Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Evropská komise se chystá zakročit proti energetické krizi, navrhne podporu firmám i domácnostem

Evropská komise se chystá zakročit proti energetické krizi, navrhne podporu firmám i domácnostem

6.10.2021 10:18

Evropská komise hodlá nastínit opatření, jejichž cílem bude zmírnit důsledky energetické krize. Navrhne podpory domácnostem i firmám, daňové úlevy a státní pomoc při uzavírání kontraktů na dodávky elektřiny. V dlouhém období plánuje EU posílit regulace o zásobách plynu a bezpečnosti energetických dodávek.

Ilustrační foto, zdroj: Pexels

Ilustrační foto, zdroj: Pexels

Evropská unie se zavázala k rychlé reakci, aby zabránila energetické krizi v potlačení obnovy ekonomiky a oslabení podpory veřejnosti pro ambiciózní zelenou transformaci, píše Bloomberg.

Evropská komise v příštím týdnu nastíní opatření, které mohou vlády členských zemí učinit směrem ke zmírnění důsledků energetické krize na spotřebitelích a firmách v krátkém a středně dlouhém období, uvedla komisařka EU pro energie Kadri Simson. Mezi návrhy by měly patřit podpory pro nejzranitelnější domácnosti, daňové úlevy a státní subvence společnostem, státy by měly také pomoci firmám zajistit dlouhodobé kontrakty na dodávky elektřiny.

„Cenový šok nelze podcenit. Škodí našim občanům a nejvíce zranitelným domácnostem, oslabuje konkurenceschopnost a přidává k inflačnímu tlaku. Pokud ho necháme bez kontroly, riskujeme ohrožení obnovy evropské ekonomiky,“ prohlásila Simson k členům Evropského parlamentu během debaty ve Štrasburku.

Za účelem posílení odolnosti vůči tržním šokům plánuje EU v dlouhém období posílit regulace o zásobách plynu a bezpečnosti energetických dodávek. Ceny plynu a elektřiny nyní stoupají napříč unií k rekordním hodnotám, jelikož obnovující se poptávka se střetává s omezenou dodávkou plynu z Ruska a Norska. Negativním vlivem je také slabší produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů v některých regionech v důsledku nedostatku větrného počasí, uvedla Simson. Analytici očekávají, že díky nástupu zimy bude růst cen energií pokračovat i v dalších měsících.

Vysoké ceny energií představují problém také pro Zelenou dohodu, tedy strategii EU k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. S vysokými cenami elektřiny je pro politiky výzvou, aby zajistily, že se občané neodvrátí od zelené transformace, která nese své vlastní náklady, komentuje Bloomberg.

Zdroj: Bloomberg


Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,9248526,30815
USD22,1289323,35707
GBP29,4371431,07086
CHF23,9246125,25239
PLN5,315985,61102

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X