory veřejnosti pro ambiciózní zelenou transformaci, píše Bloomberg.
Evropská komise v příštím týdnu nastíní opatření, které mohou vlády členských zemí učinit směrem ke zmírnění důsledků energetické krize na spotřebitelích a firmách v krátkém a středně dlouhém období, uvedla komisařka EU pro energie Kadri Simson. Mezi návrhy by měly patřit podpory pro nejzranitelnější domácnosti, daňové úlevy a státní subvence společnostem, státy by měly také pomoci firmám zajistit dlouhodobé kontrakty na dodávky elektřiny.
„Cenový šok nelze podcenit. Škodí našim občanům a nejvíce zranitelným domácnostem, oslabuje konkurenceschopnost a přidává k inflačnímu tlaku. Pokud ho necháme bez kontroly, riskujeme ohrožení obnovy evropské ekonomiky,“ prohlásila Simson k členům Evropského parlamentu během debaty ve Štrasburku.
Za účelem posílení odolnosti vůči tržním šokům plánuje EU v dlouhém období posílit regulace o zásobách plynu a bezpečnosti energetických dodávek. Ceny plynu a elektřiny nyní stoupají napříč unií k rekordním hodnotám, jelikož obnovující se poptávka se střetává s omezenou dodávkou plynu z Ruska a Norska. Negativním vlivem je také slabší produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů v některých regionech v důsledku nedostatku větrného počasí, uvedla Simson. Analytici očekávají, že díky nástupu zimy bude růst cen energií pokračovat i v dalších měsících.
Vysoké ceny energií představují problém také pro Zelenou dohodu, tedy strategii EU k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. S vysokými cenami elektřiny je pro politiky výzvou, aby zajistily, že se občané neodvrátí od zelené transformace, která nese své vlastní náklady, komentuje Bloomberg.
Zdroj: Bloomberg
Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Amazon reportoval solidní čísla za 1Q, avšak očekává náročnější obchodní klima z důvodu cel
- Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v březnu na 6,2 %
- Eurozóna: Index CPI v dubnu dle předběžných dat meziročně vzrostl o 2,2 %
- Meta vykázala za 1Q zisk na akcii výrazně nad očekáváním, navyšuje investice do AI
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-1,49 %), zlato (+1,43 %), měď (+1,23 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,97
- Eurozóna: Index PMI ve výrobě v dubnu dle konečných dat na 49,0 b. při očekávání 48,7 b.
- Německo: Index PMI ve výrobě dosáhl v dubnu dle konečných dat 48,4 b. při očekávání 48,0 b.
- ČR: Index PMI ve výrobě v dubnu na 48,9 b. při očekávání 48,0 b.
- Microsoft ve 3Q překonal očekávání v klíčových metrikách, hlavním tahounem zůstávají cloud a AI